Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Slovensko chce zakázat chov pitbulů a bandogů. Křížence neřeší

Slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek uvažuje o zákazu chovu pitbulů a bandogů, chov dalších třinácti plemen "bojových" psů by chtěl zpřísnit. Zákon by prý mohl platit už od 1. dubna 2013. Podle kynologů ale návrh neřeší chov problematických kříženců, ale čistě jen chov čistokrevných zvířat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pjb1

Zdravím.

Další vítězství hovadna nad rozumem. Gratuluji. Kdypak to asi napodobí naši rozumové?

0/0
7.10.2012 20:12

Kidkid

To mají zase na Slovensku starosti

Když už tedy chtějí omezit počet napadení lidí psem, tak ať zavedou pro všechny psy zkoušky základní poslušnosti . A k tomu ať podpoří kynologické kluby aby v nich zkušení cvičitelé pomohli těm majitelům psa co si s jeho výcvikem neví rady.

Bojoví psi jako druh neexistují je to jen název z bulvárního tisku od hloupých novinářů, kteří si neumí ani přečíst atlas psích plemen.

Dnes si dost zbohatlíků pořizuje méně obvyklé plemeno psa jako ozdobu a nechápe, že pes se musí socializovat a cvičit.A dost lidí také nechápe, že se jedná o živého tvora a ne o auto, které když mně nebaví strčím do garáže.

+4/0
27.9.2012 20:10

Vlčice.CDN

Re: To mají zase na Slovensku starosti

přesně !!R^

0/0
12.10.2012 13:54

radnice

Zrodil se slovenský Kořistka !!!

Slováci, zakročte a vystavte mu ve volbách za jeho pitomost účet. Náš Kořistka už dávno skončil a musí se holt živit poctivou prací a ne politikou.

0/0
27.9.2012 19:01

Vlčice.CDN

Re: Zrodil se slovenský Kořistka !!!

ale jo, u nás se našel další takový pos.anec, myslím, že Tluchoř

0/0
12.10.2012 13:56

lea0101

Tato plemena nejsou ani v jádru duše zlí či nebezpeční

Jsem opravdu zklamaná z toho, jak někteří lidí vidí tato plemena jako kompenzaci méněcennosti.

Bohužel to vidí přesně tak, jak nemají. Doma chováme pitbulla a je to ten nejúžasnější pes. Nikdy nesejde na plemeni.

Já věřím v to, že se v povaze psovi se odráží samotná povaha člověka.

Proto je velice nemorální nejen vůči chovatelům těchto plemen ale i samotným psům, že chtějí zakázat jejich chov.

0/0
27.9.2012 16:11

Vlčice.CDN

Re: Tato plemena nejsou ani v jádru duše zlí či nebezpeční

Žádný pes není agresívní blb, to jen ho b.bej člověk tak vychová

0/0
12.10.2012 13:55

Gustav Nečas

copak zkošky na držení psa, já bych zavedl testy pro budoucí

rodiče.

Vždyť většina násilných smrtí je rukou člověka, krádeže jsou ve většině případů lidksá záležitost, děti chytí vši od jiných dětí ...

Prostě člověku o několik řádů více škodí opět člověk. A ty zaprděné názory tady na zkouška na psy jsou většinou od lidí, jejichž děti by málokdo chtěl potkat.

Rozumný člověk ví, že krásná rodina je s dětmi i zvířaty, včetně psa. Pes je upřímný, nepodvádí, hodně si nechá líbit a dlouho slušně naznačuje, když se mu něco nelíbí než kousne. To člověk vás okrade či podřízne bez výstrahy.

+2/0
27.9.2012 16:06

S@t@n

Povinné zkoušky na VŠECHNY psy

Zákonodárci dělají chybu, že se nechají vtáhnout do diskuse, které plemeno je které, co je to bojové plemeno, jak se vyřeší kříženci atd. Správné řešení je ustanovit povinnost na složení odborných zkoušek a vlastnictví průkazu pro majitele všech psů. Podobně, jako musí mít zkoušky myslivec, řidič nebo majitel zbraně. Z  toho se zákonem vyčlení vyjímky, aby se zbytečně nebuzerovali majitelé "méně nebezpečných" psů. V tom okamžiku budou diskuse o "bojovém plemeni" a křížencích irelevantní.

