Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Bezdrátový termostat vyřeší problémy s nerovnoměrným vytápěním domu

Někdy se stane, že běžný termostat nefunguje tak, jak má. Buď za to může chyba v projektu, nebo změny v užívání domu. Třeba když dostavíte podkroví. To byl také případ čtenáře Hobby.cz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Diskutovat na iDmůžete neomezeně

bezdrát

to vůbec není o nutnosti bezdrátového termostatu, ale dalšího, třeba i drátového termostatu, když někdo chce pro úsporu tahat dráty

0/0
23.11.2010 16:33

Chlupy do půl zad

Otázka laika

nestačilo by všude dát termostatické hlavice?

0/0
19.11.2010 14:48

mixle_v_pixle

Re: Otázka laika

Všude je dát nemůžeš. Kotel musí mít přímou informaci z prostoru. A nejlepší je prostorový termostat s PID regulací a pokud možno drátový. Bezdráty nejsou - krom pár značkových - nic extra spolehlivého, demontoval jsem jich snad desítky ;-)

0/0
20.11.2010 18:51

Deleter

Re: Otázka laika

No tak já mám hlavice všude a kotel v teplárně žádný info z prostoru mýho bytu nedostává.;-)

0/0
21.11.2010 21:42

Deleter

Re: Otázka laika

P.S. opravdu si jste jistý, že PID regulace teploty je nutná? Respektive bych se zeptal, co tam jako dělá ta integrační složka.

0/0
22.11.2010 8:13

PLSFS

Ekvitermni regulace

Resenim je ekvitermni regulace s patricne vyladenou krivkou pro konkretni uziti + kvalitni termostaticke hlavice. Jeden termostat nekde v jedny mistnosti ridici topeni pro cely dum je vzdycky problem (zvlast pri casto se menicich pozadavcich)

0/0
19.11.2010 9:22

Kozel_

V praxi to je jednodušší

Problémů bývá více. Do obývacího pokoje svítí sluníčko, případně slunce svítí do jiné referenční místnosti. Topení se tudíž vypne. Pokud je referenční místností kuchyň, tak stačí vařit, nemluvím o pečení v troubě. Chce to mít možnost pustit topení na kotli a zároveň omezovat teplotu v každé místnosti. Tj. přidat termostatické hlavice do každé místnosti.

Pokud je rodina v práci, tak nevadí chladnutí vedlejších místností, je-li teplo v pokoji. Po příchodu domů není problém tyto místnosti rychle dohřát. Při nepřítomnosti je taky rozumné tuto dobu topit jen tolik, aby byt vyloženě nevychladl. Na obývací teplotu začít topit před příchodem domu. Pokud není byt vystydlý, tak z nižší teploty po příchodu domů se vyhřeje rychle. 2-3 stupně nejsou takový problém, horký radiátor zvyšuje pocit tepla..

Při přítomnosti doma, je-li referenční místnost vyhřátá jinak (slunce), tak lze kotel zapnout - a radiátory ovládat termostat. hlavicemi. Ano, může být vhodné bezdrátové zařízení, kdy se referenční

0/0
18.11.2010 12:36

Kozel_

Re: V praxi to je jednodušší

Místnost přenese jinam. Kotel tak nehoní horkou vodu do systému stále, ale podle nejchladnější místnosti, např. koupelny. Koupelnu lze mít vypnutou během dne, vytopí se snadno na večer i ráno.

Nejlepší je mít dobře izolovaný dům. Pokud u takových domů po vypnutí topení za 24 hod poklesne vnitřní teplota o jeden stupeň, tak tyhle otázky regulace jdou zcela stranou.

0/0
18.11.2010 12:42

malý červ

A

přitom je to tak jednoduché, na armatuře termostatické hlavice se dá podle potřeby měnit světlost, a tím množství vody, přiváděné do radiátoru. Touto manipulací dosáhnete snížení výkonu radiátoru. V popisovaném případě by bylo nejlevnějším rěšením toto učinit v referenční místnosti, jelikož drahá změna ref. místnosti povede ke zbytečnému přetápění spodní části objektu.

