Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Vláda připravuje povinnost třídit bioodpady, může to bránit povodním

Do vlády zamíří novela zákona o povinnosti obcí třídit bioodpad. Kompost, který se tak vyrobí, by mohl zlepšit stav půdy na polích, aby mohla lépe zadržovat vodu. Země by tak lépe odolávala přívalovým dešťům, pole by netrpěla erozí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

josefl

Ať už jdou někam

Jediný, kdo pomáhá povodním a erozi je tahle vláda a bruselští úředníci. Systém zemědělství, kdy se nehnojí a jen se likviduje ornice zavedli právě oni. Omezováním při produkci mléka a zavedením biosložek do PHM zlikvidovali tradiční zemědělství. Ornici, kterou naši předci zušlechťovali a vytvářeli po staletí zlikvidovali za pár let. A nyní budeme třídit bioodpady. Drahý a neefektivní pokus. Pitomost podobná té s zákazem klasických žárovek, s solárními elektrárnami a dalšími pitomostmi vymyšlenými v Bruselu.

0/0
18.7.2012 23:03

zipx

typicky vesnicky ekodvorek

micha travu s polystyrenem do jednoho kontejneru coz je desive. Ono vubec soucasna realita na vesnici je takova, ze lide na sberny dvur vozi shrabane listi a posekanou travu a pet lahve pali v kamnech. obecni kompostarna zni jako rozumny napad. Jeho realizace je ohrozena jen tim ze prichazi zhora, takze to dopadne spatne. Ale jako podnikatelsky zamer obce by vyroba biokompostu mohla byt nadejna. Nez kupovat kompost v OBI, tak radeji na ekodvorku.

0/0
16.7.2012 19:44

josefl

Re: typicky vesnicky ekodvorek

Děsiví je to, že podobné nesmysly vymýšlí vystudovaný ekolog, který rozumí všemu, ale neumí ani vypěstovat mrkev. O kompostu a biohmotě umí udělat přednášku na půl dne, ale poznat kompost od hnoje neumí. Takže zakazuje lidem na vesnici kácet stromy na topení (proto je nikdo ani nesází) a v zájmu ekologie jim zdražuje uhlí i elektřinu a pak se diví, že lidé pálí odpad. Kdyby nechali lidi na vesnici v klidu, nikdo by odpad nepálil, topili by dřevem zs svých pozemků a sázeli by stromy na mezích jako dřív.

0/0
18.7.2012 23:09

matesakoid

boooože

A kompost se bude zdarma rozdělovat potřebným na vylepšení půdního fondu?

Jo, spálili jsme slámu, taď budeme sbírat po domácnostech košťály od zelí....

+1/−1
16.7.2012 9:44

janvac

Kocourkov

Nejdříve vláda propaguje a dotuje pálení slámy a obilí v kotelnách (nejlepší případ TTS v Třebíči) místo toho, aby zůstavala na poli pro tvorbu humusu a nyní, když jsou na poli pouze kameny bude zase obcím nařizovat sběr bioodpadu. Stejně začínají vypadat i lesy, ze kterých je vytěžena i ta poslední větvička a půda rozježděna těžkými těžebními stroji.

0/0
16.7.2012 8:09

Benzin Petrolejovič Naftěnko

Ekologický ideál ?

Za každou vesnicí protipovodňové hráze z hnoje a odpadků, ale bio. ;-D

0/0
16.7.2012 8:03

rymac

Pozor

v kocourkově přišli na převratnou novinu, zemědělci si sami ničí půdu, na které hospodaří a dělají to záměrně!! a zachrání to.......     tradadá komunální kompost. a ještě k tomu zastaví lokální povodně. kolik by ho asi muselo být na smysluplné pokrytí alespoň 50% výměry orné půdy katastru. do háje tak takovýma kravinama si můžeme vymývat mozky jen v česku, kde intenzivní zemědělství nedosahuje ani zlomku toho co např. v usa. co je opravdu směšné, že jsme si zlikvidovali téměř celou živočisnou výrobu (ano výroba mléka už jde pomalu do kopru jak výroba vepřového) a teď že prý se nehnojí organickými hnojivy.. no výsměch největšího kalibru.

