Baramundi malajský neboli arowana asijská (Scleropages formosus). Ryba, za kterou jsou zájemci ochotni zaplatit částku v tisících dolarů.

Baramundi malajský neboli arowana asijská (Scleropages formosus). Ryba, za kterou jsou zájemci ochotni zaplatit částku v tisících dolarů. | foto: Profimedia.cz

Dračí ryba v akváriu je šancí, jak vyhrát nad krizí. Vychází to nejen Číňanům

  • 0
V čínské kultuře je vlastnictví ryb považováno za dobrou investici, protože znaky čínského písma pro rybu a vodu jsou spojené s označením pro bohatství a hojnost. Kdo chce být bohatý a mít šance na obchodní příležitosti, pořídí si do akvária nejčastěji sladkovodní arowanu.

Ryby spojuje s bohatstvím, penězi, hojností, plodností a aktivitou i Feng-šuej, čím dál více lidí tedy upíná svou naději na změnu k lepšímu do akvarijních rybiček. To přináší profit firmám specializujícím se na chov a prodej dekorativních ryb.

Letošek bude rokem velkých zisků

Mlláďata ostnojazyčnatce dvojvousého (Osteoglossum bicirrhosum) neboli arowany dvojvousé s vaječnými váčky. Například singapurská společnosti Qian Hu, patřící mezi největší v jihovýchodní Asii, vyváží více než 500 druhů akvarijních ryb do 65 zemí světa. Nejenže hospodářská recese nemá na její obchody žádný vliv, letos prý dokonce podle ČTK očekávají velké zisky. Kenny Yap z této firmy k tomu s úsměvem řekl: "Ve špatných časech se ještě více obracíte k náboženství. Můžete ale také chovat ryby."

Záměrem firmy Qian Hu je proniknout do dvou let na indický trh a oslovit tamní rostoucí a bohatnoucí střední vrstvu obyvatelstva. "Indové zatím nedávají přednost konkrétnímu rybímu druhu. Obvykle ale mají zájem o trochu dražší ryby. Myslím si, že nově zbohatlí lidé preferují mnohem dražší věci než předchozí generace boháčů," uvedl Yap.

Arowana je nejžádanější

Baramundi malajský (Scleropages formosus) neboli Arowana asijská (Scleropages formosus). Jedním z nejuctívanějších druhů v čínské kultuře je dravá arowana neboli dračí ryba. Číňané věří, že arowany jsou potomky mytického draka. A protože dračím symbolům přisuzují velký význam, jsou přesvědčeni, že arowana přináší štěstí a prosperitu. Červená a zlatá forma arowany je u nich obzvláště ceněna, protože tyto barvy jsou tradičně spojovány se štěstím.

Toh Wee Kai, majitel jednoho singapurského papírnictví, má s pozitivní energií arowan tu nejlepší zkušenost. Od chvíle, kdy před sedmi lety vystavil ve výloze svého obchodu arowanu, se jeho podnikání velmi daří. Mezitím si pořídil dalších osm kusů. K nim přidal i pět velkých trnuch, což jsou rejnoci s jedovým bodcem na ocase, každou za 8 200 dolarů. "Moje první ryba přilákala spoustu zákazníků, takže jsem jich pak chtěl mít víc," řekl k tomu lakonicky.

Podle Yapa ze společnosti Qian Hu se arowany podílejí na prodeji okrasných ryb jeho firmy v Číně, jež pro ně představuje největšího odběratele, až 70 procenty. Například stříbrná arowana vyšší kvality, dlouhá 15 až 18 centimetrů, stojí od 1 400 do 2 000 dolarů, tedy zhruba 27 až 38 tisíc Kč. Větší a vzácnější kusy ale mohou dosáhnout ceny až několika desítek tisíc dolarů. Arowany se přitom dožívají 25 let a dorůstají až metrové délky.