0/0
18.11.2010 12:17

luboshak

Re: A

Spodní část domu se nebude přetápět, ale bude v nich udržována teplota dle nastavení termostatické hlavice. Tzn, že pokud v ref místnosti poklesne teplota, tak sepne kotel a začne se vyhřívat ref místnost plus místnosti, kde je nastavena na hlavici vyšší teplota než je momentálně v místnosti. Pokud je v místnosti teplota vyšší, radiátor se ohřívat nebude.

0/0
18.11.2010 13:57

malý červ

Re: A

teoreticky ano, v malých systémech jako je tento to ale takto zpravidla takto nefunguje

0/0
18.11.2010 16:02

Salada

Re: A

V místnosti, kde je referenční termostat nesmí být termohlavice. Můžete ale přiškrtit zde umístěný radiátor klasickým kohoutem.

0/0
18.11.2010 15:20

malý červ

Re: A

samozřejmě že v r místnosti nesmí být termohlavice, to ani nikdo netvrdil, je tam však ventil, na který se montuje ta hlavice, v něm je prstenec, pomocí něj se dá měnit jeho světlost, je to lepší, než kohoutem

0/0
18.11.2010 16:00

Ljungby

regulace

Je třeba také rozlišit dvě věci. Pokud je nutností úspora investic řešení, bývá ve finále problém.

Pokud je člověk ochoten trochu připlatit za komfotnější řešení, je možností dosažení vyrovnané "tepelné pohody" několik. V našem domě máme dva okruhy, radiátory a podlahovku. V místnostech, kde předpokládáme, že nebudeme topit a že ta místnost bude svému účelu sloužit dlouhodobě (konr. třeba ložnice), tak tam máme jen radiátory bez podlahovky. Máme bezdrátovou centrální regulaci s ekvi čidlem. Jeden okruh (podlahovku) máme nastavenou ručně na danou teplotu (21°), která zajišťuje, že je prostro místností vytápěn +/- rovnoměrně bez extrémních výkyvů a že má člověk pocit tepla. Pokud se teplota v místnosti dostane pod udávanou hodnotu, spíná druhý okruh (radiátory) , který velmi rychle dohřeje prostor a opět jen tam, kde chceme, jelikož máme radiátory osazené ručními termoventily. Spolu s možností umístit regulaci do jakékoliv místnosti, můžeme docílit několika různých kombinací vytápění.

0/0
18.11.2010 12:13

Soami

Re: regulace

Asi Vám nezáleží na investičních nákladech. Osobně jsem nikdu neviděl kombinaci podlahovky a radiátoru v jedné místnosti. Od tohoto řešení vždy odrazuji i v rámci celého domu. Osobně nevidím jediný pozitivní důvod v instalaci, jakou máte vy - 2 rozvody, 2 teploty otopné vody, 2 různé setrvačnosti soustav, to vše je téměř nemožné regulovat bez výkyvů.  A komfortním řešením bych to rozhovně nenazýval. Ale jak říkate - když jste ochotni si připlatit...

0/0
18.11.2010 12:34

Ljungby

Re: regulace

Vaše sdělení je dost dramatické. To že jsou dvoje rozvody neznamená, že to stálo 2x tolik. Nemůžete srovnávat nákldy na rozvod podlahovky a proti tomu těch "pár" trubek k radiátorům a radiátory samotné.

To že jsou 2 různé setrvačnosti soustav u nás v reálu není úplně pravda (podlahovka žádné setrvačnosti nemá, právě proto, že je nastavena na jednu teplotu a to ručně) a navíc je to právě jedna z výhod, kterou jste šmahem zařadil mezi negativa. Pokud klesá teplota a má to regulovat podlahovka, jsou tam setrvačnosti podstatně delší, než když to vykryjete radiárorem s podstatně rychlejším nástupem. A nastavení ploché/strmé teplotní křivky na kotli/regulaci Vás nezachrání. A to je právě ta komfortnost řešení, kterou zpochybňujte.

Uvádím to v diskuzi jen jako jednu z možností, která určitě není dokonalá, ale většinu zde, nebo v článku, popisovaných problémů prostě nemusíte řešit, jelikož nevznikají. A pokud výkyv nastane (tomu se nevyhnete), má podstatně efektivnější a rychlejší  řešení.

0/0
18.11.2010 12:52

Salada

Re: regulace

A kolik tak asi stojí pár měděných trubek a pár radiátorů? A kolik stojí podlahovka? Pokud se dělá nová podlaha (vylití), podlahovka není nic drahého.

