Úžasné záběry gorily Moji s mládětem ze zázemí pavilonu ve Španělsku

aktualizováno 
Přímo do zázemí cabárcenského gorilího pavilonu, tedy i k ložnici gorily Moji s mládětem, se minulý týden podařilo proniknout nejen Miroslavu Bobkovi, ale i kameře televize Prima a její reportérce Filipě Šebové.

Štáb pořadu Reportéři na vaší straně se totiž minulý týden podíval spolu s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem a kurátorem primátů Vítem Lukášem (jejich dojmy z návštěvy Moji najdete zde) do španělského přírodního parku Cabárceno, kde žije populární Moja, první gorila odchovaná v Česku.

Moja do Španělska odcestovala v listopadu 2011, protože nazrál čas, aby si založila vlastní rodinu (více o důvodech jejího odchodu z pražské zoo najdete v článku zde). Už tam na ni čekal gorilí samec Niky, se kterým loni úspěšně zabřezla (zpráva o zabřeznutí zde), mládě se narodilo před třemi týdny (čtěte zde). Zřejmě je to samička, musí to ovšem ještě potvrdit testy DNA z trusu mláděte.

Vidět Moju tváří v tvář byl silnější zážitek, než si lze představit

Pro Filipu Šebovou bylo blízké setkání s Mojou daleko silnějším zážitkem, než si vůbec byla schopná dopředu představit. "Přece jen, když jdete do pražské zoo, gorily vidíte buď přes sklo, nebo zpovzdálí, pokud jsou venku. Teď jsme se dostali ke gorilám na vzdálenost pár centimetrů, kdy nás dělilo jen pletivo," vypráví reportérka o vstupu televizního štábu do zázemí cabárcenských goril.

Fotogalerie

"V tu chvíli jsem si vzpomněla na antropoložku Dian Fosseyovou, která studovala gorily v Africe. A tak jsem si po jejím vzoru před kóji klekla na bobek. Zatímco se kameraman přesunoval a točil a Moja i její kamarádka Chelewa před kamerou utíkaly, snažila jsem se vzbudit jejich pozornost," popisuje Filipa.

Příběh Dian Fosseyové, která dokázala, že gorily jsou inteligentní a mírumilovní tvorové, a za svůj výzkum položila i život, najdete zde

Reportérka sedící na bobku současně vše točila na mobil: "Nedívala jsem se gorilám do očí a Moja byla natolik zvědavá, že si mě přišla očichat. Byla ode mě vzdálená jen pár centimetrů, že ji ani kamera mobilu nedoostřila. Byl to nádherný a nezapomenutelný zážitek."

Zážitkem je ovšem i vlastní návštěva ohromného přírodního parku Cabárceno, kde se návštěvníci mezi výběhy přesunují auty. "Vnitřní expozice tu jsou jen dvě. O to víc si můžete užít pohled na zvířata v přírodním a tedy jejich přirozenějším prostředí. Například sloni mají výběh velký dvacet hektarů, což je třetina pražské zoo. A co je zajímavé, jsou červení. Ve svém prostoru totiž mají i jezero a protože je v zemi spousta železa, zbarvuje i kůži slonů do červena." 

Přírodní park se samozřejmě s klasickou zoo nedá srovnávat. "Když máte štěstí, můžete vidět například běžícího hrocha, což se vám v běžných zahradách taky nepoštěstí. Návštěvník by však měl mít na zřeteli, že zvířata neuvidí z takové blízkosti, jako když jsou v pavilonu za sklem," upozorňuje Šebová.

Celou exkluzivní reportáž odvysílá Prima Family v sobotu ve speciálu Reportérů na vaší straně v 18 hodin.

Autor:

Nejčtenější

Neuklízejte od podlahy, prádlo nesušte doma. Při úklidu pozor na 15 chyb

Úklid těch nejexponovanějších míst, jako je kuchyně a koupelna, si nechte...

Je tu čas vánočního úklidu, na který se asi jen málokterá domácnost těší. Nepříjemná povinnost přinese na konci...

Roman Vaněk: mistr kuchařek, podle kterých se dá vařit

Autor kuchařek a zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk

Roman Vaněk objevil recept, jak se stát autorem nejoblíbenějších kuchařských knih. Zdánlivě je to naprosto banální:...

Jatýrka si lidi dají, ale na foie gras zapomeňte, radí šéfová v Beskydech

Restauraci s hotelem Rekovice najdete v beskydských kopcích nad Rožnovem pod...

Je libo minestrone, ossobuco nebo foie gras? Proč ne, ale ve venkovské restauraci uprostřed nádherných beskydských lesů...

Na čerstvou štěpku vstupují gorilák Richard i jeho synové jedině obutí

Richard - s bačkorami z dřevité vlny na tlapách - se natahuje po lákavých...

Dvakrát do roka vyměňují chovatelé spolu s dobrovolníky gorilám z hygienických důvodů dřevitou štěpku, která ve vysoké...

Pohlreich: Batáty prý vyhlazují vrásky. Měl bych je začít brát denně

Blesková polévka z batátů

Pohlreich miluje polévky, které považuje doslova za poklad. V dalším dílu Teď vaší Šéf! připravil k večeři bleskovou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejmenší mezi gorilími mláďaty v Zoo Praha je pěkný rváč

Ajabu už umí dát najevo, že se jen tak něčeho nebojí.

Dospělí členové gorilí rodiny v Zoo Praha ho sice zatím smetou jedinou tlapou a i zbývajícím dvěma odrůstajícím...

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

VIDEO: Gorilí babička Kamba má opět jiskru v oku a je v dobré kondici

Kamba si ve venkovním výběhu spokojeně poplácává břicho, které se jí zase pěkně...

Nejstarší gorilí samici v pražské zoo se opět vrátila její obdivuhodná živost, hravost, chuť na větve i hru s mláďaty,...

Najdete na iDNES.cz