+1/0
27.9.2012 15:20

ccamy

Re: Povinné zkoušky na VŠECHNY psy

V celku zajímavá myšlenka, ale když už je tu diskuze o "zkouškách na psa", nelze pak dělat výjimky.. Co je "málo nebezpečný pes"? Znám pár bandogů a ani jeden z nich není psem, který by někomu ublížil, rozhodně ne naschvál a pak znám taky spousu jorkšírků, kteří mají přesně opačný problém... Je pravda, že pejska malého plemene snadno zneškodníme, ale např dítěti může způsobit veliké zranění... Záleží z veliké části na výchově psa... Pes je z většiny obraz svého majitele... Tak kdo je tedy ten onen "nebezpečný pes" ... ??!!

+1/0
27.9.2012 18:49

jerabekj

Re: Povinné zkoušky na VŠECHNY psy

Myslivci :-))))) ti mají sice zkoušky, ale to jim nebrání dělat průšvihy v hojné míře :-))))

0/0
3.10.2012 14:20

luke69

Tak si říkám - je tu řešení, jak zákon obejít.

Prostě se budou na Slovensku prodávat a chovat tato plemena bez papírů a tvrdit, že to jsou kříženci (to nejde dokázat, že ne). :-P

0/0
27.9.2012 13:26

net.Xtreme se nevzdává

Re: Tak si říkám - je tu řešení, jak zákon obejít.

Obejít to nebude problém, ani to nijak neřeší nejčastější útoky psů bez papírů/kříženců...

Ale je to buzerace pro lidi, kteří se psům skutečně věnují a mají nějaké z vybraných plemen a dali by radši přednost s papíry či takového chtějí uchovnit...

0/0
27.9.2012 13:34

luke69

Re: Tak si říkám - je tu řešení, jak zákon obejít.

Tak proč prostě u vybraných plemen nezvýší poplatek za přihlášení + pokuta za nepřihlášené zvíře. Ti co chtějí opravdu a jen chovat toto plemeno to rádi zaplatí, ti co chtějí jenom machrovat, že mají nebezpečného psa a nemají v úmyslu ho pořádně vycvičit, se na to třeba vykašlou. Není to sice ideální, ale pořád to je menší zlo.

0/0
27.9.2012 13:38

net.Xtreme se nevzdává

Re: Tak si říkám - je tu řešení, jak zákon obejít.

Ten slovenský zákon je paskvil, který může mediálně dobře působit na lidi, kteří o tom nic neví nebo vědět nechtějí...

V první řadě musí fungovat perfektně policie a justice a majitel psa, který někoho napadl musí skončit rychle s adekvátním trestem, média by o tom měla také informovat, v rámci osvěty pejskařů.

V druhé řadě jde o to, že napadení se stává velice často doma a to většinou při nezvládnuté výchově nebo výcviku...spousta lidí si pořídí jako prvního psa psa z útulku a to je něco, co si imho může dovolit jen zkušený chovatel, druhou věcí je, že když si někdo pořídí štěně, tak navzdory chlupatosti a roztomilosti ho musí vycvičit a vychovat, ideálně brát na cvičák, mezi lidi a jiné psy, nejde koneckonců jen o výcvuk psa, ale i pejskaře. Ale zda to řešit zákonem je na pováženou, většina příruček pro pejskaře se o tom zmiňuje...

Imho by měla být pro pejskaře nějaká zkouška ovladatelnosti psa. Nemusela by být nutně povinná, ale mohla by zvýhodnit "správné" pejskaře.

+2/0
27.9.2012 13:50

bodlinka

Re: Tak si říkám - je tu řešení, jak zákon obejít.

U jakých vybraných plemen? A vůbec, nepřihlášených psů máte už teď spoustu, čím vyšší daň za psa bude, tím větší bude snaha toto obcházet.

Nevím, jak by mě měl nějaký obrovský poplatek za psa motivovat k tomu, abych si vychovala psa. A myslím si, že lidí, kteří mají psa jen kvůli machrování je minimum, většina těch, co mají problémového psa, si ho nepořídila s tím, že s ním bude problém. Ale nezvládli nebo se rovnou vykašlali na výchovu, pořídili si nevhodné plemeno ke svému stylu života, samotné je štve, že mají nezvladatelného a neposlušného psa, ale zároveň vůbec neví, co s tím, takže ho omlouvají, že je prostě takový...

