Lobelky s petuniemi můžete posadit do polostínu.

Lobelky s petuniemi můžete posadit do polostínu. | foto: Profimedia.cz

Divoký květen na zahradě: Mrazíky už asi nepřijdou, pozor na plísně

  • 6
Ještě před příchodem ledových mužů zasáhl zahrádky mrazík a na některých už stačil zničit sazenice nebo květy ovocných stromů. Letos je ohrožená sklizeň meruněk nebo třešní, těžké časy měly i begonie.

Teď už se ale můžete pustit do vysazování i choulostivějších rostlin, i když například zahradník Bohuslav Tichý tvrdí: "Já vím, říká se po zmrzlých, ale já si osobně vždycky ještě dávám týden k dobru. Zvlášť při letošním podivném počasí bych si nebyl ničím jistý."

Sledujte lokální předpověď počasí

Noční květnové teploty poničily některé rostliny zejména na Moravě. "Z balkonových rostlin odnesly květnové mrazíky například pelargonie, molice nebo lobelky," říká Magda Lebišová ze zahradnictví Rozkvetlý domov ve Žďáru nad Sázavou, "Pokud mají přijít teploty okolo nuly, všechny truhlíky schovejte mimo dosah mrazu."

U záhonků vám postačí netkaná textilie, pod kterou rostliny ochráníte. Po nejhorších nocích je však odkryjte, aby se nezapařily. Nejlepším vodítkem vám bude samozřejmě lokální předpověď počasí, která nejlépe napoví, jestli může být noční teplota pro vaše rostliny opravdu ničivá.

Oživte zahradu novinkou

Po polovině května by už žádné noční mrazíky přijít neměly, proto se pak bez obav pusťte do vysazování letniček či dvouletek. Kromě stále populárních surfinií, petunií nebo pelargonií můžete vybírat i z bakop či speciálních převislých begonií na slunce, které jsou odolnější než ty klasické. Chcete-li mít rozkvetlá okna už teď v květnu, vyzkoušejte předpěstované truhlíky.  

Pokud máte chuť na čekanku, hrách nebo květák z vlastní zahrádky, pak je po ledových mužích vysejte. Přišel taky čas vysadit předpěstované okurky, salátové i nakládané. Na konci května bude čas na rajčata, papriky nebo melouny.

Hlídejte plísně

Padlí se rychle šíří, proto napadené rostliny hned odstraňte od zdravých. Ty ošetřete prostředkem proti této chorobě.

Hned od začátku sezony byste měli kontrolovat rostliny před škůdci a chorobami, kterým se v proměnlivém počasí daří. Ohrožené jsou především růže. "Hrozí jim padlí, které napadá i surfinie, dvouzubec (bidens), million bells a další květiny," varuje Lebišová, "Rostliny proto preventivně postříkejte dvakrát až třikrát za sezonu přípravkem proti této houbové chorobě."

V posledních dnech ohrožovala rostliny i botritida, které se daří při nízké teplotě a vysoké vlhkosti. Poznáte ji podle klasické šedé plísně, často napadá například begonie, pelargonie nebo rajčata. Choroby nepodceňujte ani u ovocných stromů, které jsou po mrazících trochu citlivější.