Lak na dřevěnou podlahu

Lak na dřevěnou podlahu | foto: shutterstock.com

Dřevěná podlaha - chlouba majitele nemovitosti

Je to krásný pocit - chodit bos po dřevěné podlaze. Ale čím ji ošetřit a jak ji ochránit, aby vydržela řadu let? Nabízíme několik praktických a stručných rad, které vám s její údržbou pomohou.
Je to vždy kompromis: váš vkus, peníze, kvalita použitého materiálu a jeho následná údržba. Toto vše byste měli promyslet dříve, než si vyberete vhodný lak, olej nebo vosk na podlahu do vašeho interiéru.

. POZOR

Pokud je vrchní vrstva laku příliš tvrdá, může se tříštit a praskat.

Je-li příliš měkká, nenabízí žádnou účelnou ochranu proti oděru a jinému opotřebování.

Složení laků není stejné, proto používejte výhradně laky od jednoho výrobce.

Musíte brát ohled také na to, kde je podlaha umístěna. Jiné nároky na kvalitu povrchové úpravy bude mít dřevěná podlaha ve srubu nebo na chalupě, kde nesundáte boty z nohou, jiné luxusní podlaha obývacího pokoje v bytě.


LAKY
Nejvíce používané jsou klasické transparentní laky na bázi rozpouštědel. V poslední době je trendem používat laky na vodní bázi - vodou ředitelné. Vybrat si u nich můžete také stupeň lesku. Od zcela matných až po vysoce lesklé.
V obchodech seženete laky s rozdílnou odolností: jednosložkové pro podlahy v bytě bez velkého namáhání (ložnice) a také pro bytové podlahy s vyšším namáháním (chodba, hala) až po laky dvousložkové s vysokou odolností proti namáhání (například srubové podlahy, chaty a chalupy, kde se chodí v botech). 


sphV případě renovace se však projeví nevýhody této povrchové úpravy. Původní lak vždy musíte odstranit bruskou a teprve poté opět lakovat.
Čím udržovat podlahu


OLEJ
Oleje používejte na dokonale vybroušený hladký povrch podlah. Jinak by například zchlupatěla. Olej totiž nepřekryje chyby na položených parketách, naopak je zvýrazní. Největší výhodou této podlahy je, že případné opravy nebo výměny poškozených částí podlahy si můžete provést sami a ničím kompaktnost podlahy neporušíte.

Údržba je nákladnější a náročnější než u běžných laků. Podlahu je nutné napustit další impregnací již po prvních dnech užívání. Pokud zjistíte, že podlaha dostane šedivý nádech nebo začne chlupatět či bude drsnější, okamžitě aplikujte další nátěr.

S údržbou je možné začít už po týdnu. Používejte mop a výhradně speciální prostředky určené výrobcem. Tyto přípravky fungují tak, že budou postupně podlahu dopouštět olejem a současně ochrání její vrchní část. Oleje zvýrazní přirozenou strukturu dřeva - není uzavřené a dýchá.

. POZOR

Podlahy impregnované olejem jsou náchylné na poškození chemikáliemi a zůstávají na nich stopy po gumových podrážkách.

Výhodnější je dřevo ošetřit vytvrzovacím olejem (olej, který vytvrdne a vytvoří odolnou vrstvu), nicméně tato aplikace patří mezi náročnější na dodržování určitých pravidel, a proto je vhodné raději na tuto činnost objednat specializovanou firmu.

Renovace takto upravených povrchů (oleje, vosk) patří k těm snadnějším. Malé defekty nejsou tak patrné jako u laku a opravy lze provádět pouze místně. Postižené místo stačí přebrousit a napustit olejovou emulzí.