+1/0
27.9.2012 13:51

tojsouveci

Bez

Bez ohledu na tento článek jsem už dávno přesvědčen o tom, že by měl být tlak na snížení počtu chovaných psů.

A to hlavně na sídlištích v panelácích. Docela bych v tomto směru čekal iniciativu od těch, co tvrdí, že mají rádi zvířátka,ale ono je to naopak. Co těch psů, zavřených v panelácích a čekajících mnoho hodin na svého páníčka nebo paničku musí být. Smečkové zvííře jistě miluje, když je několik hodin zavřeno v bytě. Někteřé z nich projevuje svoji radost z opuštění vytím a poštěkáváním k nemalé radosti sousedů, kteří mají tu kliku, že jsou doma.:-/

+4/0
27.9.2012 11:24

jerabekj

Re: Bez

Budu se pakovat, ale panelákoví psi jsou na tom mnohdy lépe, než psi na zahradách. Psi na zahradách strádají nepřítomností pána úplně stejně jako ti "byťáci" a když jsou venku, tak vytím nepochybně ruší víc lidí než ti zavření v bytech. Pes je šelma, aktivní cca 4 hodiny denně a je důležité se jim v tento čas věnovat. Jinak je normální, že pes dokáže celý den prospat a je vcelku jedno jestli je to zahrada nebo byt. Na zahradě má 5 míst, které přes den střídá a v bytě je má taky, akorát blíž u sebe. Bohužel mám taky tesklivce, ale teď dospěl a je to mnohem lepší. Zaplať bůh mám také tolerantní sousedku. Není nic horšícho, než mít kvůli psovi konflikty v baráku. Na druhou stranu ale, mít tesklivce co celý den brečí nebo štěká je prostě smůla, jako koupit si vadné auto. Auto člověk může reklamovat, psa nikoliv. Jasně, jsou takoví "lidé" pro které je prvním řešením dát psa pryč, ale to snad ani nejsou lidé.

+1/0
27.9.2012 12:06

bodlinka

Re: Bez

Nesouhlasím. Tesklivec, tzn. pes trpící separační anxietou, to není nic, nad čím můžete mávnout rukou, že je prostě vadný a hotovo. Ono je možné toto odbourat, ovšem vyžaduje to čas a soustavnou práci s tím psem. Domnívám se však, že pořízením psa na sebe člověk bere odpovědnost a je jeho povinnost vůči psovi i vůči všem sousedům takového psa prostě "léčit". Zařídit si to tak, aby netrpěl ani pes - a on tou fobií trpí - ani okolní lidé. Zařiďte si to, jak chcete, ale pes byl vaše volba.

+2/0
27.9.2012 12:24

jerabekj

Re: Bez

Vážená bodlinko, ano, pes byl moje volba a zvolil jsem stejné plemeno jako byl první pes. Povahově zcela odlišný jedinec. Pes trpící odloučením si prostě musí zvyknout a je na pánovi, aby mu to nějakým způsobem usnadnil a natrénoval to. Domnívám se, že mne oba psi milovali stejně, oba stejní závisláci. Zatímco ten první, pokud trpěl, tak trpěl potichu, ten druhý trpěl/trpí nahlas. Pracuju s ním pořád a jak píšu, jsou mu 4 roky a s definitivní dospělostí se věci výrazně zlepšily. Je to věc nálady a je to i o tom, jestli venku nehárá nějaká fenka, které si ráno "lízne" a pak teskní a s tim nic moc nenadělám. Ono se to snadno řekne "Zařiďte si to, jak chcete, ale pes byl vaše volba." ale asi jste nikdy neměla co dočinění s výchovou paličatého tesklivce :-). Tahle věta je zbytečně příkrá, to by stejně tak mohla po mně chtít sousedka, abych se se psem odstěhoval.

0/0
27.9.2012 12:56

bodlinka

Re: Bez

Ano, každý pes je jiný a člověk se s tím musí naučit žít. Pokud vy se psem pracujete, budiž vám k dobru, ale je bohužel spoustu lidí, kteří na upozornění, že Žeryk celé dny vyje, reagují jen pokrčením rameny.

Když vyje, hárá-li mu v okolí fenka, což takhle ho připravit o kulky?

