Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

FELIX GRAY není jen obyčejný kočičí útulek. Nechává dožít i handicapované

Komerční sdělení   1:27aktualizováno  1:27 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nezisková organizace FELIX GREY, o.s., se již od roku 2006 věnuje péči o opuštěné, handicapované a bezprizorní kočky. Stejně tak aktivně řeší problematiku osvěty a medializace ochrany zvířat, otázky soužití člověka a zvířete a zabývá se prosazováním felinoterapie (využitím a pochopením vrozené energie a empatie koček). To vše bez jakýchkoliv dotací či příspěvků.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Prostředí kočičího útulku občanského sdružení FELIX GRAY v jihočeských Rakovicích. | foto: www.artcat.cz

Nyní máme v péči 63 dospělých koček, 2 březí kočky, 10 dorůstajících koťat a 3 kojící kočky s jedenácti koťaty kojeneckého věku. Tento stav se samozřejmě neustále mění. A velice nás mrzí, pokud z důvodu plné obsazenosti nemůžeme pomoci zvířatům dalším. Naším cílem je pomáhat - klademe si za cíl poskytovat opuštěným kočkám, které u nás nalézají přechodný či stabilní domov, maximální péči po všech stránkách, ač to skutečně není snadné. Přesto jsme zcela ojedinělým zařízením v regionu, poskytujícím péči opuštěným zvířatům.

Ochrana zvířat je často líbivým bodem volebním programů a vyhlášek, nicméně realita je zcela jiná. Obce a magistráty své zákonné povinnosti zcela ignorují, jsme tedy nuceni tuto činnost formou poskytování nezbytné pomoci bezprizorním zvířatům neustále suplovat, což způsobuje znatelné zásahy do reálných rozpočtů. Pro mnohé kočičí pacienty jsme však často poslední šance a naděje, což je samo o sobě velice silnou motivací.

Veškerá ubytovací a provozní kapacita, voliéry a apartmá pro zvířata i karanténní prostory byly vybudovány bez jakékoliv podpory, dotace či darů. Veškeré prostory pro zvířata jsou přizpůsobeny jejich potřebám, prioritně dbáme na dodržování welfare – tedy životní pohodu zvířat, neboť naším posláním je mj. vytváření zodpovědného vztahu člověka ke zvířeti. Považujeme za naprostou samozřejmost kastrace, pravidelné vakcinace, antiparazitika, pravidelný veterinární dohled a prevenci.

Zároveň jsme se již v roce 2007 ujali třiceti handicapovaných koček na dožití – výpomoc jiným útulkům. Následně tedy těmto kočkám poskytujeme potřebnou veterinární péči, léčbu i stravu, a to aniž se na tuto činnost vztahuje jakákoliv podpora. Už naším původním záměrem bylo dát šanci především těm kočkám, které jsou na světě víceméně tak nějak "navíc".

Osudy handicapovaných zvířat jsou často k pláči

Je pochopitelné, že nový domov dříve naleznou zdravá přítulná koťata než jakkoliv postižení dospělci, kteří jsou navíc nepřizpůsobiví (většinou důsledek předchozího týrání) a vyžadují značnou dávku trpělivosti. Je pochopitelné, že handicapované kočky "středních let" mají prostě méně šancí ve srovnání s hravými mláďaty. A nemusí jít zrovna o výrazné fyzické postižení, často postačí pouhá "vada na kráse".

Nedůvěra v lidské plémě v kočkách přetrvává, nezapomínají, že lidská ruka dokáže mnohem více než jenom hladit.

Konkrétní osudy mnoha koček by vydaly na velmi smutný seznam.

Kočky na dožití nejsou dostatečně atraktivní artikl.

Jedna nejmenovaná instituce na naši žádost o pomoc reagovala přímo způsobem, že u neperspektivních kusů doporučuje euthanasii a problém bude vyřešen. Jak prosté, že?

Přičemž mnozí outsideři jsou mnohdy víceméně fit a jejich handicap jim nikterak nepřekáží, jenom prostě "nejsou hezcí". Ale na rozdíl od lidí tohle kočky mezi sebou neřeší.

Mnohé kočky, které u nás nalezly azyl, byly považovány za neumístitelné, nepřizpůsobivé či problematické. Některé byly přímo předurčeny k utracení, přesto se nám systematickou péčí podařilo jejich životy i psychiku zachránit a obnovit v nich ve většině případů i ztracenou důvěru v člověka. To bývá častým následkem "lidského" přístupu ke zvířatům, v němž platí, že zvíře je především tvor sloužící k uspokojení potřeb jeho majitele.

Všeobecně vzato, ve vztahu zvíře a člověk za největší problém považujeme nedostatek zodpovědnosti. Ze strany člověka, samozřejmě. Stejně tak nám vadí jistá nadřazenost "homo sapiens". Nám lidem chybí pokora a úcta k životu jako takovému.