Arowany v Čechách

Arowanu si mohou pořídit i čeští akvaristé. Jak Hobby.cz prozradil Tomáš Kučera z mělnické zooprodejny Vivárium, vzácnou červenou a zlatou formu arowany objednávali už pro dva zákazníky. Šlo o ryby velké kolem 60 cm, jejich hodnota se pohybovala v řádech desítek tisíc korun.

Baramundi malajský (Scleropages formosus) neboli arowana asijská (Scleropages formosus), zlatá forma. Setkání s touto rybou mu přitom přineslo zajímavou zkušenost: "Nevěděl jsem, co si mám o tom myslet. Tu vzácnou zlatou arowanu (tedy baramundi malajského, Scleropages formosus) jsem z letiště přivezl k nám na prodejnu, kde byla zhruba tři týdny v karanténě. Hned druhý den se nám zvedly tržby o třetinu. To trvalo až do dne, než jsem ji odvezl novému majiteli. Den poté nám tržby spadly na polovinu."

Levněji přijde stříbrná a černá arowana, tedy ostnojazyčnatec dvojvousý (Osteoglossum bicirrhosum). Ta pochází z Jižní Ameriky, kde je ceněna především pro vysoký podíl proteinů a nízký podíl tuku, tedy pragmaticky pro svoji dietetickou hodnotu.

Samec arowany přechovává jikry nakladené samicí ve svých ústech, někdy dokonce i 50 dní. Rybky vypuštěné do volné vody pak měří až 10 cm."U nás mláďata těchto arowan míváme také, stříbrné se prodávají okolo tisícovky, černé jsou vzácnější, ty přijdou na 5 až 7 tisíc," uvedl Kučera. Arowany přitom nejsou v nabídce kdykoliv, musíte si je ohlídat. Zato možná oceníte, že Vivárium zájemcům rozesílá jakékoliv ryby po celé republice i kurýrní službou vlakem.

"Velké akvárium je pro chov arowany podmínkou, je to ryba dorůstající délky až jednoho metru," dodává ještě Martin Toman z Vivária. "Přitom nejde ani tak o obsah akvária, jako o délku. Ty by neměla jít pod 1,5 metru, ale samozřejmě čím větší nádrž, tím lépe."

K arowaně do akvária navíc nemůžete přidat jakékoliv spolubydlící. Je to velká dravá ryba, takže menší akvarijní rybky bere jako krmení. "Přežít s ní v jednom akváriu mají šanci například větší přísavní sumci", radí Toman.

Pokud byste se chtěli nejprve podívat, jak se arowany v akváriu prohánějí, zajděte do Mořského světa v pražských Holešovicích. Tam se několik exemplářů stříbrné a černé arowany prohání ve velkém sladkovodním akváriu o objemu téměř třiceti kubíků vody. "U nás jim společnost v akváriu dělají guramy velké, rostlinožravé piraně a vodní želvy, které se jich jen tak nezaleknou. A povedlo se, že se nenapadají ani samy mezi sebou navzájem, což se mezi arowanami snadno může stát," říká k tomu ředitel Mořského světa Josef Voleman.

Mýtické arowany do akvária

Arowana je dravá sladkovodní ryba s tělem pokrytým velkými šupinami. V akváriu, které musí být přikryté, aby při krmení nevyskočila (má totiž zvláštní způsob lovu), se jich chová hned několik druhů:
- Nejčastější je stříbrná arowana dvojvousá čili ostnojazyčnatec dvouvousý (Osteoglossum bicirrhosum) z Jižní Ameriky. Vzácnější je černá forma jihoamerické arowany, tedy ostnojazyčnatec černý (Osteoglossum ferreirai).
- Další je arowana australská neboli baramundi severský (Scleropages jardinii) se stříbrným tělem, tmavě šedými ploutvemi a oranžovými skvrnami.
- A nejvíce ceněná je zlatá a červená forma, tedy arowana asijská neboli baramundi malajský (Scleropages formosus). To je ryba, za kterou jsou zájemci ochotni zaplatit částku pohybující se v tisících dolarů.