Cesta do vody může vést přímo z terasy přes molo.

Cesta do vody může vést přímo z terasy přes molo. | foto: Stanislava Neradová

FOTOGALERIE: Zahradní koupací jezírko pořídíte za cenu bazénu

  • 29
Jezírko na každou zahradu zapadne přirozeněji než plastový nebo betonový bazén. A zatímco v bazénu se o čistou vodu stará chemie, v koupacím jezírku se vám o kvalitu vody postarají přírodní čističky.

Přitom jeho vybudování není se současnými moderními postupy a materiály takový problém a finančně byste se měli do rozpočtu na zhruba stejně velký bazén bohatě vejít. Pokud tedy uvažujete o koupání na vlastní zahradě, zvažte i tuto alternativu.

Jak jezírko funguje?

Protože se technologické novinky nevyhýbají ani zahradám, mění se velmi rychle i typy budovaných koupacích jezírek. "Jezírko lze budovat v různých variantách, i když jednotlivé funkční části jsou stejné. Liší se jen svým zakomponováním do cirkulace vody," vysvětluje Pavel Strnad z jihočeských Netolic, který se budováním jezírek zabývá zhruba deset let. Za tu dobu jich vytvořil zhruba kolem stovky.

Špinavá voda vtéká do kořenové čističky."Pro všechny typy koupacích rybníčků je společným znakem cirkulace vody s filtrací a využití biologických čisticích schopností rostlin a vodních živočichů. Vodní flóra i fauna dovedou svou činností odebírat z vody pro svůj život potřebné živiny. Nežádoucí organismy, kterými jsou různé druhy řas, tak nemají z čeho stavět a nerozmnožují se. Voda se tedy díky tomu udržuje čistá," popisuje podstatu fungování vodního biotopu Pavel Strnad, původně zahradník na zámku Kratochvíle.

Jaké jezírko zvolit?

Rozhodnout se můžete pro jezírko, v němž bude mechanická čistička doplněna rostlinami, které jsou osazeny přímo do koupací nádrže. Při koupání pak máte rostliny přímo kolem sebe. Sázet je přitom můžete do štěrku anebo do kontejnerů, například do malých plastových přepravek na ovoce a zeleninu.

Kořenovou čističku od jezírka odděluje dřevěný chodníček z dubu.Další variantou je typ s čisticím rybníčkem. Koupací zóna je osazena rostlinami jen pro estetický vjem, "pracovní rostliny" jsou umístěny ve speciálním rybníčku, z něhož voda po vyčištění přetéká třeba potůčkem nebo kaskádou do koupací nádrže. Tato tzv. kořenová čistička funguje s ostatní vodní plochou jako spojené nádoby.

V obou variantách je mechanické čištění doplněno o různé vaky, pytle a kontejnery naplněné hoblinkami silonu nebo keramzitu. Tyto materiály poskytují svým velkým povrchem dostatek místa pro osídlení bakteriemi a také planktonem, což jsou další přirození "čističi" vody.

Je vcelku jedno, pro jakou variantu se rozhodneme, je však třeba vybrat čerpadlo s dostatečným výkonem pro cirkulaci vody. Jen dostatečná cirkulace je zárukou čisté vody.

Na použití UV lampy se názory různí, jsou zastánci i odpůrci. Je ale lepší i tuto variantu zvážit a s jejím použitím při výstavbě vodoteče pro jistotu předem počítat. Jezírko je živý organismus, proto dá práci se o něj starat.

Stavba bez betonování

Základem pro jezírko je samozřejmě vyhloubená jáma. Základy a dno novodobých koupacích rybníčků se nemusí betonovat, používají se nové, moderní materiály. Na vyhloubenou zeminu se položí geotextilie, na ni pak speciální fólie, která je v případě moderních jezírek nejpoužívanějším materiálem na vytvoření dna a stěn jezírka.

Vyhrnutá zemina, která zbude po vyhloubení jámy pro jezírko, vám poslouží pro založení skalky a pro vytvoření vodopádu mezi kameny.Tato fólie je tvarovatelná, má vynikající průtažnost, neničí ji slunce ani mráz. Okraje u břehů se neodstřihávají, protože poslouží pro vytvoření bažiny a mokřiny. Některé fólie mají pískový nebo štěrkový potisk, působí poměrně autenticky. Důležitější ale je spíše výběr správné tloušťky této fólie. Protože pak už stačí jen napustit vodu.

A kolik si na takové jezírko dát stranou? Teoreticky platí, že metr čtvereční vodní hladiny vás přijde zhruba na tisícovku, pokud se do stavby pustíte svépomocí a využijete jen dodávku dílčích prací nebo odborné konzultace. Pokud si výstavbu jezírka zadáte jako dodávku na klíč, pak vás metr čtvereční hladiny od projektu až po zprovoznění funkčního vodního biotopu přijde zhruba na 2,5 až 5 tisíc korun.


Praktické rady a tipy:

- Nejprve si ujasněte, jakou funkci bude jezírko ve vaší zahradě plnit.

- Dobře si naplánujte umístění, velikost a tvar vodní plochy.

- Sledujte pohyb slunce nad vybranou lokalitu, na budoucí jezírko by mělo svítit 4 až 6 hodin denně. Ne více, voda by se přehřívala.

- Jezírko můžete vybudovat i na malé zahradě, lze ho přizpůsobit jakémukoliv půdorysu pozemku.

- Pokud se na stavbu jezírka sami necítíte, raději si objednejte specializovanou firmu nebo se domluvte na spolupráci se zkušeným stavitelem. Budete mít jistotu, že jezírko bude fungovat tak, jak má.

- Dno jezírka samozřejmě můžete vyskládat kameny nebo vybetonovat. Ale přeci jen je pohodlnější použít speciální fólii. Nejlépe kaučukovou, 2 milimetry silnou.

- Zvolte vhodnou a dostatečně silnou filtraci, na té nešetřete.


- Případné vznášející se řasy vám může pomoci odstranit UV lampa.