0/0
27.9.2012 13:02

jerabekj

Re: Bez

Připravit o kulky? Vy nemáte psa? Kastrace je možným řešením zdravotních problémů, ale kastrovat psa nebo fenu s PP, který má velkou šanci být přínosem pro plemeno (a že ČSV moc velký genofond bohužel nemá)? Tohle nemůžete myslet vážně, nehledě na to, že ona ta kastrace neni samospásná a mnohdy nemá takový účinek jak by se chtělo.

0/0
27.9.2012 13:08

bodlinka

Re: Bez

On je uchovněný plemeník?

Kastrace není samospásná, ale tesknění po háravé fence je jeden z mála problémů, na které opravdu funguje.

0/0
27.9.2012 13:14

jerabekj

Re: Bez

Uchovněný ještě není, ale chystám se ho nechat uchovnit. Resp. se chystám každopádně na bonitaci a pokud bude uchovněn, jen dobře. A věřím, že uchovněn bude, protože povahově je dobrej a exteriérové vady nemá takové, aby nebyl uchovněn.

0/0
27.9.2012 13:54

bodlinka

Re: Bez

Ve čtyřech letech? No když myslíte, budu vám to přát.

Ale nevím, jestli si neprotiřečíte, pes je povahově dobrej, jenom jste ho čtyři roky přesvědčoval, aby zvládl být doma sám. Ale čéesvéčka jsou dost labilní psi, takže v tomhle plemeni to může být normální.:-P

Já jsem se rozhodla nekrýt uchovněnou hovinu, protože je trochu bojácnější a bez většího pracovního nadání, a tím pádem nesplňuje mé představy o ideálním hovawartovi - sebevědomý pracovní pes. Jste si i vy opravdu jistý, že rozmnožování povahově ne zcela ideálních jedinců je skutečně to pravé?

0/0
27.9.2012 14:05

jerabekj

Re: Bez

S tímhle není kam spěchat :-).

O labilitě ČSV bych polemizoval, stejné výkyvy se najdou u každého plemene a kdybyste znala mého psa, asi byste nemluvila o labilitě. Co se týká krytí, máme řízený chov a je třeba hodnotit co může daný jedinec přinést genofondu plemene (klady i zápory) a případně krýt vhodnou fenu. Samozřejmě je rozdíl když tohle řešíte u plemene s dlouhou historií a širokým genofondem a u plemene s relativně menší genetickou základnou a celkovým počtem jedinců. Na svodu mladých mu určili povahu "sangvinik-ovladatelný" a na bonitaci to podle mne bude podobné. Většina jeho předků měla tuto povahu také (nebo povahy sousedící). Je nebojácný, živý, k lidem většinou velmi přátelský, relativně poslušný ... a to že je dominantní na psy je sice blbý pro soužití s pejskařema, ale neni to povahová vada.

0/0
27.9.2012 14:23

jerabekj

Re: Bez

A jestli máte pocit, že jsem dělal málo, tak nedělal - a kromě tréninku psa jsem se staral o to, aby netrpěla ona sousedka. Při pořízení štěněte 14 dní dovolená, pak ještě týden práce z domova. Ráno venčení, dojíždění za psem v poledne z práce na vyvenčení. Už to vypadalo že si zvyknul, ale v cca roce věku jsme se přestěhovali do nového bytu a tam spustil naplno znova, asi kvůli pachům předchozích majitelů a taky již částečné díky vybudovanému vztahu ke mně. Po přestěhování následovalo martýrium braní si ho do práce, pak jsem ho začal nechávat doma, ale skoro dva roky jsem kvůli sousedům chodil do práce pozdě a odcházel brzo, což mi snížilo výplatu o třetinu. Za ty 4 roky jsme ani jednou nebyli v kině, pokud jsme na horách v cizím baráku, máme "střídavku" aby někoho neobtěžoval nebo něco nezničil. Ostatně nejde jen o kino,a le jakýkoliv večerní program. Prostě v noci jsem vždy se psem. Předchozí pes vydržel klidně celou noc spát i bezemne, tento je jiný.

