Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co je lepší: zaplatit za drahou lionku, anebo levnější nikl-kadmiovou?

aktualizováno 
Vyrobit akuvrtačku dnes umí kdekdo. Daleko větší umění je vybrat akumulátor, který bude sloužit podle způsobu využití. A taky se o něj dobře starat, aby se časem nesnižovala jeho kapacita.

Typ a kapacita akumulátoru bude ovlivňovat vlastnosti ručního nářadí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Mezi nejdůležitější parametry akumulátoru patří jeho kapacita. Obvykle se udává v ampérhodinách (Ah), zřídka i ve watthodinách (Wh). U většiny akumulátorových zařízení si moc nemůžeme vybírat a výrobce rozhodne za nás, co je podle něj nejlepší. Jednou z výjimek jsou akumulátorové šroubováky, kde je často k dispozici výrobková řada umožňující docela velký výběr.

Největší otázkou, která se objevuje v internetových diskusích, je ta, která se týká výběru akumulátoru. Má cenu investovat do dražších Li-ion akumulátorů, anebo si vystačíme i se staršími nikl-kadmiovými?

"Dnes bych dal už určitě přednost modernější variantě. Každý solidní stroj má ochranu před úplným vybitím, takže dá najevo, že je třeba je nabít. Řemeslník ví, že pokud potřebuje pracovat kontinuálně, musí mít dvě. Zatímco se s jednou pracuje, druhá se nabíjí. A amatérovi, který občas vyvrtá díru, se nestane, že by ji vytáhl po měsíci vybitou," komentuje Jan Čarný ze společnosti Bosch.

Než zvolíte kapacitu

Při volbě velikosti (míněno kapacity) akumulátoru je potřeba zvážit několik otázek:

  • Jak dlouho budu pracovat? Vystačí mi jedno nabití akumulátoru?
  • Mám možnost si akumulátor podle potřeby dobít?
  • Je k dispozici náhradní akumulátor, který použiji namísto vybitého?
  • Dovoluje mi typ akumulátoru dobíjení během přestávek v práci?

Pokud si na některé z otázek odpovíte záporně, je potřeba volit spíš akumulátory s větší kapacitou.

Kromě samotné kapacity akumulátoru je důležité ještě hledisko dobíjení akumulátoru:

  • Jak dlouho se akumulátor nabíjí?
  • Snese bez problémů nabíjení i před vybitím?

Některé sady obsahují rovnou dva akumulátory, aby bylo možné druhý nabíjet, zatímco s jedním pracujete. Lithium-iontové akumulátory se nabíjejí velmi rychle a je možné je dobíjet v jakémkoli stavu. U levnějších šroubováků se naopak stále používají Ni-Cd akumulátory. Přestože je nyní jejich užívání legislativně omezeno, výjimku představuje právě akumulátorové nářadí.

Dobíjení a skladování

Vybíjení se nedá moc ovlivnit a spotřebiče se prostě používají, kdy je třeba. Životnost akumulátoru je možné ovlivnit především vhodným režimem nabíjení a skladování. Další pravidla platí pro všechny akumulátory, bez ohledu na to, v jakém spotřebiči se nacházejí.

Ni-Cd

Největší slabinou nikl-kadmiových akumulátorů je to, čemu se běžně říká "paměťový efekt". To znamená, že je nutné je dobíjet při stejné zbytkové energii – tedy když jsou (skoro) vybité.

Na druhou stranu jsou odolné proti přebíjení a podvybití. S tím souvisí i skutečnost, že je lze skladovat ve vybitém stavu. Vhodné jsou pro uživatele, kteří nepředpokládají moc časté používání. Před dalším nabíjením je ale nutné je vybít. Výraznou nevýhodou může být vyšší hmotnost.

Ni-MH

Akumulátory Ni-MH je možné na rozdíl od Ni-Cd nabíjet v libovolném stavu. Jsou však citlivé na podvybití, takže jejich dlouhodobé skladování je problémové.