0/0
18.11.2010 15:18

Rosomak

Tady je přesně vidět

Jak je lokální centralizované vytápění neekonomické. Kotel musí neustále udržovat vodu v trubkách teplou, protože v nějakém pokoji je potřeba přitopit, ač v jiném je teplo. Samozřejmě, tyto ztráty jsou omezeny velikostí soustavy, ale pořád je to nějakých dvě stě litrů, které se musí neustále dohřívat a honit čerpadlem.

Nejlepší jsou přímotopy s regulací každé místnosti a pak nadřazená centrální regulace s Fuzzy Logic napojená na venkovní teplotní senzor a kvalitní zateplení.

V dnešní ekoteroristické době s výhodou používám tepelné koule. Přes den v této roční době topí Sluníčko, po jeho západu startují tepelné koule + domácí spotřebiče, po jejich vypnutí kvalitní izolace udrží teplo do dopoledních hodin a koloběh se opakuje.

0/0
18.11.2010 9:30

Deleter

Re: Tady je přesně vidět

Vy tomu rozumíte, jako koza petrželi. Kam si asi myslíte, že jde to teplo z ústředního topení? A když máte samotížku, žádný čerpadlo nepotřebujete, vy fuzzy-experte.;-D

0/0
18.11.2010 11:08

Rosomak

Re: Tady je přesně vidět

Tam, kam nechci. Samotížka, kolik že to pak máte litrů v rozvodech? No a než to všechno ohřejete, tak dvě hoďky to sebere.

Tudíž systém má velmi dlouhou odezvu, a jen se tím navýší ztráty.

Tak se mohlo topit před dvaceti lety, kdy bylo jedno, že kotel jede furt.

0/0
18.11.2010 14:30

Kozel_

Re: Tady je přesně vidět

To je nesmysl. Samotížná soustava s velkou setrvačností má i své výhody. Pokud nejde o topení na chalupě, tak je to zcela jedno. Prostě se jen načasuje odpoledne dřív, kdy má soustava začít topit. Radiátory jsou teplé za chvíli, je to otázka 10 minut. Večer lze zas dřív vypnout. Žádné ztráty zde nejsou. Trubky- jsou-li v bytě, tak ohřívají byt. Naopak, termostaty, aby kotel tak často nespínal, tak mají určité rozpětí teplot. Při dosažení maxima se kotel vypne, při poklesu teploty kotel zapne. Pro kotel není optimální, aby kotel spínal každých pět minut. Stejně tak, na stálé bydle je daleko lepší byt s velkou tepelnou setrvačností, než byt, který se rychle vytopí, ale rychle chladne.

Ale není ani problém, pokud je u kotle čerpadlo. Energie se nakonec přemění na teplo. Jen se tam mění na teplo desítky wattů, ne kilowatty, jako u vytápění elektřinou.

0/0
18.11.2010 14:46

Rosomak

Re: Tady je přesně vidět

1. Byt/dům který rychle chladne, je špatně zateplen. Tam se musí topit furt. Regulace funguje na principu - zapnuto - vypnuto - vyvětrat.

2. Ohřát dvě stě litrů vody za deset minut na 50°C ze 20°C? Tak na to potřebuji 40 kW kotel. Dost nehospodárné, pravděpodobně velmi špatné zateplení či objekt nad 400 m2 vytápěné plochy

3. Nepotřebuji dlouhou tepelnou setrvačnost, ta je z hlediska regulace nežádoucí. Potřebuji kvalitní zateplení - typická situace - jižní stranu vyhřeje sluníčko, severní je nutno více dotápět. Zde se dobře osvědčí vzduchotechnika s rekuperací (lepší než přímotopy)

4. Čerpadlo je u kotle hlavně z důvodu snížení objemu vody v topném systému a tím rychlejší odezvy. Těch pár W co spotřebuje, nemá v podstatě šanci vodu ohřát - pokud by mělo čerpadlo příkon 40W, tak o jeden stupeň by vodu ohřálo až za více než šest hodin.

