Narození dvojčat znamená pro gorilí matku podobný frmol jako u lidí

aktualizováno 
Dvacetiletá gorilí samice N´Gayla z holandské Burgers´ Zoo v Arnhemu je zkušená matka, která odchovala už tři mláďata. Když začala letos 13. června ráno rodit počtvrté, chovatelé neočekávali žádné komplikace. Poté, co novorozeně začala čistit, znovu sáhla do dřevité vlny pod sebou a vytáhla ještě jedno mládě.

N´Gayla s oběma červnovými mláďaty. | foto: Kateřina Jíšová

Přes náročnost situace si N´Gayla od prvního okamžiku věděla se dvěma mláďaty rady, bez problémů je očistila a začala kojit. Teď jim jsou čtyři měsíce a obě výborně prospívají. Dvojčata se přitom u goril rodí opravdu vzácně, toto je teprve jedenáctý případ zaznamenaný u goril žijících v lidské péči.

Dvojčata z Arnhemu jsou kluk a holka

Arnhemským chovatelům se podařilo zjistit, že se jedná o párek a pojmenovali mláďata N´Hasa a N´Kato. Obě okouzlí na první pohled každého, navíc je už teď vidět, jak jsou každé úplně jiné. Kluk N´Kato je tak trochu hvězda, stále se kouká na svět svýma velkýma očima, pozoruje okolí a pózuje objektivům. Jeho sestra N´Hasa s tmavou čupřinou raději většinu dne prospí v mámině náručí.

Zato matka N´Gayla má ale od narození dvojčat doslova plné ruce práce. Prvních několik měsíců totiž gorilí mláďata náruč matky vůbec neopustí, takže N´Gayla  si musela vyřešit, jak se najíst, jak obě mláďata čistit nebo jak je nosit.

Gorilí dvojčata ve fotografii

Dnes už N´Gayla náročnou péči o dvojčata zvládá bravurně. Občas se k ní na mláďata přijdou podívat její starší dcery N´Washi a N´Aika, která už sama čeká vlastní mládě.

Narození dvojčat přitom neznamenalo nápor jen pro jejich matku, ale i pro chovatele. Burgers´zoo je v historii chovu goril teprve druhá zoologická zahrada, kde gorilí dvojčata zůstávají plně v péči jejich matky. 

Od porodu tak museli chovatelé pečlivě sledovat a zaznamenávat všechna kojení, vyprazdňování i další projevy mláďat, protože riziko neúspěšného odchovu bylo přirozeně větší než u jednoho mláděte. Také potřebovali mít jistotu, že matka má dost mléka pro oba potomky, že je stíhá čistit i bezpečně ohlídat před ostatními gorilami, které na ně byly velmi zvědavé.

O hlídání dvojčat zatím ve skupině projevuje největší zájem sedmiletá samička Shaila, která neustále číhá na svou příležitost. Předání malého N´Kata, kterého si bere častěji, probíhá bez problémů; s vracením mláděte matce někdy problémy jsou, ale v případě nouze zasáhne táta Bauwi.

Čtyřměsíční dvojčata už začínají opouštět matčinu náruč, zkoumají okolní svět a učí se první krůčky. Obě už ochutnala i první sousta pevné stravy, i když budou ještě dlouho plně závislá na matčině mléce. V prvních týdnech se obě nosila buď v náručí nebo přichycená na břiše matky, dnes už se učí i jezdit na zádech. Nejčastěji jim s tím pomáhá právě Shaila, která se tak sama učí péči o mláďata.

Gorilí rodina v Burger´s zoo je pestrá a zajímavá sama o sobě, ale dvojčata jí samozřejmě přidávají na jedinečnosti. Stříbrohřbetý samec Bauwi, který je polovičním bratrem pražských samic Shindy a Kijivu, zplodil už osm mláďat. Letos se mu necelé tři měsíce před dvojčaty narodil také sameček Nukta.

Dvojčata u goril v lidské péči

Narození gorilích dvojčat je vždy mimořádná událost, doposud se jich v zajetí narodilo jedenáct, ale ne všechna dvojčata přežila. V roce 1967 se narodila dvojčata ve Frankfurtu, z nichž jedno se dožilo jen dvou let, druhé - samice Ellen - žila do roku 2012.

Další dvojčata přišla na svět až o 14 let později, v roce 1981 Barceloně. Jejich otcem byl slavný bílý samec Snowflake. Kena a Ela se obě dožily dospělosti, Kena dokonce sama také porodila v roce 2004 dvojčata.

První gorilí dvojčata, která byla v zajetí plně odchována přirozeně, tedy matkou, se narodila až v roce 2005 v jedné z chovatelsky nejúspěšnějších amerických zoo v Atlantě, byli to bratři Kali a Kazi.

