Typ a kapacita akumulátoru bude ovlivňovat vlastnosti ručního nářadí.

Typ a kapacita akumulátoru bude ovlivňovat vlastnosti ručního nářadí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Co je lepší: zaplatit za drahou lionku, anebo levnější nikl-kadmiovou?

  • 67
Vyrobit akuvrtačku dnes umí kdekdo. Daleko větší umění je vybrat akumulátor, který bude sloužit podle způsobu využití. A taky se o něj dobře starat, aby se časem nesnižovala jeho kapacita.

Mezi nejdůležitější parametry akumulátoru patří jeho kapacita. Obvykle se udává v ampérhodinách (Ah), zřídka i ve watthodinách (Wh). U většiny akumulátorových zařízení si moc nemůžeme vybírat a výrobce rozhodne za nás, co je podle něj nejlepší. Jednou z výjimek jsou akumulátorové šroubováky, kde je často k dispozici výrobková řada umožňující docela velký výběr.

Největší otázkou, která se objevuje v internetových diskusích, je ta, která se týká výběru akumulátoru. Má cenu investovat do dražších Li-ion akumulátorů, anebo si vystačíme i se staršími nikl-kadmiovými?

"Dnes bych dal už určitě přednost modernější variantě. Každý solidní stroj má ochranu před úplným vybitím, takže dá najevo, že je třeba je nabít. Řemeslník ví, že pokud potřebuje pracovat kontinuálně, musí mít dvě. Zatímco se s jednou pracuje, druhá se nabíjí. A amatérovi, který občas vyvrtá díru, se nestane, že by ji vytáhl po měsíci vybitou," komentuje Jan Čarný ze společnosti Bosch.

Než zvolíte kapacitu

Při volbě velikosti (míněno kapacity) akumulátoru je potřeba zvážit několik otázek:

  • Jak dlouho budu pracovat? Vystačí mi jedno nabití akumulátoru?
  • Mám možnost si akumulátor podle potřeby dobít?
  • Je k dispozici náhradní akumulátor, který použiji namísto vybitého?
  • Dovoluje mi typ akumulátoru dobíjení během přestávek v práci?

Pokud si na některé z otázek odpovíte záporně, je potřeba volit spíš akumulátory s větší kapacitou.

Kromě samotné kapacity akumulátoru je důležité ještě hledisko dobíjení akumulátoru:

  • Jak dlouho se akumulátor nabíjí?
  • Snese bez problémů nabíjení i před vybitím?

Některé sady obsahují rovnou dva akumulátory, aby bylo možné druhý nabíjet, zatímco s jedním pracujete. Lithium-iontové akumulátory se nabíjejí velmi rychle a je možné je dobíjet v jakémkoli stavu. U levnějších šroubováků se naopak stále používají Ni-Cd akumulátory. Přestože je nyní jejich užívání legislativně omezeno, výjimku představuje právě akumulátorové nářadí.

Dobíjení a skladování

Vybíjení se nedá moc ovlivnit a spotřebiče se prostě používají, kdy je třeba. Životnost akumulátoru je možné ovlivnit především vhodným režimem nabíjení a skladování. Další pravidla platí pro všechny akumulátory, bez ohledu na to, v jakém spotřebiči se nacházejí.

Ni-Cd

Největší slabinou nikl-kadmiových akumulátorů je to, čemu se běžně říká "paměťový efekt". To znamená, že je nutné je dobíjet při stejné zbytkové energii – tedy když jsou (skoro) vybité.

Na druhou stranu jsou odolné proti přebíjení a podvybití. S tím souvisí i skutečnost, že je lze skladovat ve vybitém stavu. Vhodné jsou pro uživatele, kteří nepředpokládají moc časté používání. Před dalším nabíjením je ale nutné je vybít. Výraznou nevýhodou může být vyšší hmotnost.

Ni-MH

Akumulátory Ni-MH je možné na rozdíl od Ni-Cd nabíjet v libovolném stavu. Jsou však citlivé na podvybití, takže jejich dlouhodobé skladování je problémové.

Tomu přispívá i vysoká úroveň samovybíjení asi 30 % za měsíc. Protože mají navíc nižší měrnou kapacitu (vztaženou na hmotnost) ve srovnání s Li-ion, nacházejí se svými vlastnostmi někde mezi Ni-Cd a Li-ion.

Li-ion

Lithium-iontové akumulátory jsou z hlediska nabíjení a skladování pravým opakem Ni-Cd akumulátorů. Jejich životnosti přispívá, pokud jsou dobíjeny už při 30 %–50% zbytkové kapacity.

Naopak úplné vybití vede k trvalému poškození. To znamená, že je nelze dlouhodobě skladovat. Nízká úroveň samovybíjení (5–10 % za měsíc, přičemž úroveň samovybíjení se výrazně zvyšuje s teplotou) ale zaručuje, že je možné Li-ion akumulátory bez obav skladovat jeden až dva roky.

Likvidace akumulátorů

Baterie a akumulátory jsou podle zákona 185/2001 považovány za vybraný odpad. Tomu by měla být přizpůsobena i jejich likvidace.

Naštěstí je možné se jich zbavovat na různých místech, jako jsou například kontejnery v hobbymarketech nebo sběrné dvory. Povinnost zpětného odběru mají všichni, kdo je prodávají. Až doslouží váš akumulátorový miláček, vzpomeňte si na to.