Aeropress se skládá z válce opatřeného filtrem a pístem

Aeropress se skládá z válce opatřeného filtrem a pístem | foto: Qwerty.cz

Domácí kávě začíná kralovat aeropress. Je malý, levný, rychlý a výkonný

  • 142
Aeropress je jakousi kombinací filtrace a tlakové přípravy. Mezi milovníky kávy si v poslední době vybojoval obrovskou oblibu. Doplňuje další oblíbené způsoby její přípravy: french press nebo drip.

Milovníci kávy razí heslo: než patok z levného stroje na espresso, je lepší zvolit některý z tradičních způsobů přípravy kávy, která dovolí plně rozvinout chuťovou škálu kvalitních zrn. Skutečně dobré espresso totiž doma připravíte jen za cenu profesionálních přístrojů.

Jen drahé kavárenské stroje dokáží udržet stabilní teplotu při louhování kávy díky velkému objemu bojleru. Ty domácí v ceně kolem 15 tisíc to zvládnou sice také, když jich ale budete potřebovat vyrobit více za sebou, mohou už mít problémy. Navíc, kvalitní strojky schopné jemně namlet kávu na espresso stojí od šesti tisíc korun.

Co s filtrem

Papírový filtr před použitím propláchněte horkou vodou, jinak se nezbaví pachu celulózy.

Pak je tu druhá, levnější cesta: opustit vizi kávy espressa a vrátit se pokorně k tradičním způsobům. "Nemyslím tím tradičního českého turka louhovaného půl dne v lógru, ale spíš principy překapávané nebo stlačované kávy. Každý z nich z kávy dostane trochu jinou chuť, způsob si podle naturelu zvolí každý sám," říká barista Zdeněk Smrčka, který společně s "partičkou" Kavovyklub.eu a malou pražírnou Coffe Source připravuje kurzy domácí přípravy kávy.

Podle něho je důležité i v domácích podmínkách dodržet základní postupy tak, aby se z kávy dostalo maximum vonných esencí a nezačaly se vylučovat dřevité látky, které v hotové kávě nemají co dělat (viz předchozí článek o tom, jak poznat kvalitní kávu).

Aeropress táhne světem

Vynález, který spatřil světlo světa teprve v roce 2005, se skládá z plastového válce s pístem, do spodní části se vkládá papírový filtr. Atypické je na něm to, že se káva zalévá vodou horkou jen 80 °C. Příprava je trochu adrenalinová záležitost: po nasypání dávky kávy (18 gramů na celý objem) se káva zalije vodou, zamíchá se a pak se ihned pomalu pístem 20 až 30 sekund protlačuje.

Mezi pístem a sítkem se neustále udržuje vzduchová bublina; to znamená, že v okamžiku, kdy se veškerá tekutina protlačí do šálku, je práce hotová. "Dávejte pozor, aby se vám neozval syčivý zvuk, skončete s presováním v okamžiku, kdy tekutina projde filtrem," radí Smrčka. "Pak už by se do kávy dostaly látky, které z kávy nechceme vylouhovat a poškodily by její chuť," radí.

Prolévání filtru v aeropressu

Prolévání filtru v aeropressu

Až se tekutina dostane mimo válec, přerušte proces

Až se tekutina dostane mimo válec, přerušte proces

Aeropress se snadno čistí, stačí vyšroubovat sítko, pístem kávovou sedlinu vytlačíte do koše, omyjete pod kohoutkem a máte hotovo. Ačkoliv se doporučuje jen o chlup hrubší mletí než u kávy na espresso, lze tu kombinovat různé hrubosti s různou délkou stlačování. Hlavně pro tuto vlastnost a možnost experimentu ho "kafemilci" zbožňují.

Nevýhodou je, že filtry zatím nekoupíte v každé samoobsluze, je třeba si zásobu objednat u specialistů. Kávovar aeropress stojí asi 800-900 korun, 350 náhradních filtrů koupíte na internetu za 150 korun.

Podívejte se na video, jak se pracuje s aeropressem.

Překapávání aneb drip

Překapávaná káva patří do staré vídeňské školy. Je typická tím, že se označuje jako "snídaňová". Podle odborníků má lehčí tělo, je ideální pro dlouhodobé popíjení, kdo má ve zvyku postavit si v práci hrnek vedle počítače a popíjet kávu během celého dopoledne, ten by měl volit právě tento způsob přípravy.

