Drentský koroptvář | foto: Jan Tichý

Drentský koroptvář (Drentsche Patrijshond)

  • 0
Drentský ohař patří mezi nizozemská národní plemena.

Země původu

Nizozemsko

Zařazení

FCI sk. VII - ohaři

Standard č. 224

Historie

Drentský koroptvář patří mezi nizozemská národní plemena. Jeho stopu je možné vysledovat až do 16. století. Za jeho předky jsou považování španělští ptačí psi. Je blízkým příbuzným malého münsterlandského ohaře a francouzských dlouhosrstých ohařů.  Jméno plemeno získalo podle východonizozemské provincie Drente, kde se nejvíce chovalo a také podle druhu zvěře, při jejímž lovu bylo nejčastěji používáno. V České republice se zatím plemeno nechová.

Povaha a chování

Drentský koroptvář je svým původem i povahou lovecký pes. Mezi myslivci v Nizozemí a také v severských státech je velmi oblíben. Má výborné čichové vlastnosti, je vynikající aportér, výborně plave a dobře se cvičí. Původně byl specialistou na drobnou zvěř, dnes se používá jako ohař všestranný. Má velmi přátelský vztah k vlastní rodině a nechá se ovládat i dětmi. Není uštěkaný, není vlezlý a těm, kdo se patřičně věnují jeho výchově, se stává nenahraditelným společníkem.

Vzhled

Silný a rychlý pes, který měří od 58 do 63 cm (feny 55 až 60 cm). Srst je hustá po celém těle a někde i dlouhá (uši, končetiny). Barvu má bílou s hnědými plotnami, někdy stříkáním.

Průměrný věk

12 - 13 let

Péče

Drentský koroptvář patří mezi větší a těžší plemena. Tomu a také pracovní zátěži, odpovídají požadavky na výživu. Výborně snáší pobyt v kotci a nevadí mu studené nebo vlhké počasí. Jeho srst je třeba pravidelně česat a kartáčovat, a to zvláště v případě, kdy se pohybuje v hustých lesních porostech. Výchova patrijshonda by měla být klidná a důsledná. Plemeno potřebuje dostatek pohybu.

Chovatelský klub

Plemeno se zatím v ČR nechová.