Dopřejte pokojovým rostlinám letnění. Některé touží po sluníčku, jiné po stínu

Pokojové květiny vynášejte ven nejlépe při zamračeném počasí, aby si zvykly na nový světelný režim. A nejprve je postavte na stinné místo, pokud možno chráněné před větrem.
Klívie v záhonu? Přes léto to možné je.

Klívie v záhonu? Přes léto to možné je. | foto: shutterstock.com

Uvidíte, že i pokojové květiny pobyt venku milují a ocení. Odmění se vám bujným růstem. A mnohé, jako například stále oblíbené klívie, se často odmění i květem.

Od května mohou ven všechny

Většina pokojových rostlin původně pochází z teplých krajů, proto je můžete vynést ven až po zmrzlých mužích, tedy v druhé polovině května. Výjimkou jsou rostliny jako oleandr, kamélie či rozmarýny, které snesou i větší pokles teplot. Ty lze přesunout na balkon či terasu už v dubnu.

Velkolisté a vysoké rostliny určitě hned upevněte, aby se při silnějším větru nepřevrátily. Mohly by se polámat a nenávratně poškodit.

I palmy ocení, když je na léto přesunete ven. U těch ale pozor, každý druh chce něco jiného.Myslete na to, že přesunem na balkon, terasu či zahradu květinám radikálně změníte prostředí. Venku mají daleko více světla, přes den jsou někdy vystaveny přímému slunci a teplota v noci klesá níž než v bytě. Proto je na změnu přivykejte postupně.

Ani rostliny, které slunce milují, v prvních dnech přes poledne nevystavujte žhavým paprskům. Okamžitě by se spálila většina listů a čekali byste několik měsíců, než se rostlina vzpamatuje a narostou jí nové listy.

Správná péče při letnění

Díky větší intenzitě světla rostliny potřebují v létě vydatnější zálivku než v zimě. Zvláště náročné jsou v tomto směru především rostliny s velkými listy, kvůli většímu odparu. Ideální je zalévání ve večerních nebo ranních hodinách.

Oleandry, bugenvilie i juky patří v létě ven.Při déletrvajícím období horkých dnů kořenový bal vysychá ještě více, pak je zálivka nutná i dvakrát denně. V horkých dnech je dobré zalévat spodem, tedy do misky pod květináč. Kvetoucí rostliny přitom často hnojte, klidně dvakrát týdně.

Rostliny přímo vystavené dešti potřebují mít v květináči dobrý odtok. Pokud by voda zůstávala v květináči, rostlina velmi rychle zahyne.

Důležitá je i pravidelná kontrola, zda nejsou květiny napadeny škůdci a chorobami. Na zahradě rostliny ohrožují i škůdci, kteří se v bytě nevyskytují, například slimáci.

Pokud chcete, aby měly opravdu maximální prostor k rozletu, můžete některé z pokojovek zapustit do volné půdy, například do záhonu. Jejich kořenový systém díky tomu maximálně zregeneruje.


Kam s kterou květinou

Rostliny, které umístěte do polostínu a stínu:
Azalky (Rhododendron simsii-hybridy), fíkovník (Ficus carica), zelenec (Chlorophytum comosum), dračinec (Draceana fragrans), monstera (Monstera deliciosa), blahočet (Araucaria heterophylla), voděnka (Tradescantia fluminensis), prodara (Fatsia japonica), brambořík (Cyclamen persicum), břečťan (Hedera helix), kořenovka (Aspidistra), klívie (Clivia nobilis), vánoční kaktus (Schlumbergera), aralka (Fatsia japonica), hortenzie (Hydrangea macrophylla), orchideje (Phalaenopsis, Cymbidium), kamélie (Camellia).

Rostliny, které mohou být na slunci:
Agáve (Agave americana), aloe (Aloe variegata), bugenvilie (Bougainvillea glabra), durman (Datura stramonium), lančana (Lantana camara), lilek (solanum rantonnetii), kalistemon (Callistemon citrinus), banánovník (Musa acuminata), tlustice (Crassula ovata), ibišek (Hibiscus rosa-sciensis), juka (Yucca elephantipes), citrusy (citrus limon), mučenka (Passiflora caerulea), gardénie (Gardenia jasminoides), bromélie (Bromeliaceae), hořcový stromek (Solanum rantonetti), vavřín (Laurus nobilis), myrta (Myrtus communis), rozmarýna (Rosmarinus officinali), oliva (Olea), kaktusy a sukulenty.