Z pěti dospělých samic ve skupině jsou dvě Bauwiho dcery, kromě nich jsou tam nyní tři mláďata ve věku do jednoho roku a dvě mláďata čtyřletá. Další dvě mláďata jsou na cestě: březí je Bauwiho dcera N´Aika, a co nevidět by měla porodit i samice Makoua, která byla vychována ve Stuttgartu. Bude to její první mládě, takže všichni s napětím čekají, zda mládě dokáže odchovat.

Ve skupině má Makoua kolem sebe naštěstí dost zkušených matek, od nichž se může učit. Její začleňování sice trvalo téměř pět let, ale zdá se, že už se jí daří život ve skupině zvládat, i když se nejraději drží někde stranou, případně u samce Bauwiho. V Burgers´zoo tak zřejmě brzy bude vyrůstat pět gorilích mláďat, což bude pro návštěvníky nesmírně atraktivní.

Dynamiku do rodiny vnáší již dvanáctiletý Likalay Lulu, který pomalu dospívá ve stříbrohřbetého samce a jeho pobyt už do rodiny vnáší napětí. Během letošního podzimu musel být oddělen, protože se zmocnil jednoho z dvojčat; choval se k němu poměrně agresivně, ale naštěstí ho nezranil. Dnes je opět s rodinou, a přestože se drží stranou, samice na něj útočí. Také stříbrohřbetý Bauwi mláďata chrání a bez rozpaků dá dvanáctiletému samci najevo, kdo je hlava rodiny.

Dvojčata jsou vzácná jako u lidí

Ještě zajímavější jsou údaje o gorilích dvojčatech z volné přírody. Pozorování je sice tak málo, že se nedá mluvit o statistice, nicméně se uvádí, že dvojčata se u goril rodí přibližně stejně často jako u lidí.

U goril horských ve Rwandě a Ugandě bylo zaznamenáno pět případů, ale stejně jako v zajetí ne všechna dvojčata přežila. U goril nížinných nabízí nejúplnější souhrn pozorování gorilích dvojčat záznamy z mýtiny Mbeli Bai v Kongu, kde probíhá rozsáhlý výzkum už od roku 1995. (Jak se vyznat v gorilách čtěte zde.) 

Nagaira s mláďaty, fotografie ze září 2012.

Nagaira s oběma mláďaty, fotografie ze září 2012.

Dvojčata Niobe (vlevo) a Neo ve věku šesti let.

Dvojčata Niobe (vlevo) a Neo ve věku šesti let.

Ginger a Treacle na zádech své matky Winony ve věku 20 měsíců.

Ginger a Treacle u své matky Winony ve věku 20 měsíců.

Narození dvojčat tu bylo také pozorováno zatím pětkrát. Poprvé v roce 2002, první mládě se ale dožilo jen deseti dnů, druhé zemřelo ve věku deseti měsíců. Druhá dvojčata, která jsou stále naživu, jsou sedmiletí Neo a Niobe. Třetí párek se narodil samici Winoně v roce 2007, jejich otcem je stříbrohřbetý samec Koriandr; zatímco Treackle zahynula ve třech letech, Ginger je stále naživu. Čtvrtá dvojčata se tu narodila v září 2012 samici Nagarie.

O zatím poslední dvojitou radost na mýtině Mbeli Bai se postarala opět Winona, která mezitím změnila skupinu. Loni v listopadu odešla od Koriandra, přidala se ke skupině samce Vidala a dvojčata se jí narodila v červenci letošního roku.

Autoři:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich přesvědčí i dýňové odpírače. Rychlá polévka z jednoho hrnce

Dýňová polévka s praženými semínky

Ve třetím pokračování pořadu Teď vaří šéf!, kde Zdeněk Pohlreich ukazuje light recepty pro celý den, nechybí ani návod...

Nezkracujte psům vycházky a nechejte je pořádně očichávat, radí vědkyně

Pro psy je čich nesmírně důležitý.

Psi čenichem zkoumají svět, využívají k tomu až miliardu receptorů. Umějí tak dokonale číst lidské emoce. Proto nechte...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí instruktáž, jak se umýt, když chovatelé zapnou mlžení

Ajabu si nejprve nechal pořádně namočit záda a pak dal prostor Kiburiho péči.

Vzácnou chvilku se podařilo zachytit v jednom z teplých dubnových dní v Pavilonu goril pražské zoo. Gorilí prcek Ajabu,...

VIDEO: Gorilí babička Kamba má opět jiskru v oku a je v dobré kondici

Kamba si ve venkovním výběhu spokojeně poplácává břicho, které se jí zase pěkně...

Nejstarší gorilí samici v pražské zoo se opět vrátila její obdivuhodná živost, hravost, chuť na větve i hru s mláďaty,...

Kiburi je gorilí specialista na hlavolamy. Malý Ajabu asistuje i škodí

Kiburi vzal toto sprchování nejmladšího člena gorilí rodiny za své.

Rok a půl už mají gorily možnost řešit hlavolam, který dostaly k předloňským Vánocům. Ve skutečnosti do něj chovatelé...

Najdete na iDNES.cz