Diskuze

Háčky bez protihrotů zraní ryby daleko více než s hrotem, tvrdí rybář

V dalším dílu pořadu S Jakubem na rybách se rybář Jakub Vágner vypravil s kamarádem Antonínem Beckem na jezero Za Valem lovit kapry ze břehu. Když konečně ulovili pěkný kousek, dostali se k otázce, která už léta hýbe světem rybářů: je vhodnější lovit s háčky s protihrotem, anebo bez? Beck ty druhé nemá rád.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J22o38s53e15f 24N13o59v24á44k

25. 6. 2017 10:00

Pokud někdo rybu chytne a sežere, tak ok. Ale zaseknout jí háček do huby, dlouho se s ní prát, pak se s ní vyfotit a vysílenou a vystresovanou ji zase pustit, aby si to brzo zopakovala s jiným"sportovcem", tak to nechápu. Řekl bych, že jde o týrání zvířat, ale třeba mě poučíte, že ryba necítí bolest a je úplně blbá a neuvědomuje si stres z ohrožení života.

3 0
možnosti

J96o13s30e19f 13N23o22v71á49k

26. 6. 2017 10:43

Ještě mě tak napadlo, že by bylo zajímavé, kdyby ryby měly hlasivky. Co za zvuky by se asi linuly od vody při tahání ryby.

0 0
možnosti
Foto

Tak článek pojednává hlavně o lovení kaprů. Jinak muškařina, přívlač zásadně bez ... ale třeba u plavané, feederu to také bývá lepší pro všechny strany. Už jen, když si často chytnete háček do oděvu.

0 0
možnosti

P13a89v77e19l 55Š10e95f25l

25. 6. 2017 7:18

No díky těmto trendům a vůbec komece okolo rybaření jsme se na to vykašlal, borci co nahází do voda desítky kil návnady, požívaní atraktanty, vůně a vůbe zázračné věci mi to úplně znechutili... navíc je bezvaný sport na rybnících tahat kapry z tlamama tak rozervanýma, že je to k pláči, Mistři se vyfotí, nastříkají mu na rozervanou tlamu desinfekci a vypustí s bezvadným pocitem jak jsou šetrní.... Hlavně jde o prachy... smutné.... Na volných plochách (Slapy a pod. už není co chytat, víc rybářů, než ryb...)

0 0
možnosti
Foto

Ano, není co chytat. To je vidět hlavně u dravých ryb. Těch je čím dál méně a na mnohých revírech už ani prakticky nejsou. Kaprů je všude jak ..... Jinak je to o lidech. Někdo vytáhne rybu a bez poškození ji pustí zpátky, ale kolik takových je. Ono už v základu slovo "pustí" ...

0 0
možnosti

Když už jsem byl zmíněn, vyjádřím se přesně, protože v článku nejde o citaci, ale o autorovu interpretaci mého názoru.

Obecně je mezi oběma typy háčků rozdíl v existenci a absenci protihrotu. Ten zajištuje lepší držení v tkáni. A ta je při vyprošťování obvykle více poškozena - je protržena. U háčku bez protihrotu obvykle háček sám vypadne nebo stačí minimální úsilí k jeho vyndání. Velmi významně to je znát např. z pstruhů, kteří jsou dost choulostiví. Háček bez protihrotu lze snadno ve vodě vyklepnout, pokud sám po povolení vlasce nevypadne. Na rybu není potřeba většinou ani sahat - tudíž jde o maximálně šetrný způsob (v tlamě zůstane jen jehlový vpich, kterých mají ryby za život od nejrůznějších vodních živočichů nespočet). Naproti tomu háček s protihrotem často vyžaduje uchopení do ruky (větší stres pro rybu, mačkání, riziko zaplísnění apd.). Občas se stane i to, že je ryba zaseklá omylem vedle oka či do něj a asi není potřeba rozebírat, jak fatální škodu háček s protihrotem oproti tomu BL (BarbLess = bez protihrotu) způsobí.

Pokud je řeč o řezání tlamky, pak nejde primárně o to, zda háček má protihrot či ne. Jde o tvar, sílu drátu a náčiní a způsob zdolávání. Pokud si někdo dá na tvrdý prut slabý háček a rybu rve z vody jako blázen, prořeže ji hubu vždy. Protihrot s tím absolutně nesouvisí.

BL háčky jsou různé - jak ze silného drátu určené na silové zdolávání, tak slabé určené na jemný prut a citlivé zdolávání. Volba a následky už jsou jen v rukou rybáře. Pokud má rybář pocit, že háček bude tlamu řezat, tak ho nemá používat. A pokud neumí sehnat háček bez protihrotu a chce se chovat maximálně šetrně, stačí protihrot na osvědčeném háčku zamáčknout.

6 0
možnosti

Ještě doplním, že roli hraje i velikost háčku - čím menší, tím větší riziko řezání. je třeba hledat kompromis. A druhý dodatek: nejsem fanatickým zastáncem BL. Používám je ale automaticky na lov choulostivých ryb - na všech prstruhovkách, na závodech apod.

3 0
možnosti

to je opravdu trapný argument o tloušťce háčku. Spousta typů háčků se dělá s protihrotem i bez něj, takže ostatní parametry drátu jsou stejné. Protihrot jen udělá větší díru, o jeho vytahování ani nemluvě. Takže tvrdit takové nesmysly může fakt jen omezený trouba

1 1
možnosti

Já bych to rozdělil takto:

háčky s protihrotem - rybáři, co cpou mražáky do plna (masaři),

háčky bez protihrotu - sportovnírybáři (chyť a pusť)

To je moje zkušenost (na 99%)

3 1
možnosti

Já jsem lovec a ne sportovec proto se řídím heslem chyť a sežer. Lovím proto, že to mám v genech po předcích to vzrušení je pro mě jako droga. K uloveným zvířatům mám úctu a proto jim poděkuju za to, že tak pěkně vyrostli a rychle je zabiju a sežeru.

7 0
možnosti

Tak nevím.. na feeder mám vždy háčky bez protihrotu.. rybu z vody nervu, ono to s desítkou, dvanactkou návazcem ani moc dobře nejde.. rybu ani nemusím vyndavat z vody, háček ji u břehu velice snadno vyndám.. pořad si myslím, že je to pro rybu šetrnější způsob.

7 0
možnosti

přesně, rybě se ve vodě lehce vyjme háček bez protihrotu, jen v Čechách chtějí podběrák jako povinné vybavení, osobně raději podběrák nepoužívám, zničí rybu víc než ten háček

0 0
možnosti

Ono hlavně by se neměly ryby chytat jen tak pro radost a zase pouštět. Trápit zvířata jen tak pro zábavu není nic civilizovaného.

14 5
možnosti
Foto

Ono jde hlavně o tom nevybít vše, ale ponechávat ve vodě generační kusy. Zajišťující rozmnožováním další generace. Tak jak se to praktikuje v některých zemích, kde si tím zajišťují hojnost rybí obsádky. U nás se to nepraktikuje, a proto jsou vody vesměs prázdné, nebo závislé na nějaké pravidelné dosazení.

0 0
možnosti