Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Chatička na mýtince bez elektřiny. Řešením je ostrovní fotovoltaika

Jsou lokality, kde se nevyplatí prokopat se k nejbližšímu elektrickému vedení. V chatě nebo chalupě uprostřed lesů nebo zahrádkářské kolonii nemusíte být odkázáni na petrolejku, pokud si pořídíte takzvaný ostrovní fotovoltaický systém.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

starej Brůna

Hmmm

Takže když vezmu částku cca 230 000 korun na ostrovní systém, vezmu v potaz hodinu práce bagristy (u nás 500 korun komplet)  plus nějaká ta žádost, úplateček a projekt, dohrabu se k elektrorozvodné síti odkudkoli kamkoli. Ještě lépe to vyjde od čezu s finanční spoluúčastí.

0/0
5.6.2012 8:58

robinhud

Fotovoltaiku na chatu? Ani náhodou!

Fotovoltaické panely si moc neužijete protože chmatáci jsou všude a uklizené v chalupě moc nefungují. Když tak elektrocentrálu. Ale ne jak radí autor článku benzínovou, ale na propan-butan. Provoz s tímto palivem stojí polovinu. I s velkou flaškou se vejdete do 35000 Kč a to ve verzi s třífázovým generátorem.

0/0
7.4.2012 19:44

Ota226

Re: Fotovoltaiku na chatu? Ani náhodou!

Jasně, centrála, pěkně připravená ve sklepě a prodejná kdekoli po dědinách v hospodě nebo ve městě v bazaru. Nebo solární panely 6 m vysoko na střeše, přišroubované v rámu a zevnitř a prodejné celkem problematicky, když jinde rostou všude na polích? A až si v noci budu chtít posvítit na záchodě, tak nastartuju centrálu, sousedi mě budou milovat...

+1/0
8.4.2012 0:13

Lanolin

Re: Fotovoltaiku na chatu? Ani náhodou!

Když se kradou měděné rýny a okapy, tak proč ne skoro stejně vysoko umístěné panely?

Máte problém mít mimo centrálu akumulátor abyste nemusel stále spouštět centrálu? Ty na světlo a nějaké to rádio či malou telku či notebook vystačí. Většina centrál má vvýstup i na 12V a když už běží, tak dobije akumulátor.

Kdo chce psa bít (a prosadit si svoji pravdu o skvělé fotovoltaice)hůl si vždy najde,že?

0/0
8.4.2012 11:38

Ota226

Re: Fotovoltaiku na chatu? Ani náhodou!

Měděné okapy prodáte třeba po kouskách do sběru, solární panely ne, tam je jen nepatrně hliníku. Ze 17 let mě žádný panel nezmizel, pila, sekačka a podobně z dobře zabezpečeného sklepa a chaty ano, pokud by tam byla centrála, už tam asi nebude. Solár dobíjí pořád a bez nahazování a bez nakupování plynu či benzínu. Jen reaguji svojí konkrétní zkušeností, která je proti vašemu názoru. Jde o to, jestli máte systém s centrálou vyzkoušený v praxi nebo jde jen o dojmy... nemám potřebu prosazovat svoji pravdu, jen reaguji v diskuzi, čtenáři si to jistě přeberou...možná se někdo rozhoduje, tak ať má názory z obou táborů, co si pak namontují se mě nijak netýká. V místě, kde máme chatu zkoušeli lidi obojí, všichni bez výjímky nakonec zůstali na soláru a centrálu buď vůbec nebo jen jako doplněk. Ani jim nikdy žádný panel nezmizel, ačkoli chaty se pravidelně vykrádají. Po panelech nikdy nikdo nešel, ačkoli někteří je mají docela lehce dostupné.

0/0
8.4.2012 11:58

Mražená spermie

Re: Fotovoltaiku na chatu? Ani náhodou!

oba dva jste vedle, nejlepší je malá vodní elektrárna.

0/0
16.5.2012 13:11

ambs-ace

Re: Fotovoltaiku na chatu? Ani náhodou!

