Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Lidem začala kvůli vysokým mrazům praskat plastová okna

Prodejci oken v posledním roce zaznamenali zvýšený nárůst zájmu lidí o výměnu oken z devadesátých let, která kvůli skrytým vadám začala v současných extrémních mrazech praskat. Stává se to ale i u nekvalitních nových oken.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Míla M

Jak lze ne-odborně zalhat

Vážený pane Hůlko, Vaše vysvětlení k prasklému křídlu okna je směšné.!!!! Jako manažer jsem v oblasti sstavebních výplní pracoval léta a toto není způsobeno mrazem. Prasklina vznikla v důsledku delších zasklívacích lišt. Euro Jordán vyráběl okna z profilů Zendow od společnosti Deceuninck a tyto profily jsou opravdu kvalitní. Ale?  Mají také kvalitní a tvrdé zasklívací lišty a ty když se ve výrobě uříznou o mm delší, tak způsobují pnutí v rozích okna a následné prasknutí. Okno samo o sobě je kvalitně svařeno = svár vydržel. S tímto problémem jse se několikrát osobně setkal a může za to výrobní závod (pouze chybná délka zasklívačky.

Pokračování dále .........

0/0
5.3.2012 16:48

Host8

Se dřevěnými okny to není lepší

Máme eurookna THERMO U=1,2 a U=1,24. Dřevěná okna se nám obalujjí námrazou mezi rámem a křídlem. Dokonce je v mrazech pod -15 námraza v interiéru. Okna jednoduše netěsní a profukují i kolem skel s tzv. teplým rámečkem. Každý den jsme seškravábali námrazu. Pro výrobce Window Holding- TWW, který si dává sám sobě přívlastek jednička na trh a udílí i zde rady ohledně oken, jsou tato okna dostatečně těsná a námraza v interiéru přirozenou vlastností oken.

Okna s námrazou v interiéru jsu zařazena i do Zelené úsporám. Firma samozřejmě slibuje dodržení povrchových hodnot, honosí se certifikáty,  ale jak už Vám jednou okna dodá, tak na vše zapomene. 

Vlhkost pak způsobuje i praskání ve spojích.

0/0
14.2.2012 12:53

PosledníMohykánStáleŽivý

Re: Se dřevěnými okny to není lepší

Máme špaleťáky z roku 1937. Nic nekondenzuje, nic nenamrzá, nic nepraská. Ovšem každý rok měním tesnění za nové. To je vše.

0/0
14.2.2012 13:09

Host8

Re: Se dřevěnými okny to není lepší

Máme také přes 30 let stará okna. Máme tam silikonové trubičkové těsnění. Dala ho tam firma a nebylo to ani drahé a ještě dvojskla v plastovém rámečku. Okna se vůbec neorosila, nikde námraza. To nám dělají ta nová. Dám sem pak odkaz na fotografie, protože to je neuvěřitelné, co největší firma v ČR považuje za normální. Seškrabáváme z nich námrazu každý den.

0/0
14.2.2012 13:16

iwwi

Re: Se dřevěnými okny to není lepší

to co udáváte byl důvod, proč jsem si tato okna nevybrala, měla jsem to potěšení na netu vidět fotky jak od TWW okna namrzají, byl to docela odstrašující příklad ;) reklamaci dotyčnému výrobce rovněž neuznával :O

0/0
15.2.2012 10:53

Host8

Re: Se dřevěnými okny to není lepší

Mluvili jsme s jedněmi, co mají okna od TWW, také jim namrzají jako nám. A jsou to  trojskla. Mají okna s 4-bodovým bezpečnostním kováním. Že to kování není, co mělo být, zjistili až když je přes ty okna vykradli. Také máme bezpečnostní, ale tím, že ho ošidili, tak vlastně porušili podmínky certifikované zkušebny, které se váží ke skladbě z bezpečnostními prvky. Tak z bezpečnostního kování zůstal jen marketingový trik a namrzající okna.

