Gorila Kamba

Gorila Kamba | foto: Zoo Praha

Gorila Kamba: strastiplná cesta od sirotka k adoptivnímu rodičovství

  • 3
Kamba neměla jednoduchý život. Jako dvouletá přišla o rodiče, z kamerunských lesů se oklikou přes Lipsko, Duisburk a Dvůr Králové dostala v roce 2001 až do Prahy.

Po povodních v roce 2002 se Kamba opět vrátila do Dvora, nakonec ale šťastně zakotvila v Praze, kde nedávno oslavila své osmatřicetiny.

Podívejte se, jak kamba oslavila
38. narozeniny

Kamba měla celý život smůlu s dětmi. První samec, se kterým žila, Tadao, se ukázal zřejmě jako neplodný, Richard, šéf pražské tlupy ji sice do jiného stavu přivedl, porod ale dopadl špatně.

Až letos v dubnu se složila skupinka jejích fanoušků a symbolicky pro ni adoptovala malého gorilího chlapečka (viz článek o Ntaribim). Ten je shodou okolností vnukem "krále goril" Tita, celá skupina žije ve Rwandě v národním parku Volcanoes (viz článek o Titovi)

Rodiče jí zabili pytláci

Kamba se narodila ve volné přírodě, patrně v roce 1972, v pralesích Kamerunu. Její rodiče zabili pytláci a ona asi jako dvouletá byla prodána do Zoo Lipsko.

Od roku 1995 žila v Zoo Duisburg, kde měla problémy se samcem, kterého šikanovala. Proto byla poslána do Zoo Dvůr Králové n. L. Tam byla spojena se samcem Tadaem a s dalšími dvěma samicemi. Samičky pak odešly do jiných zoo a Kamba zůstala s Tadaem sama.

Do Prahy se vrátila za novým samcem

Do pražské zoo přišla poprvé i s Tadaem při sestavovaní gorilí skupiny v novém pavilonu v roce 2001. Kromě nich tu byli malý sameček Pong a dvě "Australanky" Shinda a Kijivu. V Praze Kamba zaujala postavení jako druhá ve skupině, hned po Tadaovi. Bohužel po roce přišla povodeň a gorily byly převezeny do Dvora Králové.

Po rekonstrukci se Kijivu a Shinda vrátily zpět do Prahy k novému samci Richardovi a Kamba zůstala s Tadaem ve Dvoře Králové. Tehdy se sice Tadao s Kambou pářil, ale ona nikdy nezabřezla. Tadao je s největší pravděpodobností neplodný.

Po zabřeznutí Kijivu jsme začali usilovat o to, aby Kamba přišla znovu k nám a my jí zkusili dát poslední šanci mít mládě. Nakonec dlouhé jednaní vyšlo a Kamba přijela do Prahy. Od prvního okamžiku bylo jasné, že se kromě Richarda a malé Moji znají. Spojení sice probíhalo trošku s napětím, ale Kamba od počátku ukázala, že je sice starší, ale zkušená. Zastrašovala Richarda řevem, což ho velmi zaskočilo.

Kamba se stala Mojinou tetou

O malou Moju Kamba nejprve nejevila zájem. Jak se však situace ve skupině srovnala, docházelo k prvním kontaktům, které kupodivu vycházely od Moji. Od té chvíle začala pro Kambu škola a Kijivu jí malou Moju čím dál častěji půjčovala. Moja získala v Kambě doslova tetu.

Po třech měsících nastal okamžik, na který jsme čekali: Richard se začal s Kambou pářit. Byla to obrovská radost, Kamba je chovatelsky nesmírně cenné zvíře, protože není příbuzná s ostatními gorilami drženými v lidské péči. A je to jedna s posledních divokých goril, které by mohly mít v zoo mládě. Nakonec Kamba zabřezla.

Ani cviky nezachránily porod

Od počátku jsme ji připravovali na komplikace. Cvičili jsme různé cviky tak, aby si nechala sáhnout na břicho a na prsa v případě, že by mládě držela špatně. Vše probíhalo dobře až na to nejdůležitější - porod, který se bohužel nezdařil.

Bylo to po velké radosti obrovské zklamání. Moc jsme si přáli, aby Kamba měla mládě. Na druhou stranu jsme byli šťastni, že se nám podařilo zachránit Kambě život, protože situace byla opravdu kritická. Udělali jsme vše, co bylo v dané situaci nutné a možné.

Kamba se zotavila až překvapivě rychle. Možná jí pomohlo i to, že se mezitím narodil Kijivu sameček. Kamba se znovu upnula na Moju a té se dokonce podařilo ji rozkojit. Nenastaly tak možné komplikace se zánětem mléčných žláz a Kamba má mléko ještě dnes a vydatně přikrmuje malého Tatua. Stejně jako pro Moju i pro něj je Kamba trpělivou s shovívavou tetičkou. A Kamba prožívá krásné roky ve fungující a harmonické gorilí rodině.