0/0
16.7.2012 0:10

janvac

Re: Pozor

Jenom malé doplnění: zemědělci si sami neničí půdu, ale ničí půdu, kterou mají většinou pronajatou od vlastníků. Sice je v každé smlouvě věta o hospodaření v souladu s její ochranou, ale neděje se tak. Takže vlastně ničí cizí majetek a lidem je to jedno.

0/0
16.7.2012 8:13

rymac

Re: Pozor

prosím rozepište se detailně o tom jak ji ničí a o tom že to dělají záměrně, jaký z toho mají prospěch a taky o tom jak se to dělá v zahraničí děkuji..

0/0
16.7.2012 16:26

opportunity

Kdyby raději regulovali plodiny,

ať ve svahu nad městem neroste kukuřice jak telegrafní sloupy - ne tak vysoká, ale tak daleko o sebe.

0/0
15.7.2012 23:02

rymac

Re: Kdyby raději regulovali plodiny,

tohle si pohlídá každý gramotnější agronom... bohužel každému není z hůry dáno že, hlavně v česku..

0/0
15.7.2012 23:49

Naivní dědek

Kdopak asi vymyslel tuhle kravinu

No vypadá to, že se zase chystá nějalý dotační tunel.!

+2/−1
15.7.2012 21:12

kotec

Re: Kdopak asi vymyslel tuhle kravinu

Jenže pokud tohle řekneme u všeho, nemohli bychom v ČR dělat nic. To, že máme špatnou politickou kulturu, přece neznamená, že budeme zavrhovat i správné myšlenky, jako je tato.

+1/−1
15.7.2012 22:58

matesakoid

Re: Kdopak asi vymyslel tuhle kravinu

Cesta do pekel je obvykle vydlážděna podobnými dobrými úmysly

Co je špatného na zelené energii? No, nebylo na ní nic zlého až do chvíle, kdy se jí rozhodl někdo podporovat aby jí bylo honem honem co nejvíc a teď se divíme co jí najednou je a kolik nás všechny stojí.....:-/

+1/−1
16.7.2012 9:42

Drn1

Zabránit Nelze, zmírnit ANO

Když někdo ví co je to intenzita srážek a ví co je to intenzita infilrace vody do půdy a zná, že existuje pravděpodobnost výskytu srážek od jednoleté ke stoleté a ví o jaké se jedná srážky, tak mu musí být jasné, že neporučíme ani větru, ani dešti (takto to platilo za bolševika a stejně to nepomohlo). Povodně byly, jsou a budou. S povodněni se buď musíme smířit, nebo se z jejich dosahu odstěhovat. Více organické hmoty v půdě = lepší vsak vody do půdy, ale i to má své limity, stejně jako objem vody ze srážek, který půda může zachytit. Do plného kýble se už žádná voda nevejde, nehledě na to, že ten kýbl (půda) je taky trochu děravý a voda vytéká z půdy taky ven napovrch a do vodních toků. Obecně se ví, že i kdybychom zatravnili veškerou ornou půdu, snížili bychom povodně ca o 5-10%. Pro někoho málo, pro někoho dost.

+3/−1
15.7.2012 20:52

habr

Re: Zabránit Nelze, zmírnit ANO

Problém je v tom, že dnes mnohé pdy nemají ani ty 2 %  humusu. ten právě zlepšuje strukturu půdy a tedy i vsakování vody. Když zaprší stejné množství vody na humózní pozemek a stejný umlácený chemií a těžkou technikou . z toho "betonu" voda rychleji steče dolu, oproti půdě s humusem se méně zapije. protože plochy jsou velké, nedělené polními cestami, mezemi, apod., voda stéká dolu větší razancí.

Kvalitní půda je jako houba - z počátku se napije a potom když je napitá víc se do ní nevejde. Utužená půda se ani nenapije. Voda steče velkou rychlostí a semele dolu vše co se nechá spláchnout.