Tomu přispívá i vysoká úroveň samovybíjení asi 30 % za měsíc. Protože mají navíc nižší měrnou kapacitu (vztaženou na hmotnost) ve srovnání s Li-ion, nacházejí se svými vlastnostmi někde mezi Ni-Cd a Li-ion.

Li-ion

Lithium-iontové akumulátory jsou z hlediska nabíjení a skladování pravým opakem Ni-Cd akumulátorů. Jejich životnosti přispívá, pokud jsou dobíjeny už při 30 %–50% zbytkové kapacity.

Naopak úplné vybití vede k trvalému poškození. To znamená, že je nelze dlouhodobě skladovat. Nízká úroveň samovybíjení (5–10 % za měsíc, přičemž úroveň samovybíjení se výrazně zvyšuje s teplotou) ale zaručuje, že je možné Li-ion akumulátory bez obav skladovat jeden až dva roky.

Likvidace akumulátorů

Baterie a akumulátory jsou podle zákona 185/2001 považovány za vybraný odpad. Tomu by měla být přizpůsobena i jejich likvidace.

Naštěstí je možné se jich zbavovat na různých místech, jako jsou například kontejnery v hobbymarketech nebo sběrné dvory. Povinnost zpětného odběru mají všichni, kdo je prodávají. Až doslouží váš akumulátorový miláček, vzpomeňte si na to.

Autoři:Nejčtenější

Kde už mrzlo, hřiby nesbírejte, i když ještě rostou, varuje mykoložka

Na hřiby stále ještě můžete v lese narazit. Pokud už ale teploty klesají - i...

Houbaři mají stále důvod vyrazit do lesa s košíkem v ruce, protože už začaly růst zimní druhy. Leckde ještě rostou i...

Skončilo první kolo velké fotografické soutěže o nejkrásnějšího pejska

Gustav

Čtyřtýdenní soutěž dospěla k prvnímu vyhlášení výsledků, kdy spolu zápolí vždy automatem náhodně vybrané dvojice psů....Čeští modeláři zaperlili. Z mistrovství světa přivezli desítky medailí

Jeden z exponátů na Scale Modelword 2017 v britském Telfordu

Akce Scale Modelword 2017 v britském Telfordu je největší modelářská show na světě a mezi odborníky se považuje za...

Berlínský řízek není prasárna, říká Pohlreich a míchá hořčici s křenem

Zdeněk Pohlreich vysvětluje, jak vám pikantní hořčice pomůže v případě...

Křupavý řízeček vonící po másle, s pikantním ocáskem dvou druhů hořčice a křenu. Kombinace, která zní podezřele, přesto...

Dnes je Světový den toalet. Nejzdravější je vyměšování v podřepu

Muzeum historických nočníků a toalet na pražské Výtoni

Podle Světové zdravotnické organizace nemá k toaletě stále přístup více než 2,4 miliardy lidí. Letošním tématem...Další z rubriky

Čeští modeláři zaperlili. Z mistrovství světa přivezli desítky medailí

Jeden z exponátů na Scale Modelword 2017 v britském Telfordu

Akce Scale Modelword 2017 v britském Telfordu je největší modelářská show na světě a mezi odborníky se považuje za...

Ze staré autoplachty ušijte festovní pouzdra a máte dárky. Upcyklujte

Z autoplachty lze ušít třeba i pevné odolné pouzdro na mobil či iPod.

Pevné, omyvatelné a voděodolné pouzdro v podstatě na cokoliv můžete ušít z vyřazené autoplachty a šikovně jí tak...

VIDEO: Letadla, lodě i bojová technika. Modeláři bojovali na mistrovství

Modely, které jste mohli vidět na mezinárodní výstavě E-day.

Sedmnácté modelářské mistrovství republiky E-day ukázalo kolem dvou tisíc plastikových modelů, což je podle pořadatelů...

Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou PtáčkovouNajdete na iDNES.cz