Centrálou se nabíjejí baterky, ta je opravdu potřeba vždycky

0/0
16.5.2012 8:39

Ota226

Re: Fotovoltaiku na chatu? Ani náhodou!

A myslíte, že solárními panely se baterky nenabíjí?

0/0
16.5.2012 9:56

Lanolin

o chlup skromněji než doma?

Jo maličkost. Ledničku raději předělejte na plyn, zapomeňte na mikrovlnku, elektrickou plotýnku, troubu, pračku, natož přímotop když je jednu noc chladněji. Televizi raději malou LCD, počítač leda notebook ...

Vím o čem mluvím, v baráku mál fotovoltaiku jako druhý, či záložní systém.

Pochopitelně na chaloupce u lesa je to jedno z mála řešení a omezení vymožeností civilizace je v rámci plánování života tam.

Ale asi skutečně nejdražší a nejškodlivější jsou akumulátory. Běžné autobaterie nejsou nejvodnější a ty vhodné jsou cca za dvojnásobnou cenu a sluníčko většinou nesvítí právě v době, kdy ho potřebujete nejvíce, když je pošmourno či ošklivo a je lépe býti v chaloupce a při světle si číst knížku, čučet na telku či video, nebo používat počítač (to píšu hlavně pro ekomaniaky)

0/0
5.4.2012 22:11

Ota226

Re: o chlup skromněji než doma?

To je depresívní...vezmu to z druhé strany: Když jsme chatku koupili, svítilo se petrolejkou, číst u ní nešlo, voda se nosila 300m od studánky v kanystrech, umývalo se ve vlažné vodě ohřáté na kamnech v umývadýlku a vše dělalo ručně. Dnes teče teplá a studená voda kdykoliv, sprcha, dřez, svítí se elektřinou a všude, radio, mobil, notebook, alarm není problém, pro TV naštěstí není signál, elektrické nářadí funguje, pokud s ním neděláte nepřetržitě celé dny, topí se v kamnech (jak jinak uprostřed lesa), vaří a lední se plynem. Většina z toho by bez toho soláru nebyla možná, napojit elektřinu by bylo několikrát dražší jak ta chata. Barák k bydlení je jiná kapitola, ten vám bez sítí ani nedovolí postavit...

+2/0
5.4.2012 23:12

Lanolin

Re: o chlup skromněji než doma?

Jasně, to je taky pravda, však si člověk chatu nekupuje jako druhý byt v paneláku.

A že se tak ptám, ta tekoucí teplá voda je z elektrického bojleru n fotovoltaiku?

0/0
6.4.2012 20:46

Ota226

Re: o chlup skromněji než doma?

Voda se ohřívá plynovým průtokáčem, kdysi jsem ho koupil i tryskami na PB (nemá liniový hořák, ale 9 jednotlivých kulatých) za 2 tisíce. Solár jen pohání tlakovou vodárnu, samospád pro průtokáč nestačí. Předtím sem měl přímý solární ohřev, ale to bylo k ničemu, jen spousta starostí. Na průtokový ohřev vody je potřeba nárazově velký výkon. Jistě by šel dát dokupy nějaký elektrický zásobníkový, který by využíval přebytek elektřiny v době, kdy akumulátory už jsou plně nabité k ohřevu do zásoby, ale to by stálo peníze, místo a čas, nestojí mě to za to. Spousta takových zařízení je k dostání v prodejnách pro karavanisty, pro majitele malých chat spousta užitečných věcí, ale většinou je to velmi drahé.

+1/0
7.4.2012 7:40

dracekv1

hmm

No, když to sečtu dohromady, tak mě vyjde levněji centrála. Nehledě na to, že si jí při odjezdu naložím a odvezu. Takhle se mi do chaty někdo podívá a vybavení za 100k bude v čudu.

+2/0
5.4.2012 19:42

dracekv1

Re: hmm

Jo jinak na 300W (600max) měniči za 850,- sem normálně používal i vrtačku 550W.  Sice se musí roztáčet pomaleji a na plný plyn se nesmí úplně přitlačit, ale i to funguje.

