Diskuze

O kouři, palmovém oleji a Dajácích, co neznají Evropu a touží po mobilu

Borneo je v učebnicích i filmech o přírodě popisováno jako zelený ostrov, kde nad pralesními velikány létají ptáci a všude okolo motýli. Jenže toto Borneo s původními obyvateli a jejich kulturou mizí, hlavně kvůli poptávce po levném palmovém oleji. A svět se tváří, že to nevidí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Velice smutný, ale naprosto pravdivý článek ;-(.

0 0
možnosti

Je to složité a ukazuje se jak všechno souvisí se vším.

Vzhledem k tažení proti živočišným tukům se začaly používat rostlinné. Ty se složitě za použití chemie různě emulgují, aby měly vlastnosti tuků rostlinných a daly se použít místo nich. A protože z některého to jde a z jiného nejde a zase čím levnější surovina tím větší zisk, tak se hledalo, až se našlo. Samozřejmě nejde jen o palmový tuk, ale vše souvisí se vším. Pamatuji se jak někdy v počátkem století a možná trochu dříve si mlékárny stěžovaly, že mají spoustu mraženého másla. Kde se tam vzalo? Po mediální masáži nejprve ho lidé přestali konzumovat. Potom i výrobci začali máslo nahrazovat rostlinnými tuky. Vše ve jménu zdraví, ale je to opravdu zdravé??

Nevím a asi nikdy vědět nebudu. Osobně jsem vyzkoušela různé margaríny a tuky místo másla a zase jsem se pokorně k máslu vrátila. Nedávno mě honila mlsná a jen tak jsem si prolezla regál se sušenkami, pečlivě přečetla složení u každého kousku po kterém jsem sáhla a nenašla žádný, kde by nebyl palmový tuk obsažen. Asi existují, ale nemám chuť je hledat. Vědomě palmový tuk nekupuji. A poslední dobou kromě těch co ve složení přiznají, že tam je palmový tuk tak se vyhýbám i těm co mají uvedeno jen rostlinné oleje, nebo směs rostlinných olejů. Tak je asi také.

Asi před rokem možná dvěma citovali nějakou francouzskou političku, která brojila proti palmovému oleji. Od té doby se dívám a snažím se nekupovat takové výrobky. Měla pravdu. Na druhou stranu co ti lidé. Lidé, které prales dříve uživil a byli spokojení. Dnes už spokojení nejsou, chtějí drahou techniku, která je neudělá spokojenými, jen jim ukáže co dalšího "potřebují" a budou nespokojení zas. Tady to tak funguje už léta.

6 0
možnosti

Kvůli biopalivům v rozvojovém světe miliony lidí hladují a ještě se jim ničí životní prostředí. Řešit palmový olej v potravinách nebo sóju na výkrm prasat a zvýšení dojivosti skotu(kvůli sojovým plantážím se zase vypaluje Brazilský prales) - to nikoho z šéfú Unie dosud nenapadlo, přitom množství CO2, které si vypalování lesů vyprodukuje je mnohonásobně víc, než co ušetří všechny větrníky EÚ za několik let, nemluvě o tom, že současně mizí plocha pro jeho asimilaci. Jak je možné, že nejchytřejší lidi Evropy dělají všechno špatně?

6 0
možnosti

Za vším jsou jenom peníze.