0/0
27.9.2012 13:03

Scarlett from Scottland

Re: Bez

tak mu asi pořiďte kámoše ;-)

0/0
27.9.2012 13:16

jerabekj

Re: Bez

jako že by vyli dva ve smečce? ;-D to raději ne ;-)

0/0
27.9.2012 13:20

Scarlett from Scottland

Re: Bez

no, aby si vyhráli a zabavili a tulili.... tak můžete nějakého malého dáblíka k němu.... :-)

0/0
27.9.2012 13:32

net.Xtreme se nevzdává

Re: Bez

Občas stačí i kočka:-)

0/0
27.9.2012 13:37

Scarlett from Scottland

Re: Bez

no ale aby jí nesežral nebo nebyl ještě větší cirkus pak v bytě ;-D

0/0
27.9.2012 13:48

net.Xtreme se nevzdává

Re: Bez

Jo, občas spolu nevychází tahle kombinace nejlépe, ale jindy jsou to neskuteční kamarádi...

0/0
27.9.2012 13:51

jerabekj

Re: Bez

Já bych samozřejmě chtěl ještě jednoho psa nebo kočku k němu, ale jsem soudnej. Dává mi zabrat jeho výchova, natož abych musel vychovávat dva. ... A ještě si pamatovat, jak kterýho můžu majznout, abych mu neublížil ;-D. Varianta, že by byl doma ještě větší bordel, když by si hráli je poměrně pravděpodobná. Navíc jsou i psi, kterým je naprosto jedno, že mají doma kamoše a brečí stejně (zatimco kámoš vklidu spí). Jak říkám, už je víceméně OK, takže cokoliv dalšího případně až bude barák a pokud budu mít pocit, že jsem tohohle vychoval dost dobře.

0/0
27.9.2012 14:00

Scarlett from Scottland

Re: Bez

čoveče to je beznadějné... to se opakuje stále dokola. Můj pes je v bytě a někdy si říkám, jak ten se má. Oproti nějakému chudákovi na zahradě, který nic jiného, než tu zahradu neviděl, má tam studenou boudu a jednou denně vidí pána, když mu nese zbytky od včerejška :-/

Jinak pes prospí tak 16 hodin denně a je úplně fuk, jestli je tam sám, nebo jsme s ním doma.

+1/0
27.9.2012 12:21

net.Xtreme se nevzdává

Re: Bez

Každý kdo  o tom ví to potvrdí, že pes v paneláku nestrádá, zejména větší psi vyžadují větší procházku denně, kdy se vyblbnou, ale pak mohou spát v paneláku (a když spí, tak je jim jedno, že jsou sami). Díky tomu, že jsou v bytě se smečkou a chodí ven mezi cizí lidi jsou mnohem lépe socializovaní a méně agresivní než psi, co život tráví převážně na zahradě...Nic proti zahradě, pokud páníček věnuje tu hodinu až dvě psovi, ale pokud ne a pes tam jen pobíhá a štěká, tak ani jemu , ani sousedům to nijak neprospívá...

0/0
27.9.2012 12:29

Scarlett from Scottland

Re: Bez

s tou socializací máte naprostou pravdu. Ti "venkovští" psi jsou jak utržení z řetězu.

+2/0
27.9.2012 12:33

jerabekj

Re: Bez

Další drobnost bohužel je, že na zahradě psa občas někdo ukradne nebo otráví ;-€ což se v bytě nestane. Na druhou stranu v sídlištích častěji dochází k případům otrav venku. Bohužel někdy nejde ani o návnady otrávené, ale mechanické, které psovi potrhají vnitřnosti dřív, než se něco zjistí ;-€

0/0
27.9.2012 12:47

Scarlett from Scottland

Re: Bez

no právě proto si psa hlídám jako oko v hlavě. Nemám zapotřebí, aby někde něco sežrala, nebo jí někdo něco podstrčil, či mi jí odnesl. Když byla malinká, už k tomu moc nechybělo. :-/ takže jí mám raději na vodítku. Mrzí mě to, ale je to pro její dobro.

0/0
27.9.2012 13:20

net.Xtreme se nevzdává

Re: Bez

To mě stálo hodně práce a hodně trápení, ale naučil jsem psa nežrat neznámé věci, respektive na povel je vyplivnout... Což jsem musel, protože když jsem bydleli na sídlišti, tak tam byly otrávené nástrahy na hlodavce a nechtěl jsem nic riskovat, nehledě na to, že kolikrát sežral něco, po čem měl zažívací potíže... ale je to riziko a je lepší psa hlídat, co dělá a zda něco nežere...