Drahý sinus nemá smysl. Raději výkonný obdélník a jeden sinus tak 300w na elektroniku.

0/0
5.4.2012 19:50

PantheraLeo

Re: hmm

Tak konkrétně pro jakýkoliv točivý stroj je potřeba sinus, alespoň modifikovaný. Na druhou stranu nabíječka na notebook, a stejně tak jakákoliv "beztransformátorová" elektronika, s pulsním zdrojem, si s obdélníkem docela hravě poradí. Problém to udělá jenom reproduktorům, kde se určitě pulsní zdroj nepoužije.

Jinak fotovoltaika je blbost, lidi konečně si to přiznejme! Je to drahý a mnohem neekologičtější než cokoliv jiného. V tomhle ohledu tomu může konkurovat snad jenom vítr ...

+1/0
5.4.2012 20:47

Ota226

Re: hmm

Není to tak jednoznačné. Veškeré ruční elektrické nářadí má komutátorové motory, ty jedou na obdélník zcela bez problému. Naopak beztransfomátorová elektronika sice problém nemá, ale rušení vyrobené obdélníkovým měničem vám použití pro audio a video, radio či tv víceméně znemožní.

0/0
5.4.2012 23:23

PantheraLeo

Re: hmm

No, já bych řekl že to je spíše věcí toho jak kvalitně je to vyrobené. Dokud to nemá trafo tak to ale na obdélník funovat bude bez problemu - a to i rádio a TV - jenom to nesmí mít to trafo. Co se komutatorovych motoru tyce, je pravda ze sou v naradi, a asi by i mohli fungovat na ten obdelnik, jenom mi to přijde hrozně prasecké. Já razím modifikovaný sinus, když už si nemůžu dovolit regulérní. Ale je faktem, že pro notebook a žárovku (libovolno jakou) je to jedno.

0/0
5.4.2012 23:39

Ota226

Re: hmm

Obdélníkové měniče jsou právě vhodné pro elektronářadí, vysavače a podobné věci s komutátorovými motory, ty jedou bez problémů na vše. Ale od obdélníkového měniče, zvlášť připojeného na nějaký rozvod, se šíří po vodičích i vzduchem silné rušení, s kterým si těžko poradíte. Odfiltrování bez výrazných energetických ztrát nebo rizika poškození měniče je nereálné. Vyzkoušeno mnohokrát a s různými měniči. Dokonce občas chrčí i odpojené pasivní reproduktory, stejně, jako když k nim přiblížíte vysílající mobil. A právě tu elektroniku, byť s impulsními zdroji, příliš nedoporučuji připojovat na obdélníkové výkonné měniče. Ty měniče produkují v závislosti na mnoha faktorech (konstrukce měniče, připojená zátěž, vstupní napětí atd.) napěťové špičky, které snadno zničí připojenou elektroniku. Případně použité přepěťové ochrany...

0/0
6.4.2012 8:04

Ota226

Re: hmm

....zase zničí obdélníkový měnič (pokud ochrana měniče není schopná reagovat na velmi krátké proudové špičky a to většinou není). Prakticky u všech obdélníkových měničů se přímo v návodu dočtete, že jsou určené pro napájení nářadí a při připojení elektroniky hrozí její zničení.

0/0
6.4.2012 8:05

Smradlavej čmoud z komína

Re: hmm

a čím je jako FV "neekologická" ? všechny atributy u výroby, montáže i likvidace lze ovlivnit jako u čehokoliv jiného a při provozu nic nevypouští, v čem je tedy problém jako v technologii když nepočítám současnou nesmyslnou aplikaci? drahý je to jen pro to, že si na tom tzv. podnikatelé nechutně mastí kapsy

0/0
13.4.2012 23:27

PantheraLeo

Re: hmm

FV je neekologická především svojí výrobou. Pokud nevíte jak se to dělá, dobře vám tak, ale nejpoužívanější technologie je monokrystal křemíku (to je energie to vyrobit ...) na kterém se vrobí struktura fotodiod (to je taky docela spousta energie). Ty panely potom 20 let fungují a nikdy nevyrobí tolik energie kolik se spotřebovalo na jejich vlastní výrobu. Tolik k jejich ekologičnosti.