0/0
18.11.2010 15:41

Kozel_

Re: Tady je přesně vidět

1. skutečně dobře zateplený dům, byt - nemusíte nyní vytápět. A i při teplotách kolem nuly se tam topí dosti málo. I zde je setrvačnost spíše výhodou, při slunci se pokoj nepřehřeje, ale teplo naakumuluje do stěn

2. U samotíže nemusít mít ohřátý všechnu vodu. Radiátro začne topit postupně, nejdřív shora. I při ohřátí na 60%, teplota u zpátečky je asi o 20 st. nižší. U kotle 11kW vím, že radiátory začnou hřát do deseti minut - i když ne na plných 60 st a nejdřív jen shora. Ano, zateplení - ale pak nemusíte mít kotel, vyhřejí vám byt žárovky, vařit atd. Nebo krbová kamna celý dům, za mrazů.

3. Tepelná setrvačnost budovy je vhodnější, z více důvodů. Za slunce se teplota toli nezvýší - nevyvětrá, ale jde do stěn. Setrvačnost topné soustavy - ničemu nevadí. U automatiky jen zvětšíte předstih, kdy se začne topit, např. před návratem z práce v zimě.

4. Ano, čerpadlo bere proudu minimálně, teplo bezvýznamné, ale elektřina něco stojí. Topit elektřinou je totiž velmi drahé.

0/0
18.11.2010 16:52

Rosomak

Re: Tady je přesně vidět

ad 1. Akumulace - Typický příklad - v létě je horko - teplo se nakumuluje do stěn a v noci vyzařuje. Ač otevřená okna, v noci se velmi špatně spí - toto teplo se nedá vyvětrat. Ráno je tam zase zima - hranice setrvačnosti soustavy.

ad 2. Ano, souhlas. Ale pokud radiátor začíná topit postupně, tak topí málo a prodlužuje se doba, než je místnost vytopena. Kromě toho proudění vzduchu s radiátory (či jiným bodovým zdrojem) ohřívá vzduch především v horních partiích, takže na nohou jsou nutné teplé bačkory.

Dobře zateplený dům - přesněji některé místnosti jsou vytápěny spotřebiči, některé ne, tam je stále potřeba topení nebo redistribuce tepla pomocí vzduchotechniky pro navození tepelné pohody.

ad 3. jakákoliv predikce je zatížena chybou. Absolutně nevíte, jestli když zapnete před třemi hodinami kotel, že se inverzní oblačnost rozpustí a bude topit Sluníčko. Pak co předtopíte, musíte vyvětrat, nebo zastínit. V podstatě přímá ztráta systému.

ad 4. Viz jiný příspěvek v tomto vláknu.

0/0
18.11.2010 20:36

Chlupy do půl zad

Re: Tady je přesně vidět

ad 1. zateplení v létě funguje jako klimatizace. brání přehřívání domu. ono těch pohledů je více. věděli

0/0
19.11.2010 16:17

mixle_v_pixle

Re: Tady je přesně vidět

R^R^

0/0
20.11.2010 18:53

Deleter

Re: Tady je přesně vidět

No mně je jedno, že kotel jede furt. Netopím totiž elektřinou.

0/0
21.11.2010 21:48

Soami

Re: Tady je přesně vidět

Pokud jde o finance, tak důležitější je volba zdroje, než typ otopné soustavy (zateplení je samozřejmost). A z tohoto pohledu je vytápění elektrikou jedno z nejdražších, i když má zase nejnižší vstupní náklady. Jenže to je na úkor univerzálnosti.

Regulaci lze dělat "x" způsoby, nakonec doporučuji si přečíst článek...Nespotřebované teplo se nikam "nevypaří". Tepelné ztráty z rozvodu média (voda, vzduch) ohřívají dům. Leda byste je měl táhnuté venkem po fasádě..

0/0
18.11.2010 12:21

Rosomak

Re: Tady je přesně vidět

Samozřejmě že elektřina je dražší, ale je to o tom, jak to uděláte. Kolik musíte platit paušál za plynovou přípojku, kterou jinak k ničemu nepotřebujete (sporák nepotřebuji, s indukční deskou a elektrickou troubou jsem spokojen)?

Odpočítejte si z ceny elektřiny fixní platby za plyn, zvolte si lepší tarif (VT a NT) teprve pak porovnávejte.

Zrušením plynové přípojky ušetříte 8-10.000 Kč ročně. Odpočítejte si dále cenu za revizi plynových zařízení (300 Kč), revizi komínu (800 Kč), měření emisí (cca 500 Kč ročně) 

Rozdíl mezi VT a NT dělá cca 3.000 Kč, takže celkem 12-15 tisíc se dá odpočítat.

