Diskuze

Natíráme starý radiátor. Krok za krokem

Topná sezona je za námi, což je příležitost pustit se do renovace starých radiátorů. Předpokladem je dokonalá příprava: očištění a odmaštění povrchu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

fanda357

20. 5. 2012 11:28
tak i poraďte

jak ho natřít v paneláku, když ho nemůžu odmontovat .... je "něco" jak se dostanu k té straně u zdi? a hlavně mezi ta žebra v "zadní části" právě u zdi? zatím nerezne, ani se starý nátěr neloupá .... má cenu "sundavat" ten starý nátěr, nebo jej použít jako podklad a "jen" natřít novou svrchní barvou?

0 0
možnosti

kytickaaa

20. 5. 2012 20:25
Re: tak i poraďte

podle mě stačí natřít. taky jsme v paneláku natírali staré radiátory (jiné než píšu níž) a barva se z toho neloupala. sundat by to podle mě šlo v létě, kdy bude jistota, že se netopí a pak namontovat zpátky. jinak tam fakt zůstanou místa, na který se ničím nedostanete, ale když se budete hodně snažit, tak to nebude vidět. :-)

0 0
možnosti

kytickaaa

20. 5. 2012 0:42
vyhodit a koupit nový

Přesně tenhle jsme měli. Koupili jsme byt v domě, který byl postavený r.1960. Ten radiátor byl určitě původní. Nejdřív jsme ho natřeli, to dopadlo dobře. Byly tam sice místa, kam jsme se ani zárohákem nedostali, ale výsledek byl dobrý do té doby, než se na pár místech začly objevovat takový hnusný tmavý kapky čehosi. Párkrát jsme je otřeli a nakonec nechali vyměnit radiátory. Dobře jsme udělali. Vyměnili jsme i okna, do každého bytu v domě přibyly nové měřáky na topení a při dalším vyúčtování služeb jsme díky tomu už nedopláceli 6000 jako v předchozích letech, ačkoliv jsme topili víc než dřív.

0 0
možnosti

Santa1

20. 5. 2012 22:57
Re: vyhodit a koupit nový

V bytovém domě toho výměnou radiátorů moc neušetříte, spíš pomohla ta okna. Výměna radiátorů, ale také trubek za tenčí je vhodná v soustavě s plynovým nebo elektrickým rychloohřívacím kotlem, tam kde je záhodno snížit objem vody v soustavě a tím i tepelnou kapacitu. Přesně opačná situace ovšem nastává, pokud si chcete pořídit plynový kotel kondenzační, s vyšší účinností, kde je naopak vyšší objem vody a nižší teplotní spád žádoucí. Spousta lidí se s přechodem na plyn zbavila litiny a dneska si rvou vlasy.

0 0
možnosti

male_zvire

19. 5. 2012 22:28
Topení

moc neřešit. Stejně to nikdy bez demontáže a opískování nebude nikdy úplně dokonalé. Když jsem renovoval byt po rodičích tak když přišlo na radiátory vodák který mi dělal nové rozvody okamžitě začal s rozumy že to mám vyhodit a koupit plechový... ani omylem! Radiátory jsem sundal, rozebral na jednotlivá žebra, v práci mi je chlapi za flašku rumu opískovali, v lakovně za dvě krabičky cigaret nastříkali barvou na radiátory a na dalších 40 let bude pokoj.

0 0
možnosti

pufina

21. 5. 2012 6:32
Re: Topení

;-( každý ale tu možnost nemá

0 0
možnosti

pepani

19. 5. 2012 19:17
rada řemeslníka

1.starej email se nedá vybrousit leda opískovat 2.Tim štětcem co to tam ten pán natírá,natře tak možná trubky a ne žebrované těleso.Na to jsou zároháky a i s těma to neni 100%.Pokud ho chcete zrestaurovat tak doporučuji sundat,nechat opískovat a pak natřít .;-D

7 0
možnosti

Shumway

19. 5. 2012 20:56
Re: rada řemeslníka

ale no tak, zas taková bída to neni. málokdo je takový hnidpopich aby dřepěl u cizího radiátoru a hledal tahy štětcem.

