Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dopřejte si na terase i zahradě kvetoucí popínavky, je z čeho vybírat

K mimořádně oblíbeným letničkám patří druhy s plazivým nebo ovíjivým růstem. Můžete je pěstovat u drátěných či laťkových plotů, nebo si pro jejich oporu musíte pořídit vhodnou konstrukci. Může to být třeba mřížka, a to nejen z dřevěných či bambusových latěk, ale i z drátu, silonových nití nebo provázků.
Povíjnice má růžové, bílé nebo modré květy.

Povíjnice má růžové, bílé nebo modré květy. | foto: shutterstock.com

Jednoleté popínavé rostliny se docela přirozeně pnou nejen po konstrukci, ale jejich schopnosti mohou vám efektně ovinout pergolu, besídku, loubí i sloupy. Lze je pěstovat nejen na zahrádkách, ale i v truhlících a dalších vegetačních nádobách na balkonech, terasách či lodžiích. Vhodných druhů je hned několik, stačí si vybrat.

Lichořeřišnice

Jedlé květy lichořeřišnice můžete použít i do salátů.Lichořeřišnice (Tropaeolum majus) pochází z Kolumbie a Peru a svými stonky i řapíky listů se přichycuje k jakékoliv opoře. Kvete oranžově, červeně a žlutě. Příjemné je, že všechny části lichořeřišnice jsou jedlé, takže květy i mladé listy můžete přidávat do letních salátů.

Tmavohnědá semena lichořeřišnice se vysévají koncem dubna přímo na stanoviště, do hnízd po dvou až třech semenech, nejlépe do propustné, hlinitopísčité půdy. Rostliny předpěstované v květináčích stačí vysazovat ven až koncem května.

Výhodou odrůd s popínavým růstem je, že na pokrytí velké plochy stačí poměrně málo rostlin. Na záhony se proto vysévají či vysazují na vzdálenost 60 až 80 cm, v nádobách blíž k sobě.

Hrachor vonný

Hrachor vonný má nádherné květy.Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) patří k nejznámějším popínavým letničkám, existuje dokonce i jeho vytrvalá varianta. Jeho květy jsou nejen krásné, ale i příjemně voní. Při včasném výsevu hrachor dokonce kvete od června až do srpna. Aby bohatě kvetl po celé léto, je dobré odkvetlé květy průběžně odstraňovat. Květy hrachoru pro výzdobu váziček stříháme tehdy, když je asi polovina květů na stonku rozkvetlá. Potom vydrží svěží po celý týden.

Vysévá se v polovině dubna přímo do půdy na zahradě, asi 3 cm hluboko. Vyhovují mu propustné, výživně středně těžké půdy a slunné a teplé stanoviště. Podmínkou úspěšného pěstování je přiměřená vláha a dostatek čerstvého vzduchu.

Pokud se na hrachoru během léta objeví šedobílé povlaky a začnou mu usychat listy, může být rostlina napadená padlím. V tom případě je dobré rostliny ihned postříkat fungicidním přípravkem běžně dostupným v zahradnictvích. Aby se padlí neobjevilo, doporučuje se rostliny tímto přípravkem postříkat už preventivně. Další ošetřování spočívá v pravidelné zálivce, občasném kypření půdy a v období růstu je potřebné i přihnojování plným hnojivem.

Okrasný fazol

Popínavý fazol s lososově růžovou barvou květu.Další oblíbenou popínavou letničkou je okrasný fazol (Phaseolus coccineus). V příhodných podmínkách dorůstá do výšky až čtyř metrů. Kvete od června do září bílými nebo červenými květy, sestavenými v řídkých hroznech. S odkvětem květů však nekončí zajímavý vzhled této rostliny. Pěknou ozdobou jsou i velké zelené lusky, visící na rostlině.

Skvrnité fazole vyséváme do truhlíků či misek do výživné zahradní zeminy do poloviny května, aby vzešly až po odchodu ledových mužů. Svým růstem vytvoří na balkoně či na terase pěknou zelenou stěnu. Nejlépe prospívají na plně osluněných stanovištích; snášejí však i lehký polostín.

Povíjnice

Povíjnice má nádherné modré, růžové nebo bílé květy.Povíjnice (Ipomoea tricolor ), popínavka z tropů Střední a Jižní Ameriky s modrými, růžovými či bílými květy, prospívá v každé hlinitopísčité zahradní půdě na teplém a chráněném stanovišti. Přílišné vlhko jí škodí a za déletrvajícího chladného a deštivého počasí zpravidla hyne. Zeď pokrytá nádhernými květy ale stojí za trochu starostlivé péče.

Semena povíjnice se vysévají koncem dubna nebo začátkem května, nejlépe přímo na stanoviště, kde poměrně brzo vyklíčí. Povijnice potřebuje dostatek volného prostoru a spolehlivou oporu. Roste velmi rychle, začíná kvést v červnu a vykvétá postupně až do podzimu, dokud ji nezničí první mráz.

Jednotlivé květy se brzy ráno otevřou a ve stejném dni kolem poledne uvadají. Pokud povíjnici zapomenete přes zimu na záhonu, zaručeně tam vysemení a příští rok budete mít spoustu rostlin. Vzhledem ke vzájemnému sprášení ale budou všechny květy modré.

Tunbergie

Tunbergii neboli smatovce se také říká černooká Zuzana.Tunbergie neboli smatovka (Thunbergia alata) kvete výraznými žlutooranžovými a oranžovými květy s černým středem, pro které se jí také říká "černooká Zuzana". Patří k rostlinám, které je nutno předpěstovat ze semen, ve správný čas je ale spolehlivě najdete v nabídce zahradnictví. Stačí je tedy pouze vysadit na stanoviště či do truhlíku. Rostliny by se ovšem neměly ven vysazovat dříve, než se noční teplota ustálí nad 10 °C, nižší teplota je může zahubit.  

Pro výsadbu je ideální teplé a chráněné místo s nevysychavou a živnou půdou, proto jsou "Zuzany" vhodné na balkon či lodžie do truhlíků.  V takových podmínkách se odmění krásným růstem a množstvím květů a vykvetou zhruba 7 týdnů po výsadbě.

Černooká Zuzana vám vytvoří nádhernou zelenou stěnu s výraznými květy.Ovíjivé stonky tunbergie se pevně přichytí opory a pod vrcholy stonků se stále otevírají nové a nové květy. Jestliže po čase zůstane spodek rostliny holý, je možné stonky seříznout, aby se podpořil nový růst. Rostlina znovu bohatě obrazí novými výhony, které vám přinesou spoustu nových květů.

Vilec

Vilec (Cobea scandens)  je popínavá rostlina z mexických hor, s atraktivními, většinou fialovými květy. Na opoře se uchycuje úponky vyrůstajícími u listů, šplhá do výšky několika metrů a vytváří velké množství zhruba 5 cm velkých zvonkovitých květů.

Po výsevu vykvétá poměrně pozdě, první květy se objevují až v červenci a rostlina se plně vyvine až v srpnu a září. Lze ho pěstovat i v nádobě či velkém truhlíku, rostlinu však musíte pravidelně zalévat a hnojit. Pokud vilec nemá oporu, pokrývá plazivými výhony větší plochu.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

29. března 2025