Krásná perla - Teplo se nikam "nevypaří", ohřívají dům - ale tam, kde nechci. Vždyť o tom je celý tento článek - netopit či nepřetápět tam, kde nechci.

0/0
18.11.2010 15:00

Soami

Re: Tady je přesně vidět

"Samozřejmě že elektřina je dražší, ale je to o tom, jak to uděláte" Co s elektřinou uděláte? Jakože ji nějak vyladíte, aby topila líp? Rozhodující jsou TZ a potřeba tepla na jejich pokrytí. A v tomto srovnání jsou přímotopy nejhorším řešením. Nevím, proč to srovnáváte s plynem, já jsem o plynu nenapsal ani slovo. Asi aby vám to vyšlo zajímavě. Protože plyn je dnes ekonomicky 2. nejhorší řešení, navíc není všude dostupný. Piště o komfortu obsluhy, pak s Vámi budu souhlasit, ale netahejte sem ekonomiku provozu. Tak to prostě není.

Mj. TZ s rozvodů nic neohřívají - normální člověk je instaluje izolované. A to malé % ztrát po cestě určitě nic zásadně neohřeje. Nebo odstraněním izolace ohřeje - třeba technickou místnost je tak možno temperovat bez radiátoru.

0/0
19.11.2010 11:23

Rosomak

Re: Tady je přesně vidět

Srovnávají se zde bezobslužné zdroje. Pokud máte za domem les a topíte dřevem z něho, je pro Vás určitě finančně výhodné.

Ovšem, pokud započítáte cenu práce spojené se zpracováním dřeva a topením z něho, tak je to o něčem jiném - samozřejmě, platíte sám sobě, ale jedno nevyčíslíte - čas. Za komfort obsluhy a úsporu času se platí.

Můžete argumentovat peletkovým kotlem či na třetihorní přesličku, nebo kombinovaným. Tam je úspora zřetelná, bohužel je to pokřivené dotacemi a ekologickými daněmi.

No a kdo pálí plasty (nejlevnější řešení), tak v návrhu zákona je částka 30.000 Kč za opakované porušení.

 Už vidím, jak v parlamentu budou bojovat proti tomu v rámci sociálna...

0/0
19.11.2010 15:53

Soami

Re: Tady je přesně vidět

Tak pokud chcete bezobslužné zdroje, tak pořadí od nejdražšího bude vypadat - přímotop, akumulace, plyn, LTO, dálkové, TČ, pelety. Rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším je 150%. Máte pravdu, do lesa to mám kousek přitápím dřevem v krbu - zatím to stačí. Počítat domácí práce přes finance je blbost. To vám pak vyjde, že je výhodnější zaměstnat Ukrajinku, protože máte vyšší hodinou mzdu než ona...Zdražením plynu a elektřiny lidé houfně přešli na uhlí. Zavedením ekologických daní na uhlí, určité % lidí začne pálit co doma najde. Pokuty nic nevyřeší.

0/0
20.11.2010 14:24

Salada

Re: Tady je přesně vidět

Pokud máte termohlavice tak pochopitelně teplá voda se honí jen v těch trubkách, které vedou k radiátoru který má topit. Co je na tom nepochopitelného?

0/0
18.11.2010 15:03

Rosomak

Re: Tady je přesně vidět

Termohlavice reguluje teplotu během dne sama, tj. jiná teplota v noci, jiná ráno, jiná přes den, jiná večer, nebo potřebuje ruční zásah pro změnu teploty?

Ano, jsou i elektronicky ovládané, ale ty se téměř neosazují.

0/0
18.11.2010 20:42

ztrewq

rada pre hlupáka

ktorý naletí!

v popise ako podkrovie vychladne je ukázané ako to urobili nekvalitne: ak podkrovie vychladne napriek tomu, že zdola nahor prúdi teplý vzduch. je iba jedno riešenie - zabudli na test vzduchotesnosti - prefukuje im. mám totiž dom poňatý ako otvorený priestor, nie síce bez dverí, ale sú stále otvorené. a ak sa kúri, mám dolný radiátor (v najväčšej miestnosti) otvorený naplno a ostatné priškrtené. potom, ako sa nárazovo vyvetrá je cítiť ako teplý vzduch "ide" nahor.

a podstata je v regulovaní vykurovania - škrtení, resp otvorení ventilov k dosiahnutiu rovnomernosti, prípadne špecifickosti. a to neurobí jeden termostat, to by musela každá miestnosť mať vlastný.

