Klub ochránců zvířat by uvítal další opatrovníky pro nalezená a nemocná zvířata.

Klub ochránců zvířat by uvítal další opatrovníky pro nalezená a nemocná zvířata. | foto: Profimedia.cz

Nalezenému mazlíčkovi můžete pomoci i dočasným azylem

  • 1
Chtěli byste mít doma psa nebo kočku, přitom se bojíte dlouhodobého závazku? Nabídněte přechodný azyl opuštěným zvířatům. Prokážete jim dobrý skutek.

Je to něco jako pěstounská péče. Příjemnější varianta "ubytování" zvířete ve chvíli, kdy přijde o své majitele. Jakýsi náhradní domov do doby, než najde nové pány.

Může se jednat o několik dnů, týdnů či měsíců. Díky zvířecím pěstounům tak nemusí skončit v útulku. Domácí depozita se využívají především pro zvířata, která vyžadují zvláštní, individuální a intenzivní domácí péči, jež jim v útulku i přes velkou snahu jen těžko mohou zajistit.

Obvykle se jedná o zraněné, nemocné či týrané tvory či o zvířata po operacích nebo nějak handicapovaná. Zkrátka o živočichy, kteří potřebují získat novou důvěru v člověka. Pes, kočka, fretka, ale také třeba králík nebo morče se tak dočasně stane členem rodiny.

Jak na to

Než se rozhodnete tímto způsobem pomáhat, uvědomte si, zda na to máte povahu. Takové zvíře, o které se budete třeba dva měsíce intenzivně starat, vám přiroste k srdci. Promyslete si, zda jste schopni zajistit mu kvalitní zázemí, věnovat svůj čas i peníze. A zda máte dostatek zkušeností.

Jestli jste si jisti, že ano, pak kontaktujte některou z organizací, která domácí depozita zajišťuje. Obvykle jsou to útulky pro opuštěná zvířata, záchranné stanice, Klub ochránců zvířat...

Podmínky spolupráce závisí na vaší domluvě s konkrétní institucí. Můžete si určit, jaký druh, pohlaví nebo velikost zvířete do svého domova přijmete.

Řádná smlouva

Počítejte s tím, že budete muset dodržovat jistá pravidla. Uzavřete smlouvu o poskytování dočasného azylu, kde se stanoví vaše závazky a pravomoci. Upíšete se k tomu, že budete v pravidelném kontaktu s útulkem.

Měli byste se aktivně podílet na umisťování zvířete a pakliže je nemocné, musíte navštěvovat určeného veterinárního lékaře.

Kdo hradí veterinární péči, stravu a ostatní potřeby, je individuální a záleží na vaší domluvě. Za provozování domácího depozita nedostanete žádnou finanční odměnu.

Čekají vás starosti navíc, ale také radost z pokroků, které u svěřeného zvířete uvidíte. Pomůžete mu zvyknout si na domácí prostředí, na lidi, případně i na další zvířata. Odměnou za to vám bude šťastný a vyrovnaný tvor připravený na nový život.

Jak funguje klub

Jedním z největších zajišťovatelů domácích depozit je Klub ochránců zvířat, který by uvítal jejich větší počet. "S jistotou lze tvrdit, že je jich málo. Počet zvířat, která by tuto péči potřebovala, vysoce převyšuje počet míst v depozitech. Klub ochránců zvířat má momentálně k dispozici pět depozit. Přitom počet zvířat v jednom depozitu je výrazně omezen. My umisťujeme na jedno místo maximálně pět zvířat," říká MVDr. Kateřina Dvořáková z Klubu.