0/0
20.2.2012 11:57

bukin

opravit a jede se dál,

vyfrézovat "trhlinu" a zalepit (vyplnit) vhodnou hmotou a není potřeba nic dalšího dělat. Je to stejné jako dnes užř úplně běžné opravy každých jiných plastových dílů. Příčinou je to, že vlivem poklesu teplot dojde ke smrštění materiálu rámu, který je obvodově uchycen ve stavbě, tak holt prostě praskne v "kritickém místě. Chtělo by to trochu méně hysterie a trochu více uvažování :-)

0/0
9.2.2012 13:52

l.g

Re: opravit a jede se dál,

Možná by to spíš chtělo trochu víc znalostí. Plastový rám okna se dost obtížně opravuje (zalepuje) tak, aby měl pak své původní vlastnosti. Krom toho konstrukce je vymyšlena tak, že by prasknout neměla i pře značné změně teplot. Takže pokud se to stane, někdo udělal něco špatně. :-)

Vezmeme-li v úvahu, kolik lidé za taková okna dají peněz, tak se té "hysterii" moc nedivím.

0/0
9.2.2012 16:11

bukin

Re: opravit a jede se dál,

no, znalostí je dost, možná by stačilo si o materiálech a technologiích nejdřív něco zjistit, ona ta prasklina na fotce je celkem banální a když už se stane, tak oprava "zalepením" , popř. kombinací zalepení a vyplnění dutiny je řešením č. 1, vůbec ničemu to neublíží a nijak znatelně to neomezí funkčnost, nehledě na cenovou přijatelnost. To samozřejmě v okamžiku, kdy reklamace již není z nejrůznějších důvodů možná :-)

+2/0
9.2.2012 17:35

Frollik

Re: opravit a jede se dál,

Je to prachobyčejné PVC, takže zalepit, přeplátovat atd. žádný problém.

0/0
15.2.2012 13:20

Draco52

Dřevo je dřevo

Bydlím v domku z roku 1904 (108 let), okna dřevěná, špaletová, původní. Je faktem že nijak zázračně netěsní. Ale ten materiál je super. Jsou krásně tenonká (myslím tím rámy) a řemeslně je na ně radost pohledět. Když jsem dělal základní nátěry, opaloval jsem a lezla z nich pryskyřice. Pravda musí se natírat, ale to je asi to poslední co by mi vadilo. Dělali jsme rekonstrukci, ale tyhle okna bych nevyměnil. Mimo jiné i proto, že se do secesního domu plastová určitě nehodí. Kvalitní dřevěná okna, podle mne, asi konkurenci nemají.

+3/0
9.2.2012 9:39

avlyslakecod

Re: Dřevo je dřevo

108 let stará okna? 8-o tak to je kvalita, to se dneska nevidí

0/0
9.2.2012 10:14

Posel z Liptákova VII.

Re: Dřevo je dřevo

Taková okna jsou naprosto běžná, stačí se podívat do jakéhokoliv starého měšťanského domu, kde ještě nějaký trouba nestačil okna vyměnit za plastová.

0/0
9.2.2012 10:18

avlyslakecod

Re: Dřevo je dřevo

my bydlíme v ještě starším baráku a vyměněné už určitě jsou, ale máme tam teď kastlové ;-)

0/0
9.2.2012 10:26

diskuter99

Re: Dřevo je dřevo

tehdy se pracovalo ještě poctivě a z kvalitních materiálů ... když se likvidují mnoha-set leté stavby, tak to dřevo nikdo moc nechce, protože je jak "ze železa" a skoro nehoří .... byly to poctivé duby, řádně vysušené .... žádné rychlo-kvašky

0/0
12.2.2012 14:57

Host8

Re: Dřevo je dřevo

Máme okna dvojitá, stará přes 30 let. Nechali jsme je osadit dvojsklem, utěsnit silikonovým těsněním. V mrazech se ani neorosila, žádná námraza nikde.  Také  jsem některá okna vyměnili za moderní eurookna U=1,2 a je to naprosté zoufalství - každý den seškrabáváme námrazu mezi rámem a křídlem, jak okna netěsní. Námraza se tvoří i na skle uvnitř.

