Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úžasné záběry gorily Moji s mládětem ze zázemí pavilonu ve Španělsku

aktualizováno 
Přímo do zázemí cabárcenského gorilího pavilonu, tedy i k ložnici gorily Moji s mládětem, se minulý týden podařilo proniknout nejen Miroslavu Bobkovi, ale i kameře televize Prima a její reportérce Filipě Šebové.

Štáb pořadu Reportéři na vaší straně se totiž minulý týden podíval spolu s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem a kurátorem primátů Vítem Lukášem (jejich dojmy z návštěvy Moji najdete zde) do španělského přírodního parku Cabárceno, kde žije populární Moja, první gorila odchovaná v Česku.

Moja do Španělska odcestovala v listopadu 2011, protože nazrál čas, aby si založila vlastní rodinu (více o důvodech jejího odchodu z pražské zoo najdete v článku zde). Už tam na ni čekal gorilí samec Niky, se kterým loni úspěšně zabřezla (zpráva o zabřeznutí zde), mládě se narodilo před třemi týdny (čtěte zde). Zřejmě je to samička, musí to ovšem ještě potvrdit testy DNA z trusu mláděte.

Vidět Moju tváří v tvář byl silnější zážitek, než si lze představit

Pro Filipu Šebovou bylo blízké setkání s Mojou daleko silnějším zážitkem, než si vůbec byla schopná dopředu představit. "Přece jen, když jdete do pražské zoo, gorily vidíte buď přes sklo, nebo zpovzdálí, pokud jsou venku. Teď jsme se dostali ke gorilám na vzdálenost pár centimetrů, kdy nás dělilo jen pletivo," vypráví reportérka o vstupu televizního štábu do zázemí cabárcenských goril.

Fotogalerie

"V tu chvíli jsem si vzpomněla na antropoložku Dian Fosseyovou, která studovala gorily v Africe. A tak jsem si po jejím vzoru před kóji klekla na bobek. Zatímco se kameraman přesunoval a točil a Moja i její kamarádka Chelewa před kamerou utíkaly, snažila jsem se vzbudit jejich pozornost," popisuje Filipa.

Příběh Dian Fosseyové, která dokázala, že gorily jsou inteligentní a mírumilovní tvorové, a za svůj výzkum položila i život, najdete zde

Reportérka sedící na bobku současně vše točila na mobil: "Nedívala jsem se gorilám do očí a Moja byla natolik zvědavá, že si mě přišla očichat. Byla ode mě vzdálená jen pár centimetrů, že ji ani kamera mobilu nedoostřila. Byl to nádherný a nezapomenutelný zážitek."

Zážitkem je ovšem i vlastní návštěva ohromného přírodního parku Cabárceno, kde se návštěvníci mezi výběhy přesunují auty. "Vnitřní expozice tu jsou jen dvě. O to víc si můžete užít pohled na zvířata v přírodním a tedy jejich přirozenějším prostředí. Například sloni mají výběh velký dvacet hektarů, což je třetina pražské zoo. A co je zajímavé, jsou červení. Ve svém prostoru totiž mají i jezero a protože je v zemi spousta železa, zbarvuje i kůži slonů do červena." 

Přírodní park se samozřejmě s klasickou zoo nedá srovnávat. "Když máte štěstí, můžete vidět například běžícího hrocha, což se vám v běžných zahradách taky nepoštěstí. Návštěvník by však měl mít na zřeteli, že zvířata neuvidí z takové blízkosti, jako když jsou v pavilonu za sklem," upozorňuje Šebová.

Celou exkluzivní reportáž odvysílá Prima Family v sobotu ve speciálu Reportérů na vaší straně v 18 hodin.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

Najdete na iDNES.cz