Dub letní (Quercus robur). Žalud je lesklý oválný plod s dřevnatou čepičkou,

Dub letní (Quercus robur). Žalud je lesklý oválný plod s dřevnatou čepičkou, vyrůstající na dlouhé stopce. | foto: Profimedia.cz

Dub letní (Quercus robur)

  • 0
Jsou známy dva nejrozšířenější druhy dubu - dub letní a dub zimní. Dub letní má o poznání delší stopky u žaludů a krátké řapíky u listů.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

 

Víte, že...

Víno, které zraje v sudech z dubového dřeva je známkou nejvyšší kvality. Třísloviny, které se během zrání vyloučí do vína, obohacují chuť výsledného alkoholického nápoje.

Popis: Dub letní je vysoký strom, který může dosáhnout výšky až 30 metrů a dožívá se nejméně 800 let. Jeho domovem je Evropa a Kavkaz. Patří do čeledi bukovitých. Má rozlehlou nepravidelně rostoucí korunu a krátký kmen. Údajně mají kořeny dubu stejnou délku, jakou je šířka jeho koruny. Léčivá borka je tmavošedá a hluboce zbrázděná. Výrazně tvarované a střídavé listy jsou opadavé, mají oválný tvar s vlnkovitým vykrajovaným okrajem a peřenolaločnatou čepelí. Svrchu jsou tmavozelené, vespod světlejší. Dub je jednodomou rostlinou. Samičí květy vyrůstají v úžlabí listů a jsou to drobné žluté kvítky. Samčí květy vyrůstají v podobě visících jehněd. Plodenství, jinak nazývané žalud, je malý, tvrdý, oválný, leskle zelený plod s dřevnatou čepičkou vyrůstající na dlouhé stopce.

Stanoviště: Roste ve vlhkých půdách ve smíšených lesích a v doubravách.

Výskyt: Dub letní roste po celé Evropě, na Kavkazu a částečně v severní Africe.

Léčivé účinky: Dubová kůra má řadu význačných léčebných účinků. Má antioxidační a adstringentní účinky. Působí proti řadě virů a napomáhá od svědivosti pokožky. Má svíravé účinky, proto se užívá při průjmu a na trávicí obtíže. Pozitivní účinek dubové kůry je znám při nadměrném pocení. Dále se užívá jako obklad na spáleniny, odřeniny, ekzémy a omrzliny.

Období květu: Duben až květen.

Ohrožení: Dub letní není nijak ohrožen.