Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Louky přišly o polovinu motýlů. Mohou za to i ekologické dotace

Motýlů v Evropě dramaticky ubývá. Oproti roku 1990 jich je o téměř polovinu méně. Upozorňuje na to poslední zpráva Evropské agentury pro životní prostředí. O motýly přichází i česká příroda, zcela zmizel třeba žluťásek barvoměnný. Paradoxně na tom mají svůj podíl i ekologické dotace z Bruselu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ten článek je zavádějící. Hlavním důvodem je neefektivita drobného hospodaření. Málokomu se chce chovat drobné zvířectvo a chodit na trávu. Ještě do devadesátých let se to vyplatilo a všechny meze, loučky, sady a obecní pozemky se po celý rok postupně sekly - byla o ně doslova rvačka. Ty meze podél cest pak byly biokoridory k dalším větším lučním a pastevním celkům a hmyz se mohl volně šířit a množit. Dokud se lidem nevyplatí, nebo nebude chtít, chovat bejky, kozy, husy a králíky, žádná dotace nic nezachrání. V podstatě je to "levným"i potravinami a sociálními dávkami, v něž se dá z tohoto pohledu započítat i důchod.

1 1
možnosti

Nadává se na ekoteroristy, Myslíte tím vlastníky půdy, kteří využívají své pozemky na dotace a ;nerespektují přírodní systém? Nebo Úředníky v Bruselu, kde tyto hovadiny vznikají? Jinde problém nevidím. Rozumný hospodář, který nevyždímá svůj majetek kvůli dotacím a jde mu o přirozený vývoj nebude mít problém. Ale ostatní kolem asi ano. Uvidí neudržovanou louku. Nejraději by viděli golfový trávník perfektně střižený. Celkově EU dělá vše pro, aby rozmanitost byla co nejmenší. viz nové nařízení o zákazu výměny semen. Pak přijde epidemie a všichni pochcípáme, jelikož nebude rozmanitost a tím zvýšená odolnost proti epidémiím (virové, plísňové atd.) Tak nevím kdo tu je ekoterorista :-)??

2 0
možnosti

Je to sest let co se vsude resilo at se kvuli motylum a broukum seče, tak jako kdysi, senoseče a otava, idealne kosou (blaznivi sedlaci unifikovani)...-tenkrát jsme kupovali louky na Broumovsku... Ted ze ma kazdy jindy...nesystematicky system... Podstata se jeví logicka...k principům před prumyslovou revoluci se vratime vsak jen tezko.Regulace z venci neni uplne hloupá, co krav u nas treba beha venku, ( podivejte se, jak se v US VYRABI kravy , to nemá s chovem spolecneho nic.) Proti tamnimu potravinarstvi i vztahu k pude je Evropa jeste velmi milosrdna...Regulovat prirodu tak jak byla stvorena ale bohuzel nedokazeme."Pan tvorstva"clovek /stvoritel 0:1

0 0
možnosti

BRU-SEL! BRU-SEL! BRU-SEL!

VEUV

0 0
možnosti

Máme kus louky, ne velkou, půl hektaru, a asi stejný kus pozemku, pole, který sekáme také na seno. Na louce je spousta lučního kvítí, které bývá v létě obsypané motýli. Zejména jedna část louky je posetá lučními karafiáty, a jinými květy. A tuto část necháme neposekanou až úplně do odkvětu, za tu dobu podruhé vykvetou květy na posekané části, a motýli se přesunou tam. Žádné dotace nedostáváme, ani jsme nežádali. A motýli, slepýši, a všechna zvířata co kolem žijí, jsou pro mě důležitejší. Kdysi tady kolem žily i srnky, vídávali jsme z kuchyňského okna, jak se pasou, pak do okolí vtrhli čezáci, pokáceli v lesích stromy pod vedením, vznikli obří holiny, a srnky už nevidím. Štve mě to, co té přírodě děláme. Ona se nám jednou pomstí.

9 0
možnosti

Srnky se rozhodně neztratily z vašeho okolí tím, že ČEZ vykácel porost pod vedením. To je prostě nesmysl.

1 0
možnosti

Příkaz, zákaz, termín.... nechte už ty lidi dělat tak jak sami uznají za vhodné a budou i motýlci

1 0
možnosti

Vy to nevite? To je nova norma EU. Maximalne sto kusu od kazdeho druhu motyla.