Taklže pravda je, že povodně byly a budou, otázkou je, jak budou časté a s jakými následky.

0/0
15.7.2012 21:05

Kidkid

Re: Zabránit Nelze, zmírnit ANO

Jenže, to by také museli mít zemědělci snahu mít dobrou humózní půdu. Jenže to by po polích nemohli jezdit při žních nákladní auta jak na silnici, ale jen traktory a vleky s balónovými pneumatikami. Asi je jednodušší nacpat na pole tu chemii a počkat jak to dopadne.

Nějaký kompost z komunálního odpadu tohle nezachrání. To by výroba kompostu musela být na podstatně průmyslovější bázi.

0/0
16.7.2012 7:02

wrah

Žumpa

Inu, pokud by to zahrnovalo i nějak rozumně zařízený vývoz žump, tak proč ne. Ideálně pokud by obsah žumpy zamířil někam do malé bioplynové stanice a po dokvašení a maximálním využití unikajícího metanu se pevný zbytek smíchal se zmiňovaným kompostem. Jen to chce oddělenou nádrž na fekálie a na odpadní vodu třeba z kuchyně, znečištěnou chemií.

0/0
15.7.2012 19:47

krtecek999

Re: Žumpa

Myslíš i tu českou politickou žumpu?:-P:-P:-P

0/0
15.7.2012 19:53

Dvorin

Všude?

A ten povinný sběr bude platit i na malých vesnicích, kde 90% lidí má vlastní kompost? Taková popelnice se bude plnit alespoň měsíc a odér z ní vycházející bude cítit na dálku.;-O

0/0
15.7.2012 19:36

tmf

čemu nerozumím?

za komančů se prý pole drancovala, samá hnojiva, dnes 20 let ekologie a nejsou v půdě živiny a jsou kvůli tomu povodně? Proč nebývaly povodně za komančů?

+2/−1
15.7.2012 19:35

Naivní dědek

Re: čemu nerozumím?

Protože existovaly osevní plány.

0/0
15.7.2012 21:18

opportunity

Re: čemu nerozumím?

R^

0/0
15.7.2012 23:03

xexyn

Nápad je to vynikající

Jak ale bude vypadat realizace  v našem českém prostředí?

0/0
15.7.2012 17:47

Své dukáty věnuji na chudé feny

Až se budete vracet z letecké dovolené,

koukejte z okénka a porovnejte zemědělskou krajinu v Německu či Rakousku a u nás. Na první pohled vás trkne do očí rozdíl ve velikosti polí(ček)... Proč asi?

0/0
15.7.2012 16:35

kam se hrabe bitner

Re: Až se budete vracet z letecké dovolené,

protože jste nad ČR níž než v Německu či Rakousku?

+3/−1
15.7.2012 19:10

rymac

Re: Až se budete vracet z letecké dovolené,

a až nebudeš blbej tak si srovnáš objem zemědělských dotací v česku a v rakousku nebo německu... větší osevní celky nejsou nevýhodou naopak...

0/0
15.7.2012 23:53

robinhud

Kdo to zaplatí?

Hádejte

0/0
15.7.2012 16:23

MIR80

Erozi by zabranilo

kdyby zemedelci nechavali meze a ne rozoorali vsechno co jde, kdyby orba sla po vrstevnici a ne kolmo na ni, jak predvadi nekteri "takyzemedelsi" kdyby se na polich pestovaly plodiny,ktere vodu zadrzuji a nikoliv jen repka nebo kukurice kvuli dotacim..a tak by se dalo pokracovat..

+3/−1
15.7.2012 15:43

wrah

Re: Erozi by zabranilo

Zlatá slova, jen tesat do kamene. Svah rozdělený na několik polí mezemi, namísto oraný po svahu třeba i víc jak půl kilometru na délku má daleko menší erozi a vody zadrží mnohem víc. A i když se někde kus podmáčí a ujede, tak se patrně zastaví o tu nejbližší mez a ne až o vesnici.

