Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Lov dravců z hladiny je plný akce a adrenalinu. Vyzkoušejte woblera

Při lovu ryb patří k vzrušujícím zážitkům už i obyčejný záběr. Tepová frekvence se zmnohonásobuje v situaci, kdy vidíme samotnou rybu, jak lapá po naší nástraze. Takovou situaci můžeme zažít i při lovu vodních predátorů. Stačí navázat hladinového woblera, pop.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

wlada1254

doplnění informací

Autorovi článku bych doporučil prostudování odborné literatury a nejlépe vyzkoušení těchto technik lovu. Přívlači se věnuji intenzivně několik let a popperu, propy a woblery typu sub-walk používám celkem úspěšně, ale musím s několika informacemi v článku nesouhlasit. Prvně se při používání hladinových nástrah nehodí používat lanko (brání správnému chodu nástrahy), pokud používáme obratlík, tak volíme co nejmenší, ale zároveň s dostatečnou pevností. Další věcí a často velmi diskutovanou, tedy ono správné vedení. Za dobu používání hladinovek jsem vypozoroval, že není rozhodující rychlost vedení nástrahy (pokud cíleně nejdeme s 20cm popperem na sumce), takže je jedno jestli nástrahu povedeme pomalu nebo rychle, wobler by se měl vést tak jak to cítíme správně. Tedy můžeme vézt poppera pomalu s razantními škubnutími a následnými pauzami, nebo naopak nebudou téměř žádné pauzy a škubnutí prutem budou méně razantní (dojde k menšímu šplouchnutí a také ono puknutí nebude tak hlasité).

0/0
9.9.2012 20:50

wlada1254

Re: doplnění informací

Ono i záběry na tyto nástrahy nejsou z důvodu zvuku a vibrací, ale hlavně kvůli pohybové akci. Hladinový wobler imituje rybičku prchající před dravcem, tudíž je důležíté aby měla náležitě trhaný a nepravidelný pohyb (nejjednodušeji jde vidět u woblerů typu sub-walk).

Každopádně pokud může někdo, jako je tento autor publikovat na iDnes, tak potom zde může publikovat kdokoliv. Proč například nejsou vyobrazeny jiné woblery, než jen model Skitter Pop od firmy Rapala? Sice se jedná o několik velikostí, ale pro menší zaujatost by bylo vhodnější použít nástrahy více výrobců. Pokud na konci článku zmiňujete další typy hladinových woblerů, tak mohli být doplněny fotkami. A podle popisu wobleru typu sub-walk bych nabyl dojmu, že nástraha je účinná hlavně kvůli chrastítku, což není vůbec pravda. Sub-walk woblery bodují právě díky nevypočitatelnému pohybu (je to dáno tím, že wobler nemá lopatku a veškerá jeho akce se mu dodává špičkou prutu, je to hodně podobné s jerkováním).

0/0
9.9.2012 20:56

švarný kapitán pazneht

Re: doplnění informací

Kolik už si zmasakroval štik co ti to bez lanka ukously? Nebo taky "vypružuješ"?

0/0
10.9.2012 15:02

wlada1254

Re: doplnění informací

Ani jednu jsem zatím neurval. Lanko nepoužívám kvůli omezenosti pohybu nástrahy, když už tedy používám něco před nástrahu, tak obvykle to je chirurgická nit. Ale to jen v minimálním množství případů, tedy jen pokud jdu cíleně na štiky. Nejčastější ryba kterou chytám je bolen, tudíž je jakákoliv rušivá část před nástrahou nežádoucí. Hlavně nepoužívám vlasec, ale pletenku (průměry 0,12 a 0,15mm) a ani se mi to s rybou nepřetrhlo.

0/0
10.9.2012 15:44

Viktor Krus

Re: doplnění informací

Dobrý den,

osobně mám s popy (i dalšími hladinovými nástrahami) dlouhodobé zkušenosti, takže se s Vámi pustím do diskuze. Lanko skutečně zhoršuje vlastnosti popu, ale ne v jeho chodu, pouze tlumí jeho zvuk, v horších případech znemožňuje pukání nástrahy. To bych ale neoznačil jako rozhodující nedostatek, protože chod nástrahy je pořád stejný - prostě se plazí po hladině a tlamičkou rozcákává vodu. Pokud lanko nepoužíváte, je to Vaše věc. Pletenka ale proti štičím zubům neobstojí. Nechápu, z jakého důvodu je zapotřebí používat co nejmenší obratlík, to mi, prosím, vysvětlete.

