Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kamba je vzorná pacientka, brzy se opět spojí se svou gorilí rodinou

  10:54aktualizováno  10:54
Kamba, která je od náročného porodu stále oddělená od ostatních goril, se má velmi dobře a vypadá to, že ji na přelomu týdne budou moci chovatelé spojit se skupinou. Všichni si oddechnou: gorilí skupina, že je opět pohromadě, a chovatelé, že se po dlouhé době konečně vyspí.

Shinda, vedoucí samice pražské gorilí skupiny, hlídá Kambu z košíku v sousední ložnici. | foto: Vít Lukáš

Rána po císařském řezu (vše o porodu, při kterém Kamba přišla o mládě, najdete v článku zde) se Kambě úspěšně hojí a chovatelům se prozatím daří Kambu rozptýlit pokaždé, když se chce na břiše drbat. "Naštěstí to není nijak často, Kamba je velmi dobrá pacientka," konstatuje kurátor primátů Zoo Praha Vít Lukáš a nechává nás nahlédnout do chovatelského deníku.

Čtvrtek 28. února 
Po předchozí probdělé noci ta dnešní proběhla mnohem klidněji. Kamba byla unavená a téměř celou ji prospala. O to aktivnější byla během celého dne.

Aby se trochu zabavila, zejména mezi každým krmením, dali jsme jí do ložnice několik enrichmentových prvků v podobě gumových hraček (kongo s vločkami) a dřevěných polínek, která jsou provrtaná skrz naskrz. Uvnitř jsou schované rozinky, které je třeba vyšťourat větvičkou.

Fotogalerie

Zpočátku se do toho Kambě nechtělo, protože je trochu otrávená z toho, že musí být oddělena. Během dne se však přece jen o hračky začala zajímat, a to ji na nějakou dobu zabavilo.

Skupina dnes spolupracovala velmi dobře, takže se nechala zavřít do ložnice a my mohli uklidit expozici. Když jsme je vypouštěli zpět, bylo na Kambě vidět, jak moc by chtěla jít s ostatními. Byla z toho trochu přepadlá, ale to jí vydrželo jen chvíli, než ji chovatelé opět zabavili.

Odpoledne nám udělala velkou radost, protože když si šla pro krmení, krásně a dlouze mručela. Je vidět, že je na tom mnohem lépe fyzicky i psychicky.

Pátek 1. března 
Noc u goril byla celkem klidná, i když tentokrát byla Kamba čilejší. Několikrát jsme ji v noci slyšeli zakašlat. Ráno měla takovou chuť k jídlu, že nás popoháněla klepáním na mříže. Asi to odkoukala od Richarda, který nás takto přivolává, když chce přidat.

Skupinu se nepodařilo zavřít na krmení. Dopoledne se strhla bitka, když Shinda vystartovala po Bikiře, která si přišla pro jídlo. Poté ji ještě napadl Richard, který přispěchal na pomoc Shindě. Bikira je pokousaná, ale nejedná se o velké rány. Je dobře, že Bikiru takovéto nepokoje nerozhodí na dlouho a na rozdíl od ostatních členů skupiny je ona jediná, kdo sežere kompletní denní dávku.

Ostatní, jakmile už nemají chuť žrát, nám zbytek krmení nastrkají zpět přes mříž. Všechna zvířata mají k dispozici stejnou denní dávku jako za normálního režimu, a to včetně větví a nakrájené zeleniny. Rozdíl je pouze v tom, že jim vše nabízíme v ložnicích. V expozici pouze tehdy, pokud se nechají zavřít.

Sobota 2. března 
Kamba spala téměř celou noc a chvílemi u toho tak hlasitě chrápala, že to bylo slyšet přes celý pavilon. Mezi třetí a pátou hodinou ranní jsme ji museli velmi pečlivě hlídat, protože se snažila drbat na jizvě. I když má za sebou již téměř týden od operace, při drbání by stehy mohly povolit. Naštěstí se nám ji podařilo rozptýlit a ráno, když se rozvalila u mříže, nám ukázala neporušenou jizvu, z čehož jsme měli velkou radost.

Odpoledne měla Kamba špatnou náladu. Neustále cestovala po ložnici a nevyhledávala společnost naši, ale ani ostatních goril. Jediné, v čem spolupracovala stejně jako v ostatních dnech, je přecházení z jedné ložnice do druhé, abychom ji mohli uklidit a připravit nějaký enrichment.

Ostatní, zejména Kiburi se Shindou, se snažili s Kambou navázat kontakt a sahali na ni přes mříž. Na nás jsou ještě trochu naštvaní, protože jsme je od Kamby oddělili, takže ani Kiburi si s námi nechce hrát a spíš po nás rozzlobeně chňape. Myslíme si však, že v jádru jim vadí to oddělení od Kamby a rozhozený režim, ale že vědí, že jsme Kambu neoddělili proto, abychom jim ublížili.