Předražená ta technologie není, drahá je, ale předražená ne. Předražená je cena energie z těchto panelů. 13Kč je všechno jenom né tržní cena.

Jen tak pro informaci - Temelín vyrobí kWh za zhruba 0.2Kč a odpad se za rok vejde do vetšího sudu. Tolik k FV - je to nesmyslná a nanicovatá technologie. Ve středním pásmu v zimě sněží a v létě nesvítí slunko. Na pouštích je moc písku. V tropech pořád prší. A když se ty panely moc ohřejí (kupodivu když na ně pere více než 1kW/m^2 energie) tak zase ztrácejí účinnost. Technologie na správném míste :-D ...

0/0
14.4.2012 20:40

Smradlavej čmoud z komína

Re: hmm

s tou návratností energie je to stále opakovaný nesmysl, který možná už desítky let neplatí, to bylo aktuální kdysi v dávných dobách, te´d už je účinnost jinde, pokud ty panely ukáčka nenakřápnou, jak se stává

výrobu, jak jsem chtěl napsat, lze ovlivnit jako u čehokoliv jiného, tedy je to nesmyslný argument, to je chyba ekonomického systému

0/0
15.4.2012 22:39

PantheraLeo

Re: hmm

Výroba se pořád energeticky nevyplácí, to není nesmysl, tak to prostě je. Navíc sem pominul výrobu skla na krytí těch panelů (protože jen tak je to kouzelně křehká věc) a těch hliníkových rámů. Spousta energie z uhlí kterou slunce nevrátí.

Jak si představujete "ovlivnit výrobu" nevím ... jako zregulovat cenu? Nebo nějak "ekologicky" dodělat nějaký další průmysl?

FV je prostě nesmysl - randší postavit dalších 10 jaderných elektráren než jedno pole FV panelů ...

0/0
16.4.2012 9:45

krobotak

Re: hmm

Nevím jestli by ti aktivisti dovolili postavit si za chatkou jadernou elektrárnu...

0/0
25.4.2012 15:42

PantheraLeo

Re: hmm

Ne nutně každý jaderný zdroj energie je reaktor a aktivisti o tom nutně vědět nemusí ... ale já se klidně do temelína přestěhuju ...

Kdo někdy v nějaké jaderné elektrárně byl, tak moc dobře ví, že nic moc nehrozí - a v našich podmínkách nehrozí ani žádná přírodní katastrofa.

0/0
25.4.2012 20:19

krobotak

Re: hmm

já neříkal, že je nebezpečný. upřímně, myslím si, že je to právě budoucnost ale i tak je pořád lepší, snažší a levnější fotovoltaika než něco s jádrem. Takže pokud se tu řeší individuální řešení pro chatky někde dál od civilizace tak zrovna jádro asi nebude nejlepší návrh, nemyslíte? :-)

0/0
25.4.2012 23:09

vymrzovac3

Re: hmm

dělám to taky tak. Centrálu v kufru auta vozím na zahradu, hlavně kvůli čerpadlu ve vrtané studni, kde čerpadlo žere 750W, a to žádná fotovoltaika nezvládne. A když už tu chvíli běží centrála, tak si nařežu,vyvrtám, či udělám, co potřebuji. Tahat telošu na zahradu by mě ani nenapadlo!;-D  Tam si chci od těch obrazovek odpočinout !R^A pifča chladím ve studený vodě!R^

0/0
6.4.2012 14:13

Ota226

Re: hmm

Proč by fotovoltaika nezvládla blbých 750W? Ale zahradu, kde nepřespávám a je na ni příjezd autem, bych řešil taky centrálou.