Palmy a juky také vyneste na léto ven:
Pozor, tyto rostliny mají ale rozdílné nároky na umístění. Kokosová palma (Cocos nucifera), datlovník kanárský (Phoenix canariensis), žumara (Chamaerops humilis), chas (Cycas revoluta) a juka (Yucca elephantipes) mají rády plné slunce.
Naopak horská palma (Chamaedorea elegans) a uncie (Howeia forsteriana) by měly stát v polostínu. U palem dbejte také na to, aby vítr nepoškodil listy a aby rostliny stály pevně na místě a nemohly se převrátit.

Středomoří na terase

Mnohé středomořské rostliny můžete v nádobách pěstovat i u nás, zimu přečkají u vás doma a od jara do podzimu vám mohou dělat radost na terase či kolem domu. S úspěchem se takto pěstují citrusy, myrta, tymián, oleandry, ibišky, bugenvilie, palmy, levandule, cypřiš, jasmín lékařský, šalvěj, rozmarýn, vavřín a další.

Roubené citrusy se vám za letnění rády odmění i úrodou.Například citrusy vypěstujete i ze semínek. Taková rostlina ale nekvete a neplodí, pokud ji nenaroubujete. Substrát, ve kterém citrusy rostou, musí být kyselý, a měl by tedy obsahovat velké množství rašeliny.

Na balkoně citrusům vyhovuje světlé stanoviště, zalévejte je nejlépe dešťovou vodou a v létě až dvakrát týdně přidejte dostatek hnojiva. Zalévání tvrdou vodou z vodovodu nesnášejí.

Na žádné terase by neměl chybět ani okouzlující a přitom nenáročný oleandr. Můžete je na terase nebo balkoně letnit už od konce dubna až do prvních mrazíků. Miluje slunná, chráněná zákoutí a dostatek živin a vody, ideálně do podmisky. Zalévání příliš studenou vodou nesnáší.

Odkvetlá květenství oleandru během léta odřezávejte těsně nad prvním listem. Podpoříte tím další kvetení. Používejte přitom ale rukavice, protože keř vylučuje jedovatou šťávu.

A poslední praktická rada? Velké středomořské rostliny lépe vyniknou v keramickém květináči, který zajistí i větší stabilitu rostliny a větší odolnost proti větru.

Jak poznat citroník a pomerančovník?

Není nic jednoduššího. Ulomte z citrusu kousek listu a rozdrobte jej v ruce na malé kousíčky. Podle uvolněné vůně bez problémů poznáte, zda se jedná o citroník, nebo pomerančovník.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

V belgické zoo lev zardousil lvici Mayu z Česka, měl se s ní původně pářit

14. března 2024  18:19

V zoologické zahradě Bellewaerde Park na západě Belgie lev Nestor zardousil lvici Mayu, která...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve vývarech a postupu jejich přípravy?

18. března 2024

Vývar je v kuchyni základ, ostatně už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt a maso špunt. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadšenec pro grilování nic nevyhodí. Co najde, přetvoří na gril nebo udírnu

16. března 2024

Dan Kordula je fanda grilování. A nejen to, většinu svých grilů, udíren a dalších prostředků k...

Hlasujte pro nejroztomilejší mazlíčky, vyhrají krmivo pro gurmány za 10 tisíc

1. března 2024,  aktualizováno  15.3 10:01

Rozběhlo se hlasování v březnové anketě, z níž vzejdou nejroztomilejší mazlíci měsíce a tři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za socíku jsme hodně pletli i háčkovali. Abychom ušetřili a měli co na sebe

12. března 2024

Mnoho z nás si jistě ještě dnes vzpomene na dobu, kdy moderního oblečení nebylo v obchodech tolik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Otevře sklenice, očistí spáry, nabrousí boty. To všechno svede brusný papír

19. března 2024

Kousek ho najdete snad v každé dílně nebo garáži. A to je dobře, nikdy nevíte, kdy budete brusný...

Bydlí u vás třeba chluponožka? Samotářky jsou hmyzem roku, sčítejte hotely

18. března 2024

Včely samotářky jsou volně žijící opylovači, jejichž svět je naprosto fascinující. Zůstávají v...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve vývarech a postupu jejich přípravy?

18. března 2024

Vývar je v kuchyni základ, ostatně už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt a maso špunt. A...

Grimasy, úšklebky: Při natáčení pořadu Pohlreich neudržel obličej na uzdě

17. března 2024

Baví vás grimasy Zdeňka Pohlreicha? Tentokrát, v pořadu Česko na grilu, bude mít vedle sebe zdatné...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...