Okna musí projít zkouškami, patří mezi stanovené výrobky, mesmí se horší dostat na trh - to je v zákonech. Ale ve skutečnosti se dodává kde co. Někdo zde totiž zapmněl na kontrolní mechanismy. A jak má jednou firma protokoly od zkoušek, tak už nikoho nezajímá, co jde opravdu na trh. Naše jsou od TWW /Window Holding/.

0/0
14.2.2012 13:01

faktaR

úroveň článku

dobrý den pane redaktore,

musím konstatovat, že se tento článek moc nepovedl. Jeden nesmysl za druhým a mezi skutečnými odborníky včera vyvolal spoustu úsměvů a emocí. Doporučuji se informovat o tématu u nich a pak článek doplnit.

Lituji čtenáře, že musí tyto "pravdy"  zde číst .... článek jen vyvolává paniku a bulvár v této rubrice jsem nečekal.

+2/0
9.2.2012 9:10

l.g

Re: úroveň článku

Bulvár je celý iDnes. To jste ještě nepostřehl? :-)

+1/0
9.2.2012 16:15

oldfashioned Kokodák v1

Re: úroveň článku

R^R^

0/0
9.2.2012 23:22

Host8

Re: úroveň článku

Oni ti tzv. skuteční odbornící Vám také tvrdí, že námraza na oknech je normální. Venku je zima, uvnitř teplo nebo že námraza uvnitř je v pořádku apod.

0/0
14.2.2012 13:19

peepa_47

no jo, lidi chtějí ušetřit

radši jednou dřevo-hliník na 50 let, než 5x nekvalitní plast

0/0
9.2.2012 8:57

is00fron

Plasťáky a Vyjádření specialisty

Plastový okna mají svoje výhody a nevýhody. Někomu praskne rám plastovýho okna, nám zase praskl rám dřevěnýho i se sklem. Bylo to před X lety, kdy bylo venku taky -15st.  a okno se začalo nějak kroutit. Dodavatel (stejně jako tady Euro Jordán) už na trhu neexistoval...

Jinak mě spíš zaujalo, že se v článku jako specialista na výrobu oken vyjadřuje zástupce firmy, která sama okna nevyrábí a nikdy nevyráběla (z historie firmy), ale pouze přeprodává hotové výrobky. Na českém trhu jsou stovky skutečných výrobců oken a myslím, že by jejich odpověď asi měla větší vypovídací hodnotu. Myslím, že to není od iDNESu zrovna profesionální přístup. No, co čekat od bulváru jiného, než senzaci.

+2/0
9.2.2012 7:54

-vk-

Okno je jenom tak dobré jak je dobře namontováno!

V případě praskání oken to platí dvojnásob. Prasknutí rámu okna má dva viníky. Prvním jsou ruce, které okno montovaly a druhým dilatace, neboli teplotní roztažnost látek. Při montáži tzv. "na tvrdo" se podaří připevnit rám okna do ostění tak pevně, že není umožněna dilatace, v tomto případě smrštění, či délková změna způsobená poklesem teploty. V materiálu vzniká pnutí, které může vést až k prasknutí. To se právě tady stalo. Na tento jev pamatuje norma TNI 746077 "Okna a dveře- požadavky na zabudování", v níž je jasně předepsáno jak je potřeba okna upevňovat. Vůbec nezáleží na tom jakou mají profily stavbu, tloušťku, čí obsah recyklátu, ale pouze na tom jak jsou okna namontována. Ostatně podle stejného principu praskají i kolejnice a to už je nějaký materiál ;-).

+2/0
8.2.2012 23:53

oknaaco

Re: Okno je jenom tak dobré jak je dobře namontováno!

Správně píšete o teplotní roztažnosti, a že norma TNI 746077 řeší zabudování oken do staveb, avšak: 

1) okna z profilů z recyklátu méně drží ve svarech ... to Vám potvrdí seriózní výrobci !

2) okna z profilů z PVC ať prvoplastu či regenerátu praskají i ve svarech ... bohužel se to tak občas děje - důsledek nekvality zpracování (ne montáže).