Máte pravdu, že způsob vedení záleží na panujících podmínkách, ovšem do této problematiky patří i rychlost vedení. Troufám si tvrdit, že na bolena je zapotřebí tahat "hladinovku" rychleji, než u ostatních dravců. Například v čisté vodě je to nutností. Zkušená ryba si pomalu vedenou nástrahu jen prohlédne, a následně si plave pryč. Pauzy jsou součástí vedení nástrahy, jak jste řekl, záleží na instinktu rybáře.

0/0
10.9.2012 16:58

wlada1254

Re: doplnění informací

Dobrý den,

ono hlavně záleží jaký pop člověk použije. Pokud tahám Skitter Pop od Rapaly, tak skutečně dojde jen k utlumení zvuku pukátka (dnes jsem to byl zkoušet), ale jakmile použiji pop od jiné firmy, tak jeho chod přestane být ideální. Proto jsem psal o lanku, jako o něčem co omezuje chod nástrahy, mnohem lépe je pro tento účel použitelná chirurgická nit. Pokud zabere štika, tak ji nepřekousne, ale její hlavní výhodou je její poddajnost (u žádného lanka jsem zatím tyto vlastnosti nenašel, nejblíže tomu jsou slabá wolframová lanka).

Co nejmenší obratlík volím právě kvůli optimálnímu chodu nástrahy, samozřejmě že jsou popy u kterých velikost obratlíku nerozhoduje, ale lepších výsledků a také četnosti záběrů jsem dostál právě s malými obratlíky.

Ohledně pletenky, tak používám Berkley FireLine Original Fused (0,12 a 0,15 mm) a opravdu ji štika nepřekousne. Jen v letošním roce jsem na ni vytáhl nespočet štik a nejhlouběji to měla tak, že koukal celý obratlík. Ale rozhodující je revír

0/0
10.9.2012 17:25

Viktor Krus

Re: doplnění informací

Dobrý den, omlouvám se, že reaguji s takovou časovou prodlevou, dříve to nešlo.

Osobně nemohu posoudit, zdali lanko nějak poškozuje chod popů „od jiných výrobců“. Není to konkrétní, takže netuším, jaké modely máte na mysli.

Ty obratlíky se mi moc nezdají, nevidím žádnou souvislost mezi velikostí tohoto komponentu a početností záběrů. Spíše půjde o Váš individuální pocit.

Co se týče pletenky. Používám přesně ten samý model, o kterém se zmiňujete, takže mohu s klidným svědomím říct, že přesně tuto šňůru štika bez problému překousne.

Rád bych ještě reagoval na Váš příspěvek z 9. 9. 2012. Stojím si za tím, že zvuk (šplouchání, pukání) u těchto nástrah hraje velkou roli. Zejména u bolenů je tento fakt velice důležitý, poněvadž přesně tento dravec je vybaven tzv. Weberovým ústrojím, díky čemuž má ryba velice citlivý sluch, takže na zvukové vjemy reaguje velice dobře.

0/0
30.9.2012 10:53

Viktor Krus

Re: doplnění informací

Co se týče vibrací, tady si dle mého názoru protiřečíte. Pokud má wobler pohybovou akci, tak musí zákonitě vydávat nějaké vibrace, na které následně reagují dravci. Není důležité, aby umělá rybka měla trhaný a nepravidelný pohyb, klidně ji můžete vést v pravidelném a nepřerušovaném tempu, ovšem způsob vedení závisí na panujících podmínkách (žravost ryb atd.)

0/0
30.9.2012 10:53

Jirka1938

Divim se

ze se nikdo nestavi proti tomuto zrudnemu "sportu" loveni ryb. Co takhle chytat na navnadu na snure divoke kachny a nebo veverky? A pak se divat, jak se snazi uniknout az do uplneho vysilen, potom jim vytrhnout hak ze zobaku ci tlamy a pustit je zpet do prirody, at si dale vesele skotaci!

+1/0
9.9.2012 19:57

Haluzorium

:)

"pevnostně dostačující navazovací materiály"

Tento clanek je vitezstvim Pyrrhy.

+2/0
9.9.2012 8:10Najdete na iDNES.cz