Při práci používejte pracovní ochranné pomůcky.

Při práci používejte pracovní ochranné pomůcky. | foto: Mountfield

Drtič, anebo štěpkovač? Jsou mezi nimi drtivé rozdíly

  • 30
Drtiče a štěpkovače se většinou v obchodech směšují do jediné kategorie. To je ale chyba. Každý pracuje na jiném principu a dává velmi odlišné výsledky.

"Často vidíme, že si lidé oba tyto pojmy směšují a nevědí, jak jednotlivé systémy pracují. A jaký je výsledek práce s nimi," říká František Turek ze společnosti Mountfield. Podle něj by si každý měl v první řadě ujasnit, jak bude nakládat se vzniklým dřevním odpadem, pak se vyhne zklamání.

Takto vypadá výsledek po použití drtiče...

... a takto po použití štěpkovače.

Drtiče s rychloběžným nožem hlučně vibrují

Výborně si poradí i s čerstvými větvemi. Rychloběžné nože rozdrtí větve na drobné části, které lze použít například k zamulčování záhonů nebo i do kompostu, kde se rozloží.

Při výběru si dejte pozor na stabilitu konstrukce a výkon motoru, stroje s příkonem pod 2 kW by mohly být zklamáním. Standardní hobby stroje jsou schopné nadrtit větve do průměru 40–45 milimetrů.

Ač drtiče vypadají na první pohled jako ideální volba, v porovnání se štěpkovači jsou, už z principu, hlučnější. Při práci se vyplatí používat ochranné pomůcky, brýle a hlavně rukavice. Tím, že větev strkáte do rotujících nožů, vznikají silné vibrace, což nemusí být každému příjemné.

"Hodně lidí si myslí, že do drtiče se musí větve silně zatlačovat. To není pravda. Přehnanou silou byste mohli rotující nože naopak zahltit. Ne že by hrozilo spálení motoru, například náš drtič Cutter Power 2 500 má tepelnou pojistku, ale stačí opravdu jen jemný tlak a se strojem si porozumíte," vysvětluje Turek.

Nože u drtiče jsou výměnné.

Podle něj je třeba se při výběru ptát, zda má drtič možnost výměny nože, protože po několika letech (podle intenzity využívání) je nutné je vyměnit.

Tichý štěpkovač vyrobí dřevo na topení

Štěpkovače jsou ideální pro ty, kdo chtějí dřevní odpad zpracovat například na topení. U tohoto druhu stroje pracuje ozubené kolo, které se na jedné straně přitlačuje na kovovou desku a tím drtí větev na drobné, 1–3centimetrové kusy, podle průměru větví.

Už z principu si štěpkovač sám vtahuje větve do soukolí, neběží v tak velkých obrátkách jako drtič, a proto je daleko tišší.

Klasická válcová řezná hlava

Potřebuje ale i jinou "technologii výrobního procesu". Přestože je ozubený válec natěsno přitlačen ke kovové desce, jen těžko si poradí s houževnatou kůrou některých dřevin. Proto se doporučuje nechat větve alespoň týden až dva proschnout, aby se kůra nesežvýkala a nedržela jednotlivé kousky dřeva pohromadě.

"Toto někteří lidé nevědí a pak se diví, proč nejsou jednotlivé kusy oddělené. Ale štěpkovač už je svojí povahou takový," vysvětluje František Turek.

Při koupi je vhodné vybrat model, který má možnost zpětného chodu bez zdlouhavého vypínání stroje. Přece jen se může stát, že se větev mezi zuby zakousne a je třeba ji rychle vyjmout ven.

Ideální stroj by také měl možnost jemně regulovat přítlak ozubeného válce na opěrnou desku. Jde o to, že třením se může deska mírně zbrousit, takže je třeba přenastavit vzdálenost mezi ní a zuby tak, aby opět ideálně dřevo stříhaly.

Vše pro komfort a bezpečnost

Stále víc výrobců upouští od drtičů a štěpkovačů, kde dřevní drť vypadává dolů na trávník. Někteří z nich umožňují dokoupit ke stroji pytel, ve kterém se pak nadrcená hmota přenáší.

Schránka je opatřena pojistkou, aby se za provozu nebylo možné dostat do pracovního prostoru stroje.

Po práci dřevní hmotu smadno v nádobě odnesete.

Daleko komfortnější řešení problému ale nabízejí stroje vybavené plastovými nádobami, které jsou součástí konstrukce stroje. Některé jsou dokonce vybavené pojistkou, takže se motor kvůli bezpečnosti nespustí bez sběrné nádoby.

Je ideální, pokud je nádoba průsvitná, abyste měli kontrolu nad naplněním nádoby. Po práci se pak přepravka vyjme a můžete nadrcené nebo naštěpkované dřevo odnést.