Hřib koloděj je nutno před požitím tepelně upravit

Hřib koloděj je nutno před požitím tepelně upravit | foto: houbar.cz

Druhotné otravy houbami

Při požívání hub je velmi důležité se přesvědčit o tom, zda je houba jedlá či ne. Otravy houbami jsou velmi časté a nebezpečné. Lidé si život komplikují svou vlastní nepozorností. Zde je několik možností otrav.

Mezi nejvážnější druhotné otravy patří ty, způsobené zapařenými a starými houbami. Musíme si uvědomit, že utržené plodnice hub ještě nějakou dobu žijí a dýchají. Máme-li je uloženy v neprodyšném obalu nebo je v takovém obalu delší dobu skladujeme, dojde poměrně rychle k zapaření a v plodnicích se rychle rozmnožují patogenní organizmy.

. Víte, že existují také nepravé otravy houbami?

1) Primární

nesnášenlivost hub

imunitní reakce organismu s některými látkami obsaženými v houbách

2)Sekundární

otravy těžkými kovy, pesticidy a dalšími chemikáliemi

poškození organismu radioaktivitou

Totéž platí o nedostatečné tepelné úpravě hub. Některé druhy, např. hřib koloděj (Boletus luridus), jsou za syrova toxické. Toxinů je zbavíme jen delší tepelnou přípravou jídla. Delším varem můžeme zničit některé mikroorganizmy, které se v plodnicích rozmnožily - a také jejich toxiny.

Některé druhy hub, např. bedly (Macrolepiota), pavučince (Cortinarius), pečárky (Agaricus), některé čirůvky nebo hřibovité houby mají schopnost koncentrovat těžké kovy (olovo či rtuť). Nedoporučujeme tedy sbírat houby v blízkosti silnic, chemických nebo slévárenských závodů apod.cl


 

Druhotné otravy se projevují především jako gastroenteritidy (žaludeční a střevní problémy), někdy i jako otrava organismu. Většina z nich má sice bezproblémový průběh, ale zejména otrava botulotoxinem může především u dětí a starých osob končit smrtí.