0 0
možnosti

Dluhousek Fackujici

19. 5. 2012 17:25
deset kutilu

jedenact nazoru

0 0
možnosti

barnidlo

19. 5. 2012 14:24
není nad dobrou radu..

...tento článek je na nic..

0 0
možnosti

Tom Hagen

19. 5. 2012 11:54
Step By Step

1) Koupíme barvu a vhodný štětec (nemáme-li doma)

2) Zakryjeme okolí

3) Natřeme radiátor

4) Vymyjeme a uklidíme štětec a pak po zaschnutí sundáme krytí

Toť vše.  ;-)

4 0
možnosti

Inkvizitor Johny

19. 5. 2012 12:38
Re: Step By Step

Asi tak. Jinak je to na odmontování a opískování.

0 0
možnosti

semelik

19. 5. 2012 8:18
A nejlíp je natřít to komplet i s tím měřákem. To se další

rok podivíte, až dostanete vyúčtování za teplo.

0 0
možnosti

Rafaelou

19. 5. 2012 5:29
není nad dobrou radu....

Natírat namontovaný radiátor a myslet si,že to dopadne dobře je nereálné.Má li být dílo k něčemu je nejlepší ho odmontovat a udělat to venku a pořádně.Vím,že třeba v paneláku je to nemožné.Doma bych však neváhal.Vypustit vodu,odpojit radiátor od systému a ven s ním.Tam mu dopřát pořádnou gennerálku.Od dotažení článků k sobě,přes výměnu těsnění a případně i málo funkčních ventilů.Pak pořádné obroušení až na kov.Základ a dokonalý povrch.Nejlépe nástřikem za pomocí pistole.Pak má taková oprava smysl a dalších deset let je klid.I při sebepečlivější práci radiátor na stěně nikdy nenatřeme celý a vždy to bude někde vidět. Navíc si tak ani neušetříme moc času.

4 0
možnosti

ztrewq

19. 5. 2012 6:48
Re: není nad dobrou radu....

"až na kov" - kto z tých, čo bývajú "v dome" má možnosť očistiť radiátor (článkový) dokonale? iba ako odviezť tam, kde pieskujú ... a to už nie je urob si sám.

4 0
možnosti

Santa1

19. 5. 2012 1:32
Určitě lepší nápad,

než vyměnit poctivou litinu za fórový plech, jak to doporučují v jedné reklamě. Ale použití smirku je poněkud problematické, když povrch litinového radiátoru se vyznačuje vystouplými "zrnky" - nevybroušené nepřesnosti pískové licí formy. Ty se vyplatí vybrousit pěkně do hladka, dobře to jde hrubším pilníkem, zejména ty horní hrany, které to schytávají nejvíc, když se na radiátor něco pokládá.

Samostatná kapitola jsou netěsnosti mezi články. Ve výrobě se dříve používaly sprosté papírové těsnění, které občas povolí. Rozhodně to není důvod radiátor vyhodit. Dají se koupit velmi tenká těsnění z "klingeritu", který je téměř věčný. Jednotlivé články se dají celkem lehce oddělit, jsou zevnitř sešroubované takovými spojkami se závitem na obě strany. Klíč se na to dá koupit - je to taková na konci zploštělá tyč. Osobně jsem si přetěsňoval 40 roků staré radiátory a šly povolit všechny, které jsem chtěl. Totéž platí pro růžice na koncích, ty se často utěsňovaly konopím, které často povolí.

4 0
možnosti

Santa1

19. 5. 2012 1:37
Re: Určitě lepší nápad,

Bohužel, pokud někde delší dobu protékalo, poškodí se dosedací plochy. To už pak často nevyřeší ani hrubší těsnění, lepší je takové plochy přebrousit.Mi se na to osvědčil brusný kámen na nože - taková ta cihlička. Bylo krásně vidět okamžik, kdy se při broušení po celém obvodu dosedací plochy vytvořil takový stříbrný kroužek - znamení, že už je to v rovině, něco jako kdysi při zabrušování ventilů na motoru.

2 0
možnosti