Sedm doplňků, které by neměly chybět vašemu kultivátoru

aktualizováno 
Kultivátor je nezbytný stroj, který by neměl chybět v žádném menším hospodářství. Abyste ho mohli využít naplno, je výhodné přikoupit sadu příslušenství, které obvykle stojí minimum, ale podstatně rozšíří funkčnost stroje.

Základní sestava s rotavátorem | foto: Mountfield

V základním provedení většinou koupíte pohonnou jednotku, tedy šasi s motorem a řídítky, tedy jakési "holátko", které lze dále rozšiřovat podle účelu, kterému bude sloužit.

1. Rotavátor

"Většina lidí si obvykle rovnou dokupuje rotavátor jako základní příslušenství ke kypření půdy," říká Petr Zahrádka ze společnosti Mountfield. Rotavátor poslouží k prokypření lehčí půdy tam, kde se na menším pozemku nepočítá s orbou.

2. Kola

Zemědělci, kteří mají větší pozemky než pár metrů čtverečních záhonu a berou to poctivě, budou zřejmě aplikovat podzimní orbu. V tom případě budou muset přikoupit kola.

Fotogalerie

Mají na výběr: pokud vědí, že budou jen orat, do pole mohou pořídit rovnou kovová kola, která se nezanášení hlínou, mají výbornou samočisticí schopnost.

Kdo však počítá s tím, že bude kultivátor používat k dalším účelům, například ve spojení s vozíkem či sekačkou, zvolí zřejmě klasická šípová kola. Ta samotná by se zanášela, takže ještě přikoupí kovové orební návleky, které jsou náhražkou původních kovových kol.

3. Pluh

Hlavně na podzim, tvrdí zemědělci, je potřeba obrátit po sklizni půdu. Takže se neobejdou bez pluhu. Mají na výběr podle stylu práce a podle stavu peněženky. Buď koupí levnější jednostranný pluh, anebo dražší obracecí, kdy už se nemusejí starat o to, ze které strany vjedou do pole a mohou pokračovat do strany.

4. Kypřiče, smyky, brány a kombinátory

I když necháte přes zimu pole jen zorané a do jara se díky mrazu hroudy rozpadnou, před setím a sázením je potřeba pole prokypřit a uhladit. K tomu slouží kypřiče. Některé jsou spojené s drátěným válcem, který zároveň rozbíjí hroudy.

Toto nářadí je možné připojit přímo ke kultivátoru, ale je také možné přikoupit si nosič nářadí se sedačkou, takže na kultivátoru sedíte jako na traktůrku. Na uhlazení půdy před setbou můžete použít i brány nebo, pokud požadujete, aby byla půda naprosto rovná, smyky.

5. Vše na brambory

Sázení a po sezoně vyorávání brambor patří k nejpracnějším činnostem. Proto by neměl záhumenkář volbu tohoto příslušenství podcenit, ušetří mnoho práce. Základem je hrobkovací radlice, která vytvoří lůžka, do kterých se brambory sázejí a pak se brázdy zasypou.

Na podzim zase přijde vhod vyorávač brambor, který zem pod brambory nadzvedne a pak už stačí jen sbírat. Je to daleko rychlejší a efektivnější než při kopání motykou. "Neříkám, že by se občas nějaký brambor nepoškodil, ale to se stane i při ručním vykopávání. Když vzpomenu, jak jsme se doma dřív na bramborách nadřeli, tak mi to teď připadá jako pohádka," tvrdí Zahrádka.

6. Až bude senoseč

K hospodářství patří i louky. Ne každý má možnost chovat stádo krav, ale krmivo pro pár kousků dobytka se vždycky hodí. Pak je místo jednoúčelové bubnové sekačky levnější koupit stroj, který se připojí ke kultivátoru.

Ke kosení ještě patří obracečka sena, která ji zároveň srovná do řádků a usnadní svoz do stodoly. A tím pádem i vozík. Ten sice nepatří mezi nejlevnější doplňky, ale nabízí se v různých cenových relacích - od sedmi do třinácti tisíc korun. Cena se liší od nosnosti konstrukce. Kdo jezdí do lesa pro dřevo, nekoupí to nejlevnější, co je na trhu.

7. Co na zimu

Většinou se nabízejí radlice a sněžné frézy. Je otázka, zda jde o praktický nákup. S radlicí odhrnete čerstvě napadlou vrstvu lehkého sněhu, navíc se doporučuje opatřit pohonná kola řetězy proti prokluzu.

U sněžné frézy se zase ztrácí ekonomická výhodnost, kdy je příslušenství levnější než jednoúčelový stroj, vzhledem k tomu, jak radikálně v poslední době klesly ceny sněžných fréz. Když navíc před motorovou jednotku připojíte frézu, vznikne poměrně neforemné monstrum. Na čištění dlouhé cesty je to jedno, pokud však potřebujete manévrovat na menším prostoru, mizí komfort práce.

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Přes léto dala dohromady starou dřevěnou chatku. Díky barvám prokoukla

S minimálními náklady čtenářka proměnila i malinkou koupelnu.

Shodou náhod se čtenářka Kateřina dostala k opuštěné chatičce, kterou někdo používal naposledy před dvaceti lety. Stav...

Další z rubriky

Fíky na Moravě a „poklad Inků“ v Čechách. Změny klimatu promění česká pole

Za několik let možná na našich polích uvidíme i rostliny čiroku.

České zemědělství čekají podle některých odborníků v příštích dvaceti letech změny. Oteplování podnebí a dlouhá i suchá...

Podzim je ideální čas na provzdušnění trávníku, pomůžete mu do další sezony

aerifikace

Provzdušněním trávníku se myslí především propichování trávníku železnými trny. Mezi odborníky se i u nás používá slovo...

Potkejte se s farmáři budoucnosti. V Kalifornii pěstují zeleninu roboti

Robot se stará o přesazování rostlinek.

Kalifornský start-up Iron Ox představil stroj, který pomocí robotického ramene dokáže přemísťovat těžké palety i...

Najdete na iDNES.cz