Po několika staletích se dnes v Milovicích narodilo první hříbě divokých koní....

Po několika staletích se dnes v Milovicích narodilo první hříbě divokých koní. Vypadá silné a zdravé, až čas ale ukáže, jestli zvládne nadcházející zimu. | foto: Michal Köpping

Narodilo se hříbě divokých koní. V Česku první po několika staletích

  • 12
Ve čtvrtek ráno se na pastvinách u Milovic objevil nečekaný přírůstek, když se jedné z klisen místního stáda divokých koní narodilo hříbě. Po několika staletích je to první hříbě divokých koní narozené v české přírodě.

Ještě minulý týden se předpokládalo, že prvních hříbat divokých koní se pastviny v Milovicích dočkají na jaře (více o tomto radostném očekávání zde), protože hřebec se ke klisnám vysazeným zde letos v lednu připojil až o tři měsíce později. Proto je hříbě narozené v říjnu velkým překvapením.

„Je to pro nás obrovská radost, i když nečekaná. Klisna musela přijet březí již z Anglie. Hřebec se totiž ke stádu připojil až v dubnu letošního roku, první hříbata počatá v Milovicích by tedy měla přijít na svět nejdříve v březnu příštího roku,“ vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která stádo divokých koní přivezla letos v zimě z anglického Exmooru (více o projektu a jeho přínosu pro krajinu zde).

Po otci hříběte se nyní bude pátrat ve Skotsku

„Matkou hříběte je klisna jménem Sgurr, která před příjezdem do Milovic pobývala ve volné přírodě na horách v oblasti Skotska,“ vysvětluje etoložka Martina Komárková z Karlovy univerzity a Výzkumného ústavu živočišné výroby.

Důležité podle ní je, že se matka chová naprosto přirozeně, o hříbě vzorně pečuje a oba se zatím drží stranou od stáda. Za několik dní se k ostatním opět přidají a začne velké seznamování a výchova, na níž se svým způsobem podílí všichni členové stáda.

Odborníci se nyní pokusí získat biologické vzorky hřebců z populace, z níž matka pochází, aby mohli geneticky ověřit, který z nich je otcem hříběte. „Divocí koně z Exmooru jsou velmi vzácní a je pro ně vedena plemenná kniha. Takže určení otcovství je důležité z důvodu vhodného umístění mladých koní do nových stád,“ vysvětluje Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.

Na projekt záchrany ohrožených motýlů a dalších vzácných druhů v Milovicích pomocí pastvy divokých koní, který mimo jiné podporuje i Státní fond životního prostředí, může přispívat i veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777.
(Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o koně jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců.)

Pro hříbě narozené v říjnu ovšem budou nadcházející zimní měsíce velice náročné. Ne nadarmo v přírodě přicházejí hříbata na svět na jaře, kdy je pro stádo dostatek čerstvé pastvy. Nezbývá tedy než doufat, že by mládě mohlo i toto těžké období zvládnout, protože v Polabí nebývají zimy příliš silné.

Vzhledem k odchytu zvířat a jejich aklimatizačnímu pobytu v Anglii (více zde) se přirozený cyklus těchto koní před transportem do České republiky narušil. Nic ale nebrání tomu, aby se k němu zvířata opět vrátila, je to jen otázka času.

Pro budoucnost stáda, které se má na jaře rozrůst o další hříbata, bude také důležité, aby se včas podařilo rozšířit pastvinu o dalších 50 hektarů. Podle Dalibora Dostála se ovšem jednání o tom v posledních dnech komplikují, protože jeden z partnerů odstoupil od již dohodnutého podpisu smlouvy o nájmu pozemku na příští rok.

Podívejte se, jak byly letos v březnu divoké klisny v Milovicích vypuštěny z aklimatizační ohrady:

21. března 2015