0 0
možnosti

P76a86v47e83l 83V34l78a42s

13. 11. 2013 16:51

Studie stojí hodně peněz,  čím víc studijí, tím víc peněz. Pak se najde hypoteciká mezera a zadá se ověřovací studie,která má odlišný závěr. Tak se zadá třetí, porovnávací studie. Tak se pokračuje, až se vyčerpají peníze vyčleněné na účel pro který byla první studie zadána. A hotovo.

0 0
možnosti

J34i65r18i 58F54r20y63d90e84l

13. 11. 2013 9:51

Na to potřebovali studie??? to se přece stačí jen podívat kolem, když jsem byl malý tak jsem naháněl motýly pořád, letos jsem dětem stihnul ukázat tak maximálně deset, to samé kobylky v trávě, dříve když šel člověk po louce tak kolem něj neustále skákali, letos jsem viděl jen jednu (je pro úplnost to dříve znamená asi tak před dvaceti lety). Ale jen tak dál ekoteroristé, hlavně že máme kam se jen podíváme žluté ekopole řepky, soláry atd... no ona nám to příroda vrátí, když se dokáže vypořádat i s dobou ledovou, s dopadem obřího meteoritu, tak s lidmi to zvládne taky...

4 0
možnosti

Přesně, taky jsme jako děti na zahradě chytaly motýly, kobylky, žabky, berušky šneky a spoustu dalších. Dnes je jich vidět málo a je to škoda.

1 0
možnosti
Foto

Ano, mohou za to dotace na udrzbu krajiny. A take nesmyslna drzba pozemku. Kdyz mate tisice hektaru travnich porostu a ty mate posekat do 15. 7., jinak nedostanete ani kacku, tak je jasne, ze musite zacit uz nekdy zacatkem kvetna, kdy spousta veci jeste nedokvetlo a nevysemenilo se a kdy spousta druhu hmyzu teprve reprodukuje. Takze paradoxne od doby zavedeni teto dotace druhova diverzita nestoupa, ale vyznamne klesa. Bylo by dobre dotaci zastropit - dostanes penize na 50 ha luk a stop. Spousta vykuku by pak pustilo louky, ktere drzi jen a jedine vyhradne kvuli vyhodnosti dotace, a diverzita by zase vzrostla. A to uz ani nemluvim o dostupnosti pozemku pro mlade zacinajici zemedelce. Ted zacinat a sehnat pozemek je kumst, vse blokuji prave dotacni zlatokopove.

10 0
možnosti

Ne, nejlepší by bylo veškeré dotování v celé EU zrušit, a ještě lepší zrušit celou EU

12 0
možnosti

My Evropané jsme na hlavu. Pomáháme celému světu, přijímáme přistěhovalce, vzdáme se ledasčeho jen abychom neurazili islamisty, všechno regulujeme a na všechno máme příkazy a tabulky, furt řešíme čistotu ovzdušía skleníkové plyny, přitom škůdci jsou Amerika a Čína, až se z toho všeho přestáváme množit a jsme na vymření. U nás se třeba znovu vrátili vrabci a do potoka ondatry, u mých rodičů letos skoro nebylo ovoce, protože nejsou včely, jinde mizí motýli atd.atd. Největším škůdcem je si člověk sám.

2 1
možnosti

Víte, že USA snížily emise více než státy, jež podepsaly Kjótský nesmysl? A to jen díky tomu, že těží více plynu.

2 0
možnosti
  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

Oblíbený trik dvou druhů našich užovek? V ohrožení předvedou páchnoucí mrtvolu

20. dubna 2024

Žijí kolem nás, mnohdy o nich ani nevíme, přesto je příroda potřebuje a měli bychom za ně být rádi...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Jako dítě miloval Bajaju. Dnes vyrábí zbraně a díky šermu žije v minulosti

19. dubna 2024

Na hradech a zámcích či ve filmech, jako je třeba pohádkový Bajaja, ho fascinovali šermíři, a tak...

Senoseče letos budou zřejmě dřív. Ochránci srnčat se bojí zmařených životů

18. dubna 2024

Vzhledem k tomu, že letošní zemědělský rok začal dříve, předpokládá se, že i senoseč přijde v...