0/0
6.4.2012 15:44

vymrzovac3

Re: hmm

zalévat a doplnit nádobu na vodu potřebuji, když přijedu na zahradu, a ne když zrovna není zataženo. A pustit si 750W jednofázově na minimálně dvě hodiny? Jen při trochu zatažené obloze to odhaduji tak na 10m2 panelů, a tedy investici přes 100tis., což je dost nesmysl, že? Já pustím centrálu, čerpadlo běží, a přitom ještě dělám ostatní věci, pila vrtačka apod.  Nakonec, kdyby ta fotovoltaika byla výhodná, tak to mají češi na každým druhým baráku, včetně mě.  Pro mne je to ztracená investice.;-)

+1/0
10.4.2012 13:19

olda_l

Chata na mýtince

Řeším tenhle problém již několik let. Je zde jeden velmi nepříjemný aspekt který tu nepadl. Pokud budu chtít od fotovoltaiky rozumný výkon tak musí být panely poměrně veliké a celkem důkladně připevněné - v tom případě mi vydrží na střeše (bohužel jižní strana obrácená k cestě) tak cca týden, potom budu mít z chaty vykradenou ruinu.

Současná situace je elektrocentrála za chatou odkud není dopředu slyšet s výfukem nad střechu, 2 x 70Ah autobaterie a měnič 300W - celkové náklady do 10000 i s centrálou. Pokud běží centrála tak se automaticky dobíjí baterie a zvládnu ruční pilu, brusku, načerpání vody apod.

Jinak používám 220 V z měniče. Svítím úsporkami 7W a není problém ani na řadu hodin notebook.

Ještě jedna faktická poznámka: většina notebooků má napáječe 18 V takže ani 12 ani 24V není celkem k ničemu. :-(

0/0
5.4.2012 18:59

Ota226

Re: Chata na mýtince

K notebooku se dá koupit zdroj do auta 12V, je to DC-DC převodník většinou s přepínatelným výstupním napětím, používám to. Panely 2x135W mají asi 1,5 x 1,3 m. S krádeží jsem nikdy problém neměl, ale někde asi být může. Pak ale zmizí pravděpodobně i ta centrála. Bezdomovec po panelech nejde, profik možná...U známého vjeli do chatové osady vystříhaným plotem náklaďákem, zastříkali sirény pěnou, naložili vše, co bylo prodejné a profesionálně odmontovali v deseti chatách vše co šlo (ohřívače, sporáky, lednice, vodovodní baterie). Ještě stejný týden se vrátili pro zbytek...Tenkrát nebyly GSM alarmy...

0/0
5.4.2012 19:28

D.E.S

nechápu proč tak komplikovaně ..

přeci si koupím centrálu s akumulátory a měničem, když klesna kapacita akumulátorů třeba pod 50% tak se sama nahodi centrála a dobije akumulátory a přitom dodává energii i ostatním spotřebičům. Pak se zase vypne. Proč tam cpát solární panel ?

+1/0
5.4.2012 15:12

Ota226

Re: nechápu proč tak komplikovaně ..

No třeba proto, že taková centrála, co se sama nahodí, bude daleko dražší než ty panely, benzín si sama nekoupí a nedolije... Takový panel 135W za 8 tisíc dá přes léto dejme tomu 50 Ah denně, na to centrála musí jet nějaké tři hodiny. Když to bude úsporná malá Honda, tak litr bezínu za 40,-Kč denně, za měsíc 1.200,-Kč. O spolehlivosti, hlučnosti, smradu a komfortu ani nemluvě. To je tedy nápad...

0/0
5.4.2012 15:55

Salada

Re: nechápu proč tak komplikovaně ..

Na 600Wh (12x50) musí jet centrála 3 hodiny?

0/0
5.4.2012 18:17

Ota226

Re: nechápu proč tak komplikovaně ..