0/0
18.11.2010 8:54

Salada

Re: rada pre hlupáka

Třeba mají do pokojíků zavřené dveře? Podkroví má většinou menší akumulaci a tak vychladně rychleji než přízemí. Nekvalitou to být nemusí.

0/0
18.11.2010 14:59

dave79

nechápu

a proč tedy nenastavit termostat na vyšší teplotu a nevypnout radiátory dole v přízemí?

0/0
18.11.2010 8:11

matej.slanina

Re: nechápu

protoze teplo jde nahoru?

0/0
18.11.2010 8:16

Muf Puf

Re: nechápu

Protože by to bylo moc jednoduchý!;-)

0/0
18.11.2010 8:26

daliv

Re: nechápu

protoze tam kde je termostat, by nemely byt termostaticke hlavice na radiatorech. ty jsou rizeny prave termostatem a kdyby jste tam vypnul ty radiatory, tak by ten kotel jel porad na plny vykon,protoze by to tam nikdy nedotopil.

0/0
18.11.2010 8:32

marek62

Re: nechápu

Ted me napada, co ty radiatory v referencni mistnosti osadit obycejnymi hlavicemi bez termostaticke funkce a trochu je priskrtit? V podstate jako omezit jejich schopnost vytapeni? Ale to asi nebude tak jednoduche...

0/0
18.11.2010 8:40

Neumětel

Re: nechápu

Jistě, takto se to přece dělá. V místnosti s termostatem dáš obyčejné hlavice.

0/0
18.11.2010 9:39

daliv

Re: nechápu

tak teoreticky tam ta termohlavice byt muze, kdyz ji nechas na plno tak jako by tam nebyla. to s tim priskrcenim by taky melo fungovat, jen by s tim clovek pak nemel mit tendenci hybat,aby to nerozhodilo cely dum, kvuli tomu tam pro jistotu nemaji byt:)

0/0
18.11.2010 15:20

marteen51

Re: nechápu

Máme to taky tak a funguje to dobře. Termostat pro spínání se potom blíží svojí funkcí časovému spínači (je na něm nastavena teplota, kterou v místnosti nedosáhneme) a teplota se reguluje termostatickou hlavicí. Výhodou je, že pokud souběžně s radiátory běží i podlahovka, vypnou radiátory dříve...

Jediná nevýhoda je, že o víkendu, když jsme doma, topí během dne i ložnice, kde nikdo není. Jasně, že to můžeme ručně stlumit, ale buď to zapomeneme stlumit a celý den je tam zbytečně teplo, nebo to zase naopak nespustíme a je tam kosa...

Uvažuju o jedné digi hlavici už dlouho, ale než si na ní ušetřením energie vydělám... Spíš mě to zajímá, než bych si myslel, že na tom ušetřim...

0/0
18.11.2010 8:37

semafor

Zajímalo

by mě, kolik lidí mění tepelné priority domu.

Mně to připadá tak, že výrobce vynalezl nový druh sportu. Běh z termostatem. (řídící jednotkou vytápění domu)

0/0
18.11.2010 7:48

matej.slanina

Re: Zajímalo

hodne lidi meni teploty...

0/0
18.11.2010 8:16

semafor

Re: Zajímalo

Regulace se umístí do místnosti s nejvyšší požadovanou teplotou a zbytek se reguluje termo hlavicema.

0/0
18.11.2010 9:09

jan.banos

Jak tomu je?

... a termostat vypne kotel

... termostat zapne kotel

Nezapíná termostat spíš oběhové čerpadlo? A kotel se automaticky dohřívá pouze na stanovenou provozní teplotu?

0/0
18.11.2010 7:43

semafor

Re: Jak tomu je?

R^

0/0
18.11.2010 7:45

matej.slanina

Re: Jak tomu je?

Zalezi na tom jaky je vyhrivaci system. Mensi systemy jsou bez tepelnych cerpadel, ale ty se zase nedavaji do domu, ale do bytu a tam se vypina kotel.

0/0
18.11.2010 8:18Najdete na iDNES.cz