Poznáváme mnohé osudy, kočičí i ty lidské. Bohužel, pro mnohé kolem nás je zvíře zcela nicotný element. Pro nás je život jako život - pro úhyn zvířete truchlíme stejně jako pro smrt blízkého člověka. Odmítáme výrazy "chcípla nám kočka" nebo "pošel nám pes". Nám umírají přátelé...

Tohle poslání se prostě neobejde bez emocí. Pohled do kočičích očí však hovoří sám za sebe, stačí chtít v něm číst.

Naštěstí existují i majitelé koček, kteří by za ně dýchali, a je jim úplně jedno, jakou má jejich kočka barvu srsti, tvar čumáčku, délku fousků či velikost uší, prostě ji bezmezně milují a přijali ji za člena rodiny. Většinou si je kočka našla sama a oni se jí ujali, případně mají nalezence z útulku či "dar od sousedů", obrazně řečeno. Takových si vážíme, těm děkujeme.

Provoz útulku vyžaduje dostatečné finanční rezervy, ale který útulek to zvládá ? Krmit a financovat provoz se musí denně, léčit dle potřeby, jde tedy doslova o každodenní boj o přežití.
Bohužel nelze spoléhat, že se dočkáme adekvátní podpory ve společnosti, kde nejsou vyřešeny základní potřeby občanů. Klasickou reakcí příslušných institucí bývá konstatování, že na sponzoring zvířat nemají zdroje, že se jedná o málo atraktivní oblast apod. Ovšem, organizace, která "jenom" pomáhá zvířatům, rozhodně nemůže na oplátku nabídnout to, co například hokejový klub.

Je potřeba více medializace, více osvěty, více otevřených očí

Ani nás neminulo letošní povodňové období. Meteorolog tento kritický jev nazývá "blesková potopa". Pro nás to znamená především ztráty a nečekané výdaje. Kalamita poničila část elektrických rozvodů, čímž došlo k zásadnímu omezení provozu.

Nedošlo ke srovnání se zemí. Vzniklé škody postupně likvidujeme. Jenže jakmile zařízení našeho typu vypadne z "udržovacího kola", kdy se hradí vždy to nejnutnější a ostatní se hradí tak nějak za chodu (s neustálými obavami z neočekávaných katastrof ), vzniká dlouhodobý problém a období, kdy se zmítáte se v pocitech zmaru a beznaděje, ač víte, že vás potřebují ti, kteří nic nezavinili...

Rozhodně však nejsme vyznavači způsobu získávání darů formou dojemných příběhů, slibů a plánů "na zelené louce". Naším názorem naopak je, že žádat o podporu je vhodné až poté, kdy sami můžeme prokázat odvedenou práci a předložit dosavadní výsledky. Každý potenciální sponzor či dárce má možnost nás kontaktovat, navštívit nás, prohlédnout si v jakém prostředí a podmínkách kočky žijí, a až poté se rozhodnout, zda pomůže.

Rádi bychom rozšířili okruh naší činnosti na pomoc těm kočkám, které si samy pomoci nemohou, třeba formou benefičních akcí apod. Pokud má kdokoliv ze čtenářů třeba jen nápad či tip, jak s tím vším pohnout kupředu ku zdaru věci, kontaktuje nás.

Jsme vděčni za každou finanční pomoc poskytnutím přímého sponzorského daru v souladu s § 15 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů, kdy finanční dary jsou odečitatelné od daňového základu. Lze tak učinit na běžný účet organizace – číslo 1002015761/2700 ( Unicreditbank ). Pomůže skutečně každá stokoruna!

Stejně tak vítáme materiální pomoc, především zasláním krmiv, mít na krku téměř stovku strávníků dá zabrat. Uvítáme každého, kdo se chce jakkoliv zapojit do naší činnosti, fantazii se meze nekladou. Možností, jak pomoci je mnoho, stačí chtít.

Blíží se Vánoce. Na http://www.artcat.cz najdete mnoho vhodných tipů na netradiční dárky, které pomáhají právě těm, které si samy pomoci nemohou.

Děkujeme vám, FELIX GREY, o.s.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Plavecká škola pro psí bázlivce. Neházejte je do vody a odepněte obojek

Psa nikdy neberte plavat s plným žaludkem – hrozí mu torze žaludku, která je...

Některá psí plemena, jako třeba labrador či novofundlandský pes, v sobě mají doslova zakódovanou lásku k vodě. Na druhé...

Chinese chongqing dog je extravagantní pes s netradičním vzhledem

První zmínky o tomto plemeni jsou více než dva tisíce let staré.

Toto neobvyklé starobylé plemeno z Číny je tak trochu hříčkou přírody. Do češtiny se jeho krkolomný název dá přeložit...

Včelařka z Prahy: Nenajdete tu žádné pesticidy, proto je med nejlepší

Včelařka Dagmar Šormová

Nejlepší český med pochází už tři roky po sobě z hlavního města. Na Petříně ho sbírá Dagmar Šormová, která včely...

Najdete na iDNES.cz