3)I přes dilatační kompenzace v přípojných spárách a ve spojích sestav dochází ke střetu působících protichůdných sil v rozích rámů oken, tudíž pokud je roh nedokonalý praskne. Jde jen o to zda působící síla překročí mez pevnosti spoje, která bývá u laciných výrobků nižší. 

4)Stěny rámů se dělají čím dál slabší - okna jsou chatrnější, montuje je kde kdo. Pokud se sejde více faktorů současně a k tomu mráz - 30°C (mez pevnosti PVC je tím hodně snížena) není třeba veké síly.Hůlka.Okna&Company

0/0
3.3.2012 21:40

infoline

Re: Okno je jenom tak dobré jak je dobře namontováno!

ad1) Není pravda. Pevnost svárů rohů profilů s recyklátem je stejná a vyšší než z prvomateriálu. Dalším průchodem strojem se modifikátor houževnatosti a stabilzátory lépe promísí v plastifikované hmotě, je účinnější

ad2) Není pravda.

ad3) Vůbec nejde o to zda působící síla překročí mez pevnosti, ale jde o to, aby tam ta síla nevznikala. Ani roh rámu okna není problém pokud se kotví v souladu s výše zmíněnou normou.

ad4) Není důvod proč by měla levná okna praskat, ale pokud je vozíte až bůhví odkud z Polska nedivím se, že po dlouhém transportu mohou kvůli namáhání prasknout.

5) Marně se vymezujete proti recyklátu. Kruh oběhu PVC se pomalu uzavírá a není důvod, kromě sobectví a necitlivosti k životnímu prostředí, recyklát odmítat. Ve Vašich profilech je rovněž i když to Vy nevidíte. Ne všichni recyklát barví. Z bílých profilů je bílý a do silnějších stěn se „propašovává“ snadněji. Tito všichni mají v hlavních profilech recyklát a je to správné. http://www.rewindo.de/gesellschafter.htm

0/0
4.3.2012 11:58

centris610

Plastovky - hrůza

bohužel je mám taky a od Euro Jordánu, kteří krachli, nicméně v té době cenová nabídka od další asi 4 jiných prodejců byla vesměs stejná, stálo mě to něco přes 100.000 Kč a výsledek je žalostný ... bohužel během a po instalování v domě cca 2 roky nikdo nebydlel tudíž jsem na to přišel až později, ale profukuje balkonovýma dveřma v místě mezi panty, nedoléhají k rámu, reklamoval jsem to vloni, asi 10x ke mně jezdili technici (celkem se tam vystřídali 4) každý pokaždý říkal něco jinýho, štelovali jak mohli ale stejně nic nevykoumali, nakonec naistalovali zdarma vyklápěcí kování, bylo to pak lepší ale ted se to zase vrátilo a když fouká tak to je cítit pěkně, dál jsem zjistil že profukuje dalšími asi 3 okny a špatně udělanými vnitřními parapety ... zlaté staré dřevěné které tam byly předtím ...

0/0
8.2.2012 21:12

dobro

Na podzim jsme vyměnili kastlová za plastová

a zateplili obvodové zdi. Za posledních deset let spotřeba v lednu mezi 500 a 640 m3/měsíc. Letos v lednu 285 m3/měsíc, což se rovná dřívější průměrné spotřebě v přechodných obdobích březen-duben a říjen. Nejsem zastáncem rychlého nasazování nových technologii. Vždy přecházím po době, kdy cítím, že se technologie zbavila dětských nemocí a vylpšování se spomalilo, nebo téměř zastavilo. Stejně jsem odmítl např. Visty, nebo první "chytré" mobily ...

+1/0
8.2.2012 18:02

ripper6

PLAST OKNA MIT MUSIME

protoze to proste rozhodne majitel a mame smulu ;-€ Alespon ze to nemusime platit :-)

0/0
8.2.2012 16:20

Posel z Liptákova VII.

