Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gorilí samice Moja slaví desáté narozeniny. Se dvěma mláďaty v rodině

  1:30aktualizováno  1:30
Narozeniny gorilí samička Moja neoslaví v předvánoční Praze, kde se před deseti lety narodila, ale ve španělském Cabárcenu. Tam žije od listopadu 2011 s novou rodinou a od loňského jara i s prvorozenou dcerou Duni. Skvělou péčí o své mládě prokazuje, že se v pražské gorilí skupině naučila vše potřebné.

Moja se svou malou Duni ve španělském Cabárcenu | foto: Kateřina Vinšová

Právě dnes čeká Moju v Cabárcenu oslava s dortem z ovoce a zeleniny, nebude chybět ani pár hraček, které gorilám žijícím v lidské péči zpestřují každodenní život. Od španělských kolegů se kurátor pražských primátů Vít Lukáš v pátek o Moje a její rodině dozvěděl samé pozitivní zprávy.

Fotogalerie

„Jak Moja, tak samice Chelewa velmi dobře vychovávají svá již odrůstající mláďata, která jsou pro tamější gorilí pavilon obrovskou radostí. Díky nim je plný hravé atmosféry a vylomenin,“ vzkazují do Prahy chovatelé z Cabárcenu (Moja porodila samičku Duni loni v dubnu, více zde, samice Chelewa porodila samečka N’guvua loni v listopadu, čtěte zde). 

Duni je krásné gorilí mládě. „Zpočátku si o ni španělští kolegové dělali starosti, protože rostla velmi pomalu. Navíc se k ní Moja občas nechovala s takovou starostlivostí, jakou od ní očekávali. Například ji nechávala dlouhou dobu samotnou na palandě umístěné vysoko nad zemí, velmi časně si ji také začala dávat na záda, nosila ji dokonce i na boku, aby měla obě ruce volné a podobně,“ popisuje Lukáš.

Postupně si však jedna na druhou začaly zvykat a od té doby funguje vše velmi dobře. „Teď je již Duni velmi samostatná, odchází od Moji i na delší čas, šplhá po lanech až do nejvyšších míst expozice. A velmi ráda také ‚mučí‘ svého sourozence N’guvua, se kterým tráví nejvíce času při společných hrátkách,“ vzkazuje od španělských chovatelů do Prahy Lukáš. S tím, že podobné je to i v gorilím pavilonu v Praze, kde vyrůstají sourozenci Kiburi a Nuru (více zde).

Podívejte se, jak loni v květnu Moja ukázala své mládě na kameru:

Malá Duni i ještě menší N’guvu - otcem obou je samec Niky - se chovají jako typická gorilí mláďata. To znamená, že si velkou část dne hrají, a to nejen mezi sebou. Do svých hrátek zapojují všechny členy gorilí rodiny, zejména pak samice. „Nyní jsou ve věku, kdy se učí vše důležité pro správné chování ve skupině. Odkoukávají komunikaci, krmení, přípravu hnízd ke spaní, respektování hierarchie a jiné důležité prvky z gorilího života,“ vysvětluje kurátor.

Mojino soužití se samcem Nikym a ostatními samicemi probíhá bez problémů. „Je prý celkem drzá, takže to občas vypadá, že je vůdčím zvířetem ve skupině. To jí umožňuje zejména chování Nikyho, který vůbec není agresivní a nechává samice, ať si ve většině případů dělají, co se jim zlíbí,“ konstatuje Lukáš. „Ačkoliv když už se rozzlobí, tak prý všechny samice lítají jako blesk, a Moja mezi prvními.“

Moja se svým mládětem, samičkou Duni, ve španělském Cabárcenu

Moja se svým mládětem, samičkou Duni, ve španělském Cabárcenu

Nejlépe Moja vychází se samicí Chelewou, koneckonců obě jako velice mladé matky vedle sebe nabírají první mateřské zkušenosti (více o jejich mláďatech  zde). A navzájem si vypomáhají, takže je třeba možné zastihnout Moju, jak se stará o obě mláďata a dokonce je obě najednou vozí na zádech.

„Moja se ve španělském Cabarcénu úspěšně zapojila do gorilí skupiny, i její malá samička Duni, která se stále víc osamostatňuje, prospívá. Myslím, že nejenom nám, ale i v Cabarcénu dělá Moja všem velikou radost. I takhle na dálku bychom jí rádi popřáli krásné kulaté narozeniny,” řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Najdete na iDNES.cz