Neděle 3. března 
Dnes jsme oslavili křtiny samečka od Kijivu, který dostal krásné jméno Nuru. Trochu jsme se obávali, jak snesou gorily tak velkou návštěvnost, ale ty s tím problém neměly. A když jim vadilo větší množství lidí, tak se přiblížily k šubru do ložnic, popřípadě do nich zalezly. Kamba byla celkem klidná, výborně jedla a pila, takže jsme do ní opět dostali potřebné léky. Vitaminy a sirup předepsané naším veterinářem zabraly, kašel už nemá.

Pondělí 4. března 
Kamba dnes měla šplhací den, což dokazuje, že je na tom kondičně čím dál lépe. Během dopoledne několikrát šplhala na sítě a odpoledne si udělala hnízdo na palandě. Jizva vypadá velmi dobře, a tak jediný problém je, že je Kamba otrávená z povinného oddělení od skupiny.

Na doporučení doktorů se pokusíme držet ji oddělenou po 14 dní, abychom měli jistotu, že rána vydrží možné údery, které by Kamba mohla schytat při nějaké bitce. Pokud však uvidíme, že již oddělení snáší hodně špatně, spojili bychom ji s ostatními desátý den od porodu. Uvidíme.

Držení nočních služeb je sice velmi vyčerpávající, ale pokrok Kamby nás nabíjí energií. I přesto, že ještě nemáme vyhráno, všichni do jednoho věříme a jsme přesvědčeni o tom, že nejhorší část je za námi a že se Kamba brzy vrátí do skupiny.

Pátek 8. března
U Kamby se naštěstí v průběhu týdne moc nezměnilo: rána je v podstatě zahojená. Stejně jako celá skupina je ale ze svého oddělení od ostatních rozmrzelá, na doporučení veterináře však její opětovné spojení se skupinou ještě nebudeme riskovat. Kdyby se mezi gorilami náhodou strhla bitka a Kamba utržila nějaký úder do břicha, mohlo by jí to ještě ublížit.   

Důležité je, že Kambě hodně chutná, v devět ráno už dnes měla spořádanou celou dopolední krmnou dávku. Také potřebné léky bere bez problémů, chovatelé jí je rozpouštějí do pití. A hlavně je na tom fyzicky výborně: bez problémů šplhá, houpe se na laně, přeskakuje z palandy. Prostě je připravená se na přelomu týdne v plné síle vrátit ke své rodině a plnit svou úlohu zkušené a milující tetičky. Kiburi už se jí nemůže dočkat. 

Autoři:Nejčtenější

Zachraňte medvědí česnek, zní na sociálních sítích. Nájezdníci ho ničí

Nasbírané listy medvědího česneku s květy. I ty jsou jedlé.

Sběrači módního druhu česneku často trhají celé rostliny tak, že zničí i poupata. Tím, že nemají čas vykvést, zabrání...

Nezapomeňte pohnojit trávník, zesílí a nedá prostor pampeliškám

Na malé plochy si vystačíte s ručním rozmetačem.

Kdo se pokouší udržet svůj trávník bez plevelů, neměl by ho na jaře opomenout pohnojit. Po zimě zesílí a až začnou...Kooikerhondje je akční a radostný psík, původně naháněl kachny

Pojmenování „kooikerhondje“ se dá volně přeložit jako „kachní pes“. V...

Kooikerhondje, je málopočetné plemeno, jehož domovinou je Nizozemsko. Tento menší psík se zvláštním jménem je jako...

KVÍZ: Klíšťata už řádí. Nakolik víte, s kým máte tu čest?

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Pořekadlo o nepříteli, jehož je nutno nejprve pořádně poznat, abyste proti němu mohli účinně bojovat, platí u klíšťat...

Psi zachraňují životy i honí pašeráky. Toto jsou letošní psí hrdinové

Fenka Cama se stala postrachem pašeráků zvířat v Africe.

Dokázali zachránit lidi pokoušející se o sebevraždu či bojující o život po zdravotním kolapsu. A fenka Cama se dokonce...

Další z rubriky

Čtyřnásobné matce Kijivu je 25, na krku má dva gorilí puberťáky

Kijivu odpočívající. Jako matka s odrostlými mláďaty si to může dovolit.

Je součástí dobře fungující gorilí skupiny, odchovala čtyři mláďata, z nichž to nejmladší, pětiletého Nurua, ještě...

VIDEO: Gorilí matky slouží jako trampolína pro batole i výrostky

Malí goriláci si dělají z mámy trampolínu.

Skákat plnou vahou těla na své matky, v tom jsou roční Ajabu i téměř pětiletý Nuru opravdoví přeborníci. Nuru se...

Toulavý autobus slaví 5 let a Zoo Praha má novou podporu in situ projektů

Toulavý autobus pomáhá šířit osvětu v Kamerunu.

Založení chovu řekomyší na maso v Kamerunu, nákup člunu pro gaviálí hlídku v Indii, výstavba studny v mongolské stepi...

Najdete na iDNES.cz