0/0
15.7.2012 19:32

habr

Re: Erozi by zabranilo

V historii se oralo především ze svahu a proti. Zejména v obcích kde byly grunty podle návsi - tedy průjezdné komunikace  která vedle ponijvíc po vrstevnici. stačí se podívat do starých map na cuzk.

Pro něvěřící - podél cesty zpravidla byly domy a hospodářskou budovou. Šířka parcely okolo 30 m. Někdy ještě mezi domem a cestou byla předzahrádka. Za budovami byl zpravidla ovocný sad a další záhony pro zeleninu a potom zpravidla za plotem do svahu až k hranici lesa se táhl pozemek orné půdy, pod lesem zpravidla byla louka (mělká půda pod lesem - les zůstával tam, kde již nemělo cenu hospodařit.

Takže oralo se po svahu, jen se ten svah rozdělil na několik plodin.

Nebylo to všude, ale je to jeden z modelů katastru obcí v podhorských oblastech.

Proč se ale voda vsakovala - pole obhospodařovaly zvířata, takže nebyla tak utužená, na malé ploše se střídalo víc plodin, takžře někde bylo zaseto, jinde se oralo, jidne zas byly brambory. A o bahno z rybníků se sedláci fackovali.

+1/−1
15.7.2012 20:58

T_x_y

Re: Erozi by zabranilo

No jo, ale to ještě v tom bahnu nebyly pesticidy, splachy z chemičky a tak dále.

0/0
15.7.2012 22:00

midnes

Nejvyšší čas založit kompostárnu

a požádat o dotace na výstavbu i provoz.

+2/−1
15.7.2012 13:36

Lovec dukátových pastí

Re: Nejvyšší čas založit kompostárnu

A přesně o tom to je ;-(

0/0
15.7.2012 13:38

Apina_xxx

Re: Nejvyšší čas založit kompostárnu

Ještě to chce ty zakázky drobet nadhodnotit, aby zbylo dost pro všechny. V celostátním měřítku na to i tunel Blanka bude malý.

+1/−1
15.7.2012 14:00

ztrewq

Re: Nejvyšší čas založit kompostárnu

na tunelovanie cez životné prostredie, konkrétne povodne a vodu vôbec máme kravčíka (samavoda) http://kravcik.blog.sme.sk/ a príklad z jeho výlevov http://kravcik.blog.sme.sk/c/302942/Preco-je-najma-na-juhu-krajiny-tak-horuco-a-bez-mrakov.html

0/0
15.7.2012 14:19

habr

Re: Nejvyšší čas založit kompostárnu

Nedělej si iluze - kompostárny jsou již finančně zmáklé, takže moc se z nich na dotacích ulít nedá. Menší kompostárna u obce kde jsou zemědělci nemusí stát víc než milión. ve svíé podstatě stačí jen nepropustné plato, nějaká jímka na odpadní vody a případně autováha. Buňka pro obsluhu a možná třídička - prohazovačka.  Nakladača a další technika je běžně dostupná v okolí obce, nemusí se pro kompostárnu proto pokaždé kupovat.

0/0
15.7.2012 15:23

skokánek

Zemědělci

ničí půdu a co s tím mají společného obce??8-o8-o

0/0
15.7.2012 12:36

Apina_xxx

Re: Zemědělci

Třeba to, že v těch obcích spousta zemědělců bydlí. Z Prahy je docela složité dojíždění.

0/0
15.7.2012 13:00

skokánek

Re: Zemědělci

každý někde bydlí,je to nesmysl,jako kdyby obcím nařídili,že musí povinně sazenice jehličnanů,protože majitelé lese vytěžují dřevo

0/0
15.7.2012 17:43

other_side

Re: Zemědělci

Obcím končí plno orné na návsích a v domech

0/0
15.7.2012 13:21

ax52

No, sice dobrá,

ale poněkud amatérské. Udělat kompost není jen dát organický (a rozložitelný) odpad na hromadu. Je třeba prohazovat apod., čili by to měl dělat někdo, kdo to umí. A kompostéry? kdo má zahradu si dokáže odvodit, kolik by jich musela obec mít na počet obyvatel. \nevím, zda-li bude mít prostor za obcí:-):-):-)

0/0
15.7.2012 11:59

ztrewq

Re: No, sice dobrá,

http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/brezolupy-domacnosti-dostaly-kompostery-zdarma-20120620.html

0/0
15.7.2012 14:16

Lovec dukátových pastí

Lži, lži a zase jen samé lži

Trocha toho kompostu žádné povodni nezabrání.

