Život na biofarmě v Zásadě u Kadaně.

Život na biofarmě v Zásadě u Kadaně. | foto: CzechTourism

Ekofarmářů kvapem přibývá. Nově je bude kontrolovat i stát, kvůli dotacím

  • 10
Na ekologické zemědělce dosud dohlížely tři soukromé subjekty, letos se k nim nově přidá státní kontrolní orgán. Soustředí se především na případná klamání spotřebitele nebo neoprávněná čerpání dotací. Osvědčení o původu bioproduktů budou nadále vydávat soukromníci.

Ekologické zemědělce, kterých v České republice rok od roku výrazně přibývá, bude od letošního roku kontrolovat také Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Až dosud nad nimi dohlížely pouze tři soukromé kontrolní subjekty. Kontroloři ÚKZUZ zkontrolují během roku zhruba pět procent z celkového počtu ekozemědělců, tedy zhruba 130 subjektů.

Hlídat se budou hlavně dotace

Okusit, nadýchat, ohmatat co je to bio na Biofarmě Slunečná."Od zapojení státního kontrolního orgánu očekáváme zejména zvýšení transparentnosti kontrol a možnost rychleji reagovat na případná klamání spotřebitele nebo neoprávněná čerpání dotačních prostředků," uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta. "Transparentnost kontrol považujeme za jednu ze základních předpokladů správného fungování ekologického zemědělství a nezbytnou podmínku spotřebitelské důvěry," dodal.

Ústav bude u vybraných subjektů provádět takzvané "úřední kontroly" a současně zajišťovat kontrolu plnění podmínek pro vyplácení dotací, kterou dosud prováděly jen soukromé kontrolní subjekty. Ty budou nadále kontrolovat činnosti spojené s vydáváním osvědčení o původu bioproduktů.

"Mezi rizikové faktory, na které se kontroly v letošním roce zaměří, patří například souběh konvenční a ekologické produkce na jedné farmě, farmy s chovem zvířat bez zimního ustájení či farmy, se kterými bylo vedeno v minulosti správní řízení," sdělil náměstek ministra zemědělství Jiří Urban.

Biofarem u nás kvapem přibývá

Jiří Kotal, biofarma, drůbežárna, slepicePočet biofarem v tuzemsku podle údajů ministerstva zemědělství ke konci loňského prvního pololetí meziročně vzrostl téměř o 50 procent. Bylo jich 2586, zatímco ke stejnému datu roku 2008 ekologicky hospodařilo 1766 zemědělců. Zároveň se zvýšila výměra jimi obhospodařované půdy, vzrostl i počet výrobců biopotravin ze 375 na 429. Strmý růst zájmu o ekologické zemědělství a biopotraviny trvá již několik let.

Podle pravidel ekologického farmaření se v Česku ke konci loňského června hospodařilo na 391.965 hektarech, což je 9,22 procenta z celkové rozlohy zemědělské půdy v zemi. Také nabídka biopotravin se rok od roku rozšiřuje a roste zájem spotřebitelů o ně, jsou však stále výrazně dražší než klasicky produkované potraviny.

Biopotraviny nesmí obsahovat chemické konzervanty, umělá barviva, stabilizátory a jiná takzvaná "éčka". Ekozemědělci nesmí používat ani pesticidy, stimulátory růstu či geneticky modifikované organismy.

vyPlatí se hospodařit ekologicky?

Jedním z důvodů, proč řada zemědělců přechází z konvenčního k ekologickému zemědělství jsou oproti konvenčnímu zemědělství štědřejší dotace. Kromě zvláštní platby na plochu zařazené do ekologického zemědělství jsou ekofarmáři například také výrazně bodově zvýhodněni při hodnocení investičních projektů v rámci Programu rozvoje venkova. Mají tak mnohem vyšší šanci, že jejich projekt bude schválen a financován z evropských peněz.