Re: PLAST OKNA MIT MUSIME

Ale říct majiteli, že je blbec, můžete, ne? ;-)

0/0
8.2.2012 18:21

dzudzin

životnost

Nevím proč zuřivě řešíme životnost oken. Počítám do třiceti let ( a to vydrží i plasty) budou morálně zastaralá a budeme je měnit za něco z úplně jiného materiálu s jinou výplní než je sklo. Pro ty co s nadšením čekají jak dlouho vydrží s euro okny je třeba problém s korozí skla - životnost výplně je též omezená, dochází k únavovým prasklinám a pracnost přesklení je zatím hodně velká. Prodával jsem plast, hliník i dřevo a není jednoznačného vítěze. Každému vyhovuje jiná kombinace ceny, vlastností a životnosti...

+3/0
8.2.2012 15:34

ums

Re: životnost

Co se týče pracnosti přesklení, tak záleží na systému. Jiná bude u skel na podložkách, jiná u vlepených. Rozhodně to není něco, čím bych se jako zájemce o okna musel zaobírat.

Jinak souhlas.

0/0
8.2.2012 17:23

Paglia Orba

Re: životnost

Tak to bych se hádal. Když plasty vydrží 30 let, tak o čem pojednává tento článek ??8-o

Tady se píše o plastových oknech z roku 1980 ???;-D

0/0
8.2.2012 19:10

ums

Re: životnost

Hlavně se v tom článku nepíše o plastových oknech, ale o plastovém oknu.

0/0
8.2.2012 19:56

Paglia Orba

Re: životnost

Lidem začala kvůli vysokým mrazům praskat plastová okna. ;-D

To je evidentně článek o jednom okně. ;-D

To tu měl podle tebe být ke každému jednomu prasklému oknu samostatný článek ??? Ono napsat o všech oknech, která praskla, tak má redakce fušku do konce května. ;-D 2016;-D

0/0
8.2.2012 20:53

ums

Re: životnost

Titulek je titulek. Článek je o jednom okně. Nemusí psát o všech, ale jestli jsi našel nějakou zmínku o tom, kolik těch případů bylo, pak jsi četl pozorněji než já. Navíc je otázka, jestli to okno prasklo kvůli mrazu. Už jsem pár prasklých plastových profilů viděl. Mrazem ani jeden.

0/0
8.2.2012 20:59

Paglia Orba

Re: životnost

PÁN SI ZŘEJMĚ DĚLÁ SRANDU - NE ???

CO TAK PŘELOUSKAT ODSTAVEC S NÁZVEM - NA VYSOČINĚ VYDRŽÍ JEN 10 LET ;-)

0/0
8.2.2012 22:16

ums

Re: životnost

Výborně. A jaké závěry z toho odstavce vyvozuješ? Že na Vysočině lidem do deseti let praskne rám mrazem?

Kdyby to prasklo v létě, tak bys taky psal, že lidem praskají kvůli vysokým teplotám okna? Kde je uvedeno, že ta okna, která je nutné po deseti letech vyměnit, mají prasklý rám? Kolik je těch případů? 3? 100? Miliony?

Pokud je okno špatně namontováno, tak může prasknout. To je všechno, co z toho vyvozuju já. A je jedno, jestli se to stane na Vysočině, v Hodoníně, nebo na Kvildě.

0/0
9.2.2012 7:53

bez vysvětlení - smazán

Re: životnost

Já bych to chápal jako argumentaci na množné číslo. Vy tvrdíte, že je to článek pouze o jednom prasklém okně, ale odstavec s Vysočinou hovoří o oknech - množné číslo !

0/0
9.2.2012 8:20

ums

Re: životnost

jj. Tomu rozumím. Ale dělat takový závěr na základě prohlášení prodejce bez uvedení čísel a s popsáním jednoho jediného případu je trestuhodné. Navíc ten prodejce tvrdí, že okno prasklo mrazem. Je ale daleko pravděpodobnější, že prasklo chybnou montáží. Plastový profil teplem pracuje a všichni výrobci i většina laiků to vědí a proto jsou stanoveny pravidla pro montáž (první kotva 100 - 150 mm od vnitřního rohu rámu, další kotvy max. po 700 mm, pravidla pro podložení atd.). Pokud to není dodrženo montážníkama, tak rám může prasknout. Nedá se to ale svádět na mráz. Takže titulek by mohl být V mrazech lidem začala kvůli vadné montáži praskat okna. Pak nikde není řečeno, kolik těch případů bylo. Nikde není ani řečeno, že ta okna měněná po 10 letech, jsou vyměněna z důvodu prasklých rámů. Pravděpodobnější je netěsnost, nemožnost seřízení, nedostatečná tepelná izolace rámů a skel.