Ale takový obcí "vybraný" zpracovatel bioodpadu, ten bude mít zajištěnu dobrou obživu, a vláda získá další položku, kterou bude moci danit. Zelená vydírací korupce jak vyšitá.

+5/−1
15.7.2012 11:58

Apina_xxx

Re: Lži, lži a zase jen samé lži

R^

0/0
15.7.2012 12:05

other_side

Re: Lži, lži a zase jen samé lži

:) vy jeden populisto. Trocha kompostu....co to je trocha? Vyjděte za humna a podívejte se na několik polí, nejlépe za deště, obvykle uvidíte erozi, a já znám několik případů kolem sebe, kdy bahno zalilo lidem domy, což před sto lety nebylo. Z čeho se asi má na poli vytvářet ornice a humus? Z toho že se po něm za sezónu 7x projede trator s technikou a jednou posype hnojem? To je přeci kravina.

0/0
15.7.2012 13:05

Apina_xxx

Re: Lži, lži a zase jen samé lži

Asi tak - jedna věc je povinnost obcí mít kompostárnu, druhá věc jsou eroze. Jak donutíte zemědělce, aby si kupoval kompost od obce? Ona totiž kvalita biologického odpadu se bude odvíjet od kvality biologických zbytků. A bohužel, ta může být velmi rozdílná a někdy až toxická - podle příslušného odpadu. kolik to bude stát? To totiž toho zemědělce bude zajímat nejdříve. Kdo bude stavět ty kompostárny a za čí peníze? Kdo to využije k toku peněz do vlastní kapsy? Kdo zpracuje plán nejen odběru a zpracování, ale také odbytu těch kompostů?

Naopak donutit zemědělské podniky k protierozním opatřením, je věc správná a také se už děje. Ale to je kompexní problém. Viz mé poznámky dole a ještě by se dalo spousta věcí napsat.  Samozřejmě, jen houšť, pole na návsi je ztráta pro všechny.

+4/−1
15.7.2012 13:25

Lovec dukátových pastí

Re: Lži, lži a zase jen samé lži

Nehledě na to, že nakonec v tom kompostu může skončit kdejaký biologický odpadní materiál, třeba výkaly, a to jen proto, aby se zvýšila produkce a zisk.  Jsme v česku ....

0/0
15.7.2012 13:29

radim36

Re: Lži, lži a zase jen samé lži

Kompostování se podle mých informací dá udělat tak, že se tam zvýšenou teplotou ty škodlivé mikroorganismy zničí. Ale to spíš vypadá na to,že takovýhle biodopad se spíš ještě využije v bioplynových stanicích k výrobě energie z bioplynu, tam je to prohřátí vyšší teplotou komplexnější. A teprve potom to půjde na kompostování. Pokud zbytky z bioplynky nepůjdou rovnou  na pole, to se taky běžně dělá.

Ono je kompostování i zpracování v bioplynce poměrně složitý proces a musí se dost složitě kontrolovat, pokud se to má dělat efektivně a beze ztrát.

Jinak největší nebezpečí znečištění takového průmyslového kompostu bude znečištění těžkými kovy. Z komunálního bioodpadu příměsí třeba baterií nebo elektroniky a úsporek, a potom pravděpodobně bude tlak na kompostování taky kalů z čističek odpadních vod, které taky obsahují poměrně dost těžkých kovů.

0/0
15.7.2012 14:34

Lovec dukátových pastí

Re: Lži, lži a zase jen samé lži

Záleží co se na těch polích pěstuje, a jak se obdělává půda. Ale sbírat po domovech výkaly a následně je zaorávat do země, to se mi nejeví jako dobrý nápad.

0/0
15.7.2012 13:27Najdete na iDNES.cz