2 0
možnosti

Nevím, zda to bylo již dříve zmíněno, ale pro celistvost problému, bych také právě v takovémto článku nastínila navíc i skutečnost s komerčním využitím rostliny palmy olejné za 20-30 let. Rostlina je plodící pouze omezenou dobu, pak ztrácí komerční využití, za tu dobu vyčerpá z půdy "takřka" neobnovitelně veškeré živiny a tak není možné staré plantáže obměnit za nové, vypalováním pralesů tak vznikají stále nové až nebude nakonec mít "co vznikat". Proto se dříve označovaný "Zelený ostrov" mění stále postupujícími plantážemi na "Zdevastovaný ostrov". P.s. Dříve zmiňované sankce EU proti dovozu palmového oleje, by mohly být účinným nástrojem. To, že by takový globální problém měl být na titulní stránce o tom ani nemluvě (jednoduše řečeno: podobné "ekonomicko-sociální" situace se odehrávají třeba i v Africe a komu z toho šly peníze (z coltanu, slonoviny) - "zrodil se Islámský stát"). A co se týká konzumace, problém je, že palmový olej je nacpaný téměř ve všech výrobcích, kde je zapotřebí oleje. Lze se mu vyhýbat, ale někdy je to velmi složité a možná občas i ta cena výrobku... :-( Domnívám se, že takové katastrofické situace může zastavit pouze příliv peněz. Když ne z jednotlivých států, tak od jednotlivců do ochrany. Například i "domorodci", co se živili pytláctvím, bushmeatem, dokážou odvádět pro ta samá zvířata nenahraditelnou práci v záchranných centrech, když jim tím zajistíte obživu, kterou předtím měli z pytláctví, dokážou vysazovat stromy, zabraňovat nelegální těžbě, pytláctví, bránit hranice atd.

2 0
možnosti

Nahradit palmový olej jinými rostlinnými tuky by nebylo vůbec extremně drahé, stačí použít pěstovanou řepku místo do motorů, kterým škodí, do potravin, kde je prospěšná- bylo by sice nutné částečné stužení, ale výsledný produkt by pořád obsahoval lepší spektrum mastných kyselin než olej z osemení palmy olejné. No a Tatranka by pak byla třeba o korunu dražší, ó hrůzo ;-)

3 0
možnosti

Proc to neni na hlani strane? Proc se nesiri proti palmovemu oleji nejaka kampan.

3 0
možnosti

Protože ekologie se stala byznysem, jako ostatně kde co rozumného a prospěšného, a v záplavě nesmyslných počinů zanikají původní myšlenky a lidé jsou na ně alergičtí.

Pokud se zajímáte, najdete argumentů proti palmovému oleji dost, ale většina lidí to u nás prostě neřeší. Je to daleko, tak co je nám po tom.

Jediným řešením nejsou zákazy a nařízení, ale prostě vyhýbat se výrobkům, kde je palmový olej obsažen.

2 0
možnosti

Autorko, dovážený FAME tvoří asi 11% přimíchávané biosložky (zbytek je tuzemský MEŘO), takže nějaké potraviny nebo kosmetika to nevytrhnou... :-)

0 0
možnosti

Fakt necítím vinu za to, že si někdo vypálí svůj pozemek.

1 7
možnosti

Dekuji za podstatnou informaci.

0 0
možnosti

Bohužel to kupujeme.Je to levné. Trvá to už hodně let. Letos se o tom začalo konečně víc psát. Hodně záleží na Indonéské vládě a místních zkorumpovaných papaláších. Novej prezident Indonésie slibuje, že to zastaví.

6 0
možnosti

Moc pěkný popis toho, co jim tam MY EVROPANÉ děláme. Napřed zničíme jejich krajinu a lidi. Získáme olej, který za hojného pálení mazutu (obsahujícího prakticky veškerá svinstva co ropa původně měla v sobě) dovezeme SEM. A tydy to rozdělíme, z půlky se udělá bionafta, která NÁM ničí motory, druhou půlku nacpeme do potravin, které NÁS přímo zabíjejí. A ještě si u toho jásáme, jak jsme v souladu s přírodou. Vidím v tom "drobnou" logickou chybu jen já?

12 0
možnosti
  • Nejčtenější

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Užijte si jarní svátky obklopeni květinami a symboly jara a Velikonoc

29. března 2024

Celý týden jste se těšili, jak si konečně na Velký pátek vyzdobíte byt, dům, chalupu? Vsaďte na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...