0/0
27.9.2012 13:42

tojsouveci

Až se divím, kolik rádobyodborníků tvrdí, že za povahu psa může výchova. Dnes ráno jsem slyšel dokonce jednu takovou "odbornici" v TV.

Myslím si, že každý (kromě chovatelů psů) ví, že podobně jako každý člověk má jinou povahu, tak to platí i pro psy. Podobně jako budete vychovávat své děti stejně nebo alespoň podobně, tak přesto bude každé jiné. A není důvod, aby to u psů nebo jiných zvířat bylo jinak. Samozřejmě, že můžete toho psa zkazit, ale hlavně ať nikdo netvrdí, že právě jeho pes je ten nejvychovanější, který by nikdy nikoho......

Pokud toto nějaký chocvatel psa tvrdí (a že to od mnohých slyšíte), tak by měl chovat raději křečky :-/

+2/0
27.9.2012 11:09

Scarlett from Scottland

Re: Až

no výchova určitě ovlivní velkou část. Netvrdím, že 100% povahy je výchova, ale většina ano. I u lidí.

0/0
27.9.2012 11:11

tojsouveci

Re: Až

Není tomu tak. Z většiny ppovahu ovlivňují genetické předpoklady.

Možná by ti mohli vyprávět adoptivní rodiče, kteří si vybrali snědé miminko s předsevzetím, že z něho vychovají chytrého, spořádaného, vzdělaného člověka.

0/0
27.9.2012 11:14

Scarlett from Scottland

Re: Až

joj, to je nebe a dudy ;-D ;-)

0/0
27.9.2012 11:15

tojsouveci

Re: Až

Není. Jen to potvrzuje to, že vlstnosti jsou dány převážně geneticky a jejich "úprava" výchovou je dost sporná, přinejmenším.

0/0
27.9.2012 11:35

luke69

Re: Až

Každý pes je unikát, ale všichni se řídí stejnými instinkty a zákony (zákony smečky). Nelze jejich povahové vlastnosti srovnávat s povahovými vlastnostmi člověka, a to platí i o výchově.

0/0
27.9.2012 11:12

tojsouveci

Re: Až

Jistě že lze. Zlý a hodný. Energický a klidný. Hravý a apatický. Mající rád děti a nemající rád děti. Požírající zeleninu a nepožírající zeleninu (to samé s ovocem). Statečný a bojácný. A mnoho dalšího.

0/0
27.9.2012 11:17

luke69

Re: Až

To není úplně pravda - zlý člověk škodí pro zábavu, to psi nedělají - když útočí mají důvod (ochrana nebo příkaz). Statečný - budiž, ale i to lze ovlivnit.

Pokud jde o děti - záleží, jestli pes s nimi vyrůstal a jestli v nich vidí hrozbu, pokud ne tak je přinejmenším ignoruje, ale nejedná se o "nemít rád" jako u nás. Jinak vy znáte psa vegetariána? :D

0/0
27.9.2012 11:25

tojsouveci

Re: Až

Tak s tím bych také nemohl souhlasit. Jistě víme, že mnozí psi zaútočí na kočku, zajíce , malého psa apod. a rozhodně tak nečiní ani na příkaz, ani z důvodu ochrany svého pána. Tam vidím daleko víc právě tu zábavu, když vyrazí na nějaké zvíře a mohou ho prohnat.

Neznám vegetariána, ale znám psy, žeroucí spadlá jablka, ořechy, třešně, višně tahající ze záhonu a žeroucí mrkev, celer.

Někteří to žerou, jiní ne. Liší se......:-)

0/0
27.9.2012 11:33

luke69

Re: Až

Myslel jsem lidi, vy hovoříte o loveckém pudu (ten má v sobě také každý pes) ale i vycv. lovecký pes by asi neměl útočit (lovit) na zajíce bez pokynu pána.

Náš má rád špagety ;-D

Ano psi se bezpochyby liší (my máme třeba bázlivého), ale řídí se stejnými pravidly. I bázlivý pes chápe nadřazenost pána (pokud si ji pán udržuje) jako vůdce a neměl by nikdy proti němu nebo jeho okolí projevit agresi. Jinak je chyba ve výchově. Naopak má odvahu chránit svoji"smečku" pře hrozbami a vetřelci (štěkání psů z venčí).

+1/0
27.9.2012 11:51Najdete na iDNES.cz