Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gorila Kamba se zotavuje po císařském řezu. Zatím jde vše dobře

  12:19aktualizováno  12:19
Od probuzení Kamby z narkózy po nedělním operativním zákroku uběhlo něco málo přes šedesát hodin. Za tu dobu se její stav výrazně zlepšil, ještě však zdaleka není vyhráno, musí se jí zahojit operační rána. Vít Lukáš, kurátor chovu primátů v pražské zoo, popsal, jak chovatelé dělají vše pro to, aby hojení proběhlo bez komplikací.

Zatím se rekonvalescence Kamby vyvíjí dobře. Chovatelé jen musí nonstop dohlížet, aby si nevytahala nebo nepotrhala stehy. Jakmile se operační rána zahojí, spojí Kambu opět s celou skupinou. | foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Kamba byla po lékařském výkonu umístěna do jedné z ložnic (vše o nedělním dramatickém porodu a lékařském zákroku zde). Zatímco ostatní gorily přečkaly noc v expozici, kde se nervózně snažily nahlížet do okna od přípravny, aby zjistily, co se děje s Kambou. Ta se k radosti všech zúčastněných probrala z narkózy krátce po dvaadvacáté hodině.

Fotogalerie

Zpočátku měla Kamba velké problémy se stabilitou a byla velmi unavená, takže strávila téměř celou noc pospáváním v hnízdě z dřevité vlny a pohybovala se jen málokdy. Chovatelé, kteří drží v Pavilonu goril noční služby již tři měsíce (o dlouhodobých přípravách na porod můžete číst zde), teď mají před sebou další těžký úkol Kambu uhlídat.

Aby se Kamba mohla co nejlépe a nejrychleji zotavit, musejí na ni ve dne v noci dohlížet a zabránit tomu, aby se škrábala na jizvě nebo se snažila o vytažení stehů. Prozatím se o to nepokoušela nejen díky únavě a sedativům, ale také proto, že ji jizva ještě nesvědí. Ve chvíli, kdy by se o vytažení stehů snažila, musejí ji chovatelé rozptýlit mluvením, popřípadě nalákáním na nějakou dobrotu.

Porod Kamby a její probuzení z narkózy

Jak to vypadalo v pondělí, první den po porodu

Následující ráno po porodu jsme ostatním gorilám umožnili přístup do ložnice, která je oddělena od ložnice Kamby pouze mříží. Na všech gorilách, Kambu nevyjímaje, bylo vidět, jak jsou rády, že jsou opět pohromadě, i když ne v přímém kontaktu. Zejména Shinda s Kiburim a Kijivu se snažili Kambu očichávat a alespoň si na ni přes mříž sáhnout. Shinda se od Kamby jako správná vůdčí samice vzdaluje pouze na krmení.

Richard se zpočátku neodvážil do ložnice ani vstoupit, protože je velmi konzervativní a bojí se každé změny, takže pouze nervózně chodil po expozici. Bikira se tvářila, že je jí vše jedno a zajímala se pouze o jídlo. Je na ní vidět, že zatím nemá s ostatními členy skupiny tak pevný vztah a že jí moc nezáleží na tom, co se děje kolem.

Gorily budou mít ložnice propojené s expozicí až do spojení s Kambou, aby k sobě měly permanentní přístup.

K první snídani si Kamba dala přesnídávku, kterou do sebe s chutí, i když s velkou námahou, nasoukala. Také se bez problémů napila čaje, což je velmi důležité pro aplikaci léků předepsaných veterinářem. Většinu prvního dne pak Kamba prospala a jen občas se opatrně přesunula k mříži a komunikovala s ostatními gorilami. Během dne již snědla i nějaké měkké ovoce, zeleninu a listy ze zamrazených větví. 

Od druhého dne po porodu už je Kamba aktivnější

V úterý ráno, zhruba 36 hodin od probuzení Kamby už byla situace mnohem veselejší. Kamba začala být mnohem aktivnější a často vyhledává kontakt s chovateli či ostatními členy skupiny. Když má hlad anebo žízeň, přijde k mříži a gestem nám to dává najevo. Její chůze je mnohem stabilnější a také toho mnohem víc nachodí a méně naspí, takže chovatelé musí být čím dál víc ve střehu.

Jizva vypadá také dobře a jediným problémem byla lehce zvýšená teplota během úterního odpoledne, což je po tomto zákroku běžné, proto se to dalo očekávat. I přesto, že je Kamba zatím vzorná pacientka a její rekonvalescence se vyvíjí dobře, nemáme ještě vyhráno. Až po zahojení rány. Pevně tedy věříme, že vše bude probíhat bez komplikací a že bude možné Kambu spojit s ostatními již za týden.

Autoři:Nejčtenější

Pohlreich v dětském koutku: Kdybyste jim vařili modré z nebe, nesnědí to

Zdeněk Pohlreich vysvětluje rozdíl mezi běžnou a panko strouhankou.

Zdeněk Pohlreich se dostal v poslední řadě pořadu Ano, šéfe! do pekla dětského koutku, který evidentně nesnáší. V...

Pohlreich odhalil rozpory v kuchyni. Kuchaři to zabalili kvůli neshodám

Bývalý šéfkuchař Vladimír Hanzelka dnes už vaří v Novém Jičíně.

V pořadu televize Prima Ano, šéfe! se odehrálo drama, které je velmi časté v mnoha restauracích. Až po návštěvě...Problémy s plasty mají nejen v Asii, řeší je i v USA. Chytají je do sítí

Sbírání odpadků u vyústění dešťové kanalizace

Kvůli plastům vznikají iniciativy i v rozvinutých státech, jako jsou Spojené státy americké. Vyvinuli tam systém, který...

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

KVÍZ: Panenka, plecko, krkovice. Vyznáte se ve vepřovém mase?

V chladírně jsou jednotlivé roztříděné kousky připravené pro čisté kuchyňské...

Myslíte si, že by z vás mohl být dobrý řezník? V našem dalším kvízu se můžete otestovat. Podívejte se na „slepou mapu“...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí instruktáž, jak se umýt, když chovatelé zapnou mlžení

Ajabu si nejprve nechal pořádně namočit záda a pak dal prostor Kiburiho péči.

Vzácnou chvilku se podařilo zachytit v jednom z teplých dubnových dní v Pavilonu goril pražské zoo. Gorilí prcek Ajabu,...

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

Gorilí omladina ze Zoo Praha slaví narozeniny, hodovat bude na zelenině

Sameček Ajabu, který v neděli oslaví své druhé narozeniny, venkovnímu výběhu...

Dvouletý sameček Ajabu, nečekané mládě jara 2016, se gorilí samici Shindě narodil 23. dubna. O šest let dříve přišel na...

Najdete na iDNES.cz