Ano, trakční baterie lze dobíjet obecně proudem 0,12 kapacity. Vzal jsem 200 Ah a nabíjení 20 A a nějaká účinnost a pro 50 Ah máte tři hodiny. To je ten problém s centrálami. A při malém zatížení spotřebují parakticky stejně benzínu jako při plném. 2 kW centrála, kterou chci pohánět i nějaké silnější nářadí spotřebuje při nabíjení akululátorů toho benzínu ještě aspoň 3x víc...

0/0
5.4.2012 18:37

Ota226

Re: nechápu proč tak komplikovaně ..

Omlouvám se, málo času, samý překlep...

0/0
5.4.2012 18:39

Salada

Re: nechápu proč tak komplikovaně ..

Trakční baterie jde nabíjet i rychleji.

Jinak spotřeba zatížené a nezatížené centrály je dost podstatná. A pokud bych si pořizoval centrálu kvůli nabíjení, koupím si takovou která se k tomu hodí (třeba s invertorem).

0/0
5.4.2012 19:30

Ota226

Re: nechápu proč tak komplikovaně ..

Ty běžné, cenově dostupné, určitě ne. Zkrátí se životnost, budete věčně dolévat vodu a nenabijete je na plnou kapacitu (tedy pokud to do nich nebudete mydlit bez jakékoliv regulátoru nabíjení).

0/0
5.4.2012 19:43

net.Xtreme se nevzdává

Re: nechápu proč tak komplikovaně ..

Nejlepší je kombinace obojího...centrála jako nouzová náhrada solárního provozu za dlouhého oblačného počasí nebo doplněk při velkém odběru...

+1/0
5.4.2012 19:26

Ota226

Re: nechápu proč tak komplikovaně ..

Přesně tak, to je ideální. Solár s měničem do 600W, na nárazovou potřebu vyššího výkonu centrála, ale vyššího výkonu nejméně 1,5 kW, radši 2,5 kW, nouzově použitelná na dobití akumulátorů. Sám jsem ji ovšem dodnes nekoupil, nebylo by téměř využití. Mám nakoupené ruční nářadí do 600W (klasické, ne aku) a normálně to používám na solár, dokonce i strunovou sekačku 600W.

0/0
5.4.2012 19:36

net.Xtreme proti diskriminaci

Na ostrovní provoz

zejména podobně nenáročný má fotovoltaika smysl...

A LEDky by měly být samozřejmostí, koneckonců ty se vyplatí i v bytě s elektřinou z "levné" uhelné elektrárny...

0/0
5.4.2012 13:03

superkutil

Praktické řešení.

Kamarádka má domek uprostřed Šumavských lesů a zavedení elektřiny by stálo kolem 4 miliónů. Tak to vyřešila dvěma autobateriemi na 24V, tři solární panely na střechu, regulátor a měnič na 220V. Svítí rozvodem na 24V pomocí LED světel vlastní výroby a na 220V má jen ledničku nebo televizi. Jako doplňující k solárním panelům má malou vodní elektrárnu a větrnou elektrárnu. To vše dohromady plně pokryje všechny potřeby. Vodovod má samospádem a topení dřevem. :-)

0/0
5.4.2012 13:00

dup1

Re: Praktické řešení.

ledničku v takovém případě jedině plynovou a tv na 12V, oni to mají karavanisti dobře vymyšlený :-)

0/0
5.4.2012 16:02

superkutil

Re: Praktické řešení.

S těmi 12V rozvody jsou problémy při ztrátách ve vedení. Kamarádka pro 12V používá pulzní měnič, protože má velkou účinnost. A převod na 12 je potřeba, protože plno zařízení není na 24V ale jen na 12V. Ledničku má nějakou starou která nemá kompresor, ale ohřívá se v ní elektřinou médium. Je pravda, že je tam i možnost ohřevu plynem.

0/0
5.4.2012 17:03

dracekv1

Re: Praktické řešení.

Taková lednice strašně žere. Nejlepší je kompresorovka na 12V ale ta cena :-/

0/0
5.4.2012 19:46

marek2011

Re: Praktické řešení.

