Plastový kompostér musí dýchat

Plastový kompostér musí dýchat | foto: Mountfield

Dokonalý kompostér může získat titul Miss kompost

  • 4
Fungující kompost umožní hnojit bez použití chemických přípravků a zužitkovat veškeré biologické odpady ze zahrady i domácnosti. Ty nejlepší komposty se mohou zúčastnit i soutěže o Miss kompost.

Soutěž o Miss kompost pořádá občanské sdružení Ekodomov v rámci kampaně "Dejte šanci bioodpadu!", která vznikla v součinnosti s pražským magistrátem. Koná se už od roku 2006 a jednotliví soutěžící zasílají fotografie svých kompostů společně s komentářem: popisují, jakým způsobem třídí bioodpad, jak si vyrobili své kompostéry či jak třídění zasáhlo jejich rodinu. Na stránkách Ekodomov.cz najdete i galerii letošních soutěžních fotografií. Porota vybírá pět finalistů, kteří pak svoji konstrukci obhajuje s pomocí nejen známých mediálních osobností, ale i vítězů minulých kol.

Pokud stále váháte, zda si i na svoji zahradu pořídit kompost, zkuste se inspirovat od ostatních, v příštím ročníku se pak i vy můžete zúčastnit soutěže.

Výběr kompostéru

Pro kompost je výhodné vybírat spíše zastíněné místo, je ideální, když je zastřešené. Měl by si udržovat ideální vlhkost a je snažší ho občas prolít vodou než bědovat, že při dlouhotrvajícím deštivém počasí příliš vlhne.

Moderní kompostér za domemJe těžké přinést konkrétní návod, který kompostér vybrat. Někteří uživatelé zatracují plastové kompostéry, jaké se prodávají v hobbymarketech. Pokud ale mají dostatečné větrání a ve spodní části dvířka pro odebírání hotové směsi, nebývá s nimi problém. A pokud už někomu ze zbytků travní směsi a kuchyňských odpadků vznikla hnijící močka, bylo to spíše tím, že nedodržoval hlavní zásady pro výrobu kompostu.

Plastová sila nahrazují dřevěná, déle vydržíProdávají se i hotová sila, jakési ohrádky, které mají nahradit domácí levná řešení. Třeba postavené ze starých stavebních palet přivrtaných k sobě. Ty sice poslouží také, ale dlouhodobé působení povětrnostních vlivů způsobuje hnilobu dřeva - takový kompostér vydrží jen několik let, pak je třeba sehnat palety nové.

Najdou se i komposty betonové či vyzděné, ty však na zahradě působí zbytečně robustně. V tomto případě lidská fantazie nezná mezí, nechejte se inspirovat ve fotogalerii, kde najdete některé z kompostů přihlášených do soutěže Miss kompost.

Jak kompostovat

V kompostu by neměly chybět ani větve a jiný hrubší odpadKompost musí mít kontakt s půdou pod ním. Zajistíte tak přístup organismů, které pomáhají při rozkladu organických materiálů. Pro vlastní pohodlí bychom k němu měli mít pohodlný přístup, nejlépe po zpevněné cestě. Tímto způsobem se promění na humus bohatý na živiny.

Do spodní vrstvy kompostu patří hrubý a vzdušný materiál, který by neměl chybět ani ve vyšších vrstvách (větvičky, sláma, suché rostliny k zajištění dobré aerace. Základem úspěchu je míchání, takže dáváme dohromady vlhké se suchým, "zelené s hnědým" (dusíkaté s dřevnatým) a porézní materiál s hutným. Pokud je materiál hrubší, je dobré ho nadrtit.

K rychlejšímu a kvalitnějšímu kompostování přidáváme zralý kompost nebo zeminu, nekdio občas také občas přihodí lopatu písku.Občas, hlavně v suchém období, je vhodné hmotu prolít kbelíkem vody. Někdo používá i takzvané urychlovače kompostu, které pomáhají nastartovat proces kompostování a kompost se tvoří rychleji. Pro začínající zahradníky by mohla pomoci i publikace, kterou vydalo Hnutí Duha a která je volně stažitelná na jeho stránkách, anebo si ji můžete stáhnout přímo - ve formátu PDF nahoře hned pod úvodní fotografií.

Hodit se může i poradna na stránkách Ekodomova, kde najdete hodně zodpovězených nejběžnějších otázek řešících potíže při kompostování, kterým se hlavně začátečníci nevyhnou.

K čemu žížaly

Kalifornské žížalySpeciální kategorie - vermikompostování - se týká spíše zpracování domácího biologického odpadu. Využívá schopnosti žížal přeměňovat biologické zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo - vermikompost. Tento způsob kompostování ocení lidé, kteří nemají vlastní zahradu, na které by mohli kompostovat. Vermikompostér lze umístit na chodbu, na balkón, do garáže, dílny, kuchyně nebo do třídy ve škole v rámci ekologické výchovy. Při dodržování správných zásad vermikompostování obsah kompostéru nezapáchá.

Nehodí se ale každá žížala. V České republice jich žije okolo 50 druhů a poddruhů a ne všechny druhy jsou schopné rychle a efektivně přeměňovat organické zbytky. K vermikompostování se používá žížala hnojní (Eisenia foetida) a žížala obecná (Lumbricus terrestris), které lze běžně najít v kompostu na zahradě. Na trhu lze koupit také speciálně vyšlechtěné tzv. kalifornské žížaly (Eisenia andrei), které se rychle množí a intenzivně zpracovávají bioodpady. Tyto žížaly mnoho zahrádkářů nasazuje i do běžného zahradního kompostéru, urychlují celý proces.

Mikrokompostér do každé domácnosti?

Domácí mikrokompostérDomácí kompostér Nature Mill pracuje jako automatická mikrokompostárna poháněná elektrickým proudem. Bioodpad se v zařízení míchá, provzdušňuje a zahřívá na teplotu 60 °C, aby byla zajištěna hygienizace odpadu. Jednotka je uzavřena a vybavena uhlíkovým filtrem, který zcela pohlcuje zápach. Celý proces řídí mikroprocesor. Kompostér může být umístěn jak ve vnitřních, tak ve venkovních prostorách, a to i za chladného počasí, deště či sněhu. Výrobce uvádí, že zařízení pojme denně přibližně 1,8 kg bioodpadu včetně masa a živočišných zbytků (nedoporučuje se tam dávat velké pecky a kosti). Bioodpad je zpracováván průběžně, dokud se nerozpadne na malé částice. Redukce objemu je okolo 70 %. Při plném provozu se zhruba každých 14 dní naplní nádoba ve spodní části zařízení vysoce dusíkatým materiálem - surovým kompostem. Vyprodukovaný surový kompost lze zapravit jako hnojivo do půdy a do záhonů, dále jej lze použít jako hnojivo ke stromům a keřům. Má jedinou nevýhodu: u nás stojí skoro 10 000 korun, lze ho ale koupit levněji v zahraničí za 300-400 dolarů.