Diskuze

Zavíječ, nepřítel včel, možná zachrání lidstvo před plasty. Chutnají mu

Vědkyně Federica Bertocchiniová jen shodou náhod přišla na to, že larvy zavíječe voskového si rády pochutnají na plastových taškách. Když totiž čistila svůj úl, dala larvy do igelitového pytlíku a na chvíli poodešla. Když se vrátila, zjistila, že larvy sáček prokousaly a „utekly“.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

J40o10s17e81f 85P61o18t51r

29. 4. 2017 17:08

Se zavíječem voskovým nemám tu čest, zato mám bohaté zkušenosti se zavíječem moučným, moučným červem, jak je zde v diskuzi už zmíněn. Má klasický vývoj, vajíčko, larva, kukla, dospělec, který se zkříží a opět naklade vajíčka.

Problém je v tom, že tento cyklus se uskutečňuje v mouce, ve výrobním cyklu mlýnů a pochopitelně je zde nebezpeční, že se dostane červ, nebo kukla jako potravina až ke spotřebiteli.

Boj proti němu je úporný, neustálý a nikdy nekončící. Hlavním opatřením je plynování mlýnských výrobních prostor. Ty obrovské několikapatrové haly a budovy se musí pečlivě očistit od zbytků mouky, strojní zařízení otevřít a budovy hermeticky uzavřít a napustí se tam kyanovodík. Ano, ten nejjedovatější ze všech plynů a nechá se 24 hodin působit. Náklady na jedno plynování jdou do statisíců.

0 0
možnosti
ZM

plásty nebo plasty, někomu je to jedno :-)

2 0
možnosti
RL

Je doufám jasné, že jakmile se podaří objevit, rozmnožit či geneticky upravit jakýkoli organismus, který bude aktivně likvidovat plasty, je lidstvo se svou momentální technologií v pr....Může nastat chvíle, že by plasty odcházely dřív než zkoroduje plech.Další miliardy bude stát vývoj ochrany, nebo vývoj nových materiálů.Myslím, že je lepší vyvíjet rovnou přímo recyklovatelné materiály.

1 0
možnosti
LV

Za pětikilo sežeru Tesco igelitku. Je to důkaz, že dokáži bojovat s plasty?

0 0
možnosti
PJ

Za třicet tisíc vám ji vyndají ze střev

0 0
možnosti
JH

J59a62n 97H85o88r83s90k97ý

27. 4. 2017 11:08

Zavíječ sežere plast, pták sežere zavíječe, člověk sežere ptáka - a chcípne!

0 2
možnosti
MB

Když jsem na půdě likvidoval vosí hnízdo, odkrojil jsem jej od trámu a spustil do igelitové tašky. Vosy se do pěti minut prokousaly ven a nevypadaly syté.;-D

Paní vědkyně tohle své tvrzení malinko přepískla.

0 0
možnosti
EK

přesně. prokousat se, případně i sežrat ještě neznamená jakkoliv přeměnit. pokud ty kousky zase vykadí, je to nastejno.

0 0
možnosti
Foto

Max 400 let? Tak nevím co resite, když se to za okamžik (z pohledu planety) rozloží samo...

0 1
možnosti
DC

D78a19v53i61d 51C47e69c67h

27. 4. 2017 9:09

A co je vysledku metabolitom toho konzumovaného PE ?

To je podstatne.

X krat som videl sliepky zobat polystyren, asi im to chutilo a prezili to, ale ze by tieto domace tvory mali potencial chranit planetu ...

6 0
možnosti
JM

to byste se asi divil, kolik slepic se snaží zachránit planetu....

12 0
možnosti

To stejné vám udělá jakákoliv jiná larva se zuby. Já mám z rybaření zkušenost s moučnými červy,kteří se pokousal přes sáček.

3 0
možnosti
VK

No, to by mě zajímalo, jestli ten plast mechanicky rozkoušou, nebo opravdu štěpí nějakým enzymem. A žerou ho, nebo jen ničí? A v jaké podobě pak případně vyjde z nich? Jestli to není jen totéž, jako kdyby se ty plasty rozmělnily na drobné kousky... 8-o

8 0
možnosti
TH

U konkurence psali, že ty larvy vylučují ethylenglykol. V tomhle článku to výslovně uvedeno není. Je tam pouze zmínka o tom, že našli známky etylenglykolu na zbytcích sáčků.

2 0
možnosti