Než založíte filtr, přehněte jeho okraje, aby dobře dosedl do nádoby

Než založíte filtr, přehněte jeho okraje, aby dobře dosedl do nádoby

"Chybou je opět hřát vodu na příliš velkou teplotu," radí Zdeněk Smrčka. Podle něho stačí 88-93 °C (spodní hranice je vhodná spíše pro hodně dotmava praženou kávu, světlejší potřebuje vyšší teplotu). "Nebude to asi úplně přesně, ale zhruba to vychází tak, že když se vypne rychlovarná konvice, otevřete ji, počkejte zhruba minutu až minutu a půl a můžete zalévat," popisuje barista.

Samotné zalévání je tak trochu obřad: nejdříve se zalije káva tak, aby se zvlhčila. Na čerstvé kávě je vidět "květ". Z kávy se totiž dostává ven oxid uhličitý, který je v zrnech obsažen. Tento proces by měl trvat 20-30 vteřin. Teprve pak se krouživým pohybem filtr zalije až k hornímu okraji.

Zalijte kávu a nechejte odstát, aby

Zalijte kávu a nechejte odstát, aby

Dolijte až po povrch

Dolijte až po povrch

Extrahování by celkově nemělo přesáhnout více než čtyři minuty. Pokud vám to vychází, máte namleto na správnou hrubost. Obecně se pro drip doporučuje použít středně hrubě namletou kávu.

French press nabízí zemitější chuť

Není to nic jiného, něž píst ve skleněném válci opatřený kovovým sítkem. Po zalití kávou se "lógr" stlačí ke dnu a káva se přelije do šálku.

Chuťově nabídne spíše "plnější tělo". Je to tím, že ač se pro něj káva mele velmi nahrubo (na omak připomíná něco mezi cukrem krystal a jemnějším pískem), i tak se do kávy přes kovové sítko dostane jemný "prach". Trochu víc chutí připomene českého turka.

Káva ve french pressu

Káva ve french pressu

Kávu nejprve promíchejte

Kávu nejprve promíchejte

"Vodu 92-96 °C nalijte na kávu a nechte ji rozkvést asi 20 vteřin, aby se nastartovala. Pak ji vrchovatě zalijte vodou a opatrně zamíchejte," radí Smrčka ve svých kurzech. Připomíná, že při správném namletí by celkový čas louhování neměl překročit čtyři minuty. Pak už se káva přelévá do šálku. "I když budete mít větší množství než jaký má obsah hrnek, slijte ji všechnu třeba do konvičky, v opačném případě se bude louhovat dál a pokazíte si chuť," varuje.

Lze to i jinak: vacuum pot nebo džezva

Domácí fajnšmekři mohou zkusit i další způsoby. Arabská tradice velí připravovat kávu pomocí džezvy, návodů je mnoho. Problém je v tom, je káva pro tento způsob přípravy musí být umletá skutečně na prach, asi jako pudr nebo hladká mouka. Mlýnek, který tato kritéria splňuje, ale na trhu prakticky nenajdete.

Mezi podobné exoty patří takzvaný vacuum pot. Na pohled nádherná soustava skleněných baněk se do domácího provozu nehodí. Skládá se ze dvou skleněných nádob. Do spodní nalijete vodu, zapálíte pod ní kahan. Zahřátím a zvýšením tlaku se voda vytlačí do horní baňky. Tam se přidá káva, po zhasnutí kahanu se nechá asi čtyři minuty vylouhovat. Jak spodní baňka chladne, vzniká v ní podtlak a nasává přes látkový filtr hotovou kávu zpět.

Podívejte se, jak pracuje vacuum pot.

Taková káva je typická tím, že potlačuje v kávě kyselejší tóny. Je vidět, že tento proces podobný pokusu v chemickém kabinetu se nehodí pro ranní poklus při vypravování dětí do školy a přípravě do pracovního procesu. Jeho romantickou starobylost si spíš vychutnáte při poklidném posezení s přáteli v kavárně.

Jak je to s odrůdami a kofeinem

Značka SHB znamená, že byla káva sklízena výš než v 1 500 metrechArabiky rostou ve vyšších nadmořských výškách, robusty v nížinách. Robusty se více musí bránit proti napadení hmyzem, kofein je pro ně přírodním pesticidem. Proto ho obsahují velké množství.

Zato arabiky rostoucí ve vyšších nadmořských výškách nemusí vytvářet tuto obranu, existují i druhy téměř bez kofeinu. Zato obsahují větší množství esenciálních látek. To vytváří základní chuťové rozdíly mezi těmito základními odrůdami. Značka SHB na balení znamená, že je sklizeň z nadmořské výšky minimálně 1 400 metrů.