To jsem se chtěl zeptat, co jsem viděl mi přišlo strašidelný, spotřeba plynu jako blázen. Existuje nějá úsporná varianta???

0/0
6.4.2012 10:54

Ota226

Re: Praktické řešení.

Jsou absobční, ty mají nižší účinnost. Obvykle velké i malé vydrží na 10 kg bombu kolem 40 dní (závisí na okolní teplotě), tedy kolem 390,-Kč. Doma vám elektrická lednice za stejnou dobu sežere taky nějakých 200,-Kč, pokud máte běžnou sazbu. Pro sezónní použití tedy žádná tragédie...Pro solární provoz kompresorové elektrické na 12V potřebujete asi 40 Ah denně, to znamená posílit panely, ale hlavně akumulátory na alespoň 5 denní rezervu, tedy o 200Ah. To znamená jen na těch akumulátorech nějakých 9 tisíc každých 8 let, tedy 1 tisíc/rok. Záleží na délce pobytu, obvykle se to nevyplatí.

0/0
6.4.2012 12:07

Z mechu a pazdeří

Děkuji za reakce a podrobný popis vlastních zkušeností

Článku moc nevěřím, působí spíš jako reklama. Ale vlastní zkušenosti, ty si přečtu rád. Na svícení úspornými zdroji a slabý provoz notebooku asi fotovoltaika fungovat bude. Na větší provoz mi výhodná moc nepřijde. Místo elektrické pily bych řezal pilou motorovou, případně měl nějakou elektrocentrálu pro kratší provoz spotřebičů s vyšší spotřebou. Čerpadlo na vodu nemusí běžet stále, je možné např. naplnit nějakou nádrž, z které voda pak teče sama (např. tlaková nádrž ve sklepě nebo nějaká nádoba na půdě).

Myslím, že uváděné příklady fungují. Chybí mi tu ale ekonomická bilance. Tj. spotřebované množství elektřiny vs náklady. U baterií je třeba počítat s jejich životností, např. 8 let, i s tím, že po určité době tu klesá kapacita. Pak tu jsou náklady na panely - ty vydrží jistě déle, ale kolik let, nevím. Ani nevím, jak postupně degradují, tj. klesá jejich účinnost. Dále tu je podmínka, že na daném místě člověk stráví dosti času. Asi nemá smysl budovat daný systém, pokud tam člověk

+1/0
5.4.2012 12:50

Z mechu a pazdeří

Re: Děkuji za reakce a podrobný popis vlastních zkušeností

bude 2 týdny dovolené ročně a nějaké víkendy, v součtu např. 30 dní. Akumulátory přitom odejdou samy časem, i ostatní zařízení se opotřebuje i bez spotřeby.

0/0
5.4.2012 12:52

Ota226

Re: Děkuji za reakce a podrobný popis vlastních zkušeností

Problém je v tom, že vyrobená energie se na chatě neměří, takže přestože to 17 let používám, tak čísla budu jen odhadovat. Vyrobená elektřina je samozřejmě velmi drahá - je to alternativa, kde není jiná možnost. Já přes léto odhaduji průměrnou denní spotřebu 30Ah až 40 Ah (letos už budu měřit), tedy asi 0,36 kWh den, za sezónu 32 kWh (3 měsíce v podstatě nepřetržitého pobytu alespoň jedné osoby). Dnešní náklady na vybudování odhaduju kolem 30 tisíc (panely, akumulátory, regulátor, měnič, kabeláž, jištění). Kromě akumulátorů vše dlouhá životnost, akumulátory jednou za 8 let nové, jinak jen dolití destilky. Na občasný pobyt je to zvlášť vhodné: přijedete a máte plně nabito, žádné nahazování centrály a nabíjení. Přes zimu udrží i zasněžené panely akumulátory plně nabité a provoz GSM alarmu. Pokud přijedete na vánoce, máte na dva až tři dny tolik energie, jako v létě.

0/0
5.4.2012 13:25Najdete na iDNES.cz