Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co všechno umějí napáchat divočáci v Brdech mimo les. A jak u vás?

aktualizováno 
Stop divokým prasatům v Brdech se rozhodli vyhlásit obyvatelé Mníšku a okolí, kde divoká prasata každoročně řádí od podzimu do pozdního jara na loukách i zahradách u rodinných domů. Jsou schopna zajít i na náměstí.

Takhle vám prasata přeorají louku i zahradu. | foto: Pavel Jeřábek

Na základě v neděli zveřejněného článku o výzkumu chování divočáků na území Šumavy (více zde) nám čtenář Pavel Jeřábek poslal pár fotografií z Mníšku pod Brdy (o divočácích v Mníšku také zde), kam divočáci od podzimu chodí až do zahrad u rodinných domů. A nejen tam.  

"V Mníšku prasata chodí i na náměstí, městská policie je jednou ráno vytlačovala i osobním autem, aby lidi mohli dojít k autobusu," napsal. Divočáci prý ale jejich auto jednoduše obešli, nijak je to nerozhodilo. Místním teď došla trpělivost a shánějí podpisy pod petici Stop divokým prasatům v Brdech (text petice zde) adresované Ministerstvu zemědělství ČR a městu Černošice.

Obávají se, že je jen otázkou času, kdy může nastat situace, že vystresovaný divočák - nejpravděpodobněji bachyně se selaty - napadne člověka a dojde k újmě na zdraví. Požadují proto jednorázový odstřel a poté průběžnou kontrolu stavu divokých prasat, včetně rozumné úpravy stávající legislativy.

Plot, který není pevně přichycen k zemi, divoké prase nezastaví

V Mníšku prasata chodí do vsi od podzimu, kdy lesy zaplaví houbaři, a tak už to vydrží po celou zimu. "Stačí, aby zahrada měla malou díru v plotě, nebo nebylo pletivo oplocení pevně přichyceno k zemi, a máte je tam. I louka na druhé straně našeho údolí je prakticky do poloviny rozvrtaná prasaty," přiložil čtenář fotografie.

Louka pod lesem v Mníšku vypadá jako tankodrom.

To není tankodrom, ale louka pod lesem. Aby se na ní dalo sušit seno, musí se urovnat.

Plot u zahrady neznamená pro divoké prase překážku, pokud není pevně spojen se

Ani plot u zahrady neznamená pro divoké prase překážku, pokud není pevně spojen se zemí.

Takto "rozvrtaná" louka představuje pro zemědělce spoustu práce při rovnání louky vláčením a smykováním. "To, co se dá normálně zvládnout za jednu jízdu, se musí pomalu přejíždět i více než čtyřikrát, aby louka byla alespoň trochu rovná a při sušení sena si člověk nezničil sekačky a obracečky," vysvětluje Jeřábek.

Na zahradách je to podle něj případ od případu. Někdo to jen urovná tak, že shrábne drny do děr, jiní předělají celou zahradu. "Zahradu o 1000 m² jsme rovnali čtyři 4 dny, a to jsme se nesnažili ze zahrady udělat letiště, ale jen roztrhat drny a odvozit je na kompost, bylo jich asi osm až deset m³. Pak trochu urovnat, aby se zahrada nechala znovu zasít, a pak i sekat," popsal Jeřábek nutné jarní úpravy na prasaty rozryté zahradě u rodinného domu. Není divu, že některé rodiny ploty zabezpečují dokonce betonářskými sítěmi.

"K nám na zahradu chodila prasata v zimě zhruba v půl druhé v noci, než jdu spát. Snažil jsem se je párkrát trochu vyplašit, ale je to marné. Jsou chytrá, mají z lidí srandu," posteskl si Jeřábek. 

A ještě zavzpomínal, že když studoval, učili se ve škole, že divoká prasata jsou užitečná, protože žerou ponravy a housenky škodlivého hmyzu v půdě a podporují přirozenou obnovu lesa převracením hrabanky. "Uplyne několik desetiletí a ukáže se, že divoká prasata škodí vyrýpáváním náletů, požíráním mláďat zajíců, srnčí zvěře a vajíček ptáků hnízdících na zemi a podobně."

Škodí prasata i u vás v obci? Jak to řešíte? Dá se na ně nějak vyzrát? Zapojte se do diskuze, nebo nám napište do redakce. K nejzajímavějším příspěvkům či fotografiím se vrátíme.

Takto před rokem řádili divočáci v golfovém areálu u Lázní Bohdaneč


Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Další z rubriky

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Zelená, hnědá nebo kalná voda v bazénu? Hlídejte všechny hodnoty

Hladinová síťka je základem pro čištění mechanických nečistot plovoucích na...

Když léto probíhá v normálních mezích, není problém vodu v bazénu uhlídat i ve vyšších teplotách. Čím větší vedra...

Najdete na iDNES.cz