0/0
9.2.2012 8:45

faktaR

Re: životnost

životnost 50let .... ověřeno, okna jsem v Německu viděl a jsou funkční. Výroba cca 1954 - firma TROCAL.

0/0
9.2.2012 8:41

Host8

Re: životnost

U eurooken jsme již v záruce zjistili, že budou na odpis. Netěsní, tvoří se námraza mezi rámem křídlem, někde i uvnitř na skle . Jedničce na trhu je to jedno. Reklamaci zamítá s tím, že okna jsou v pořádku. Tolik o představě Window Holding, jak mají okna fungovat.

0/0
14.2.2012 13:05

nezkrotný živel Soulburner

...

... a ve svárech ;-€;-O;-O;-O

praská ve SVARECH!!!!!

svar = dva svařené díly dohromady

svár = spor

KDYŽ UŽ!!!!

+4/0
8.2.2012 15:27

23alienu

Re: ...

máš recht R^

jen pro doplnění odkaz na slovník spisovné češtiny pro:

svár: http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=sv%C3%A1r

svar: http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=svar&Hledej=Hledej

0/0
8.2.2012 17:31

23alienu

Re: ...

btw.: zřejmě v oknech, která praskají je svár sil roztažnosti a křehkosti v okolí svaru ;-D

0/0
8.2.2012 17:36

Zdeny007

Mno...

... když se projdete po jakémkoliv městě anebo vesnici v severských zemí, konkrétně Finsko a Švédsko tak zjistíte, že v cca  80% případů u staveb starších a zhruba ve 100% případů u novostaveb vidíte okna jaká?........ plastová. Já jsem si na barák - 24 velkých oken - osadil plasťáky. V podkroví se štíty je mám od r. 95, v přízemí od r. 97. Výrobce používal německý materiál a dodnes jsou okna i dveře jak nové, sněhově bílé, těsnící, bezúdržbové a bezproblémové. Pouze u vstupních dveřích (také plast + sklo) o rozměru 2 x 2.20 je nutno 1x za 2 roky provést seřízení, neboť jsou jednokřídlé a velmi těžké. Musím tak občas doladit panty. Barák je to starší, stavěný ve 30. letech min. století. Mám ho zateplený polystyrenem. Nikde žádná plíseň není. Vlhkost je z kuchyně odváděna odtahem, prádlo se suší v zimě v hale, kde je umístěn vnitřní bazén. Hala je odvlčována tepelným čerpadlem, který kromě toho, že parádně přitápí topný systém tak i plní funkce separátoru vlhkosti.

0/0
8.2.2012 15:24

libedejroznec

Re: Mno...

no.. ten odvlhčovač je třeba.. já teď řeším jestli v koupelně udělat díru a dát ventilátor a nebo koupit odvlhčovač a nastavit ho na danou vlhkost..

0/0
8.2.2012 15:27

Zdeny007

Re: Mno...

no právě že při použití tep. čerpadla potřeba není. Samo čerpadlo plní funkci odvlhčovače. Odvlhčovač je celkem drahá sranda a energeticky dost náročný....

0/0
8.2.2012 15:29

libedejroznec

Re: Mno...

no.. jenže TČ je taky pecka na investici.. :-/

0/0
8.2.2012 15:33

Zdeny007

Re: Mno...

ani ne, TČ s výkonem 5.5 kW cca 20.000 Kč

0/0
8.2.2012 15:40

libedejroznec

Re: Mno...

no jo, ale to je vzduch - vzduch ne ?

0/0
8.2.2012 15:45Najdete na iDNES.cz