VIDEO: Gorilí batole Ajabu je pěkný mamánek, drsné matce navzdory

  • 0
Shinda má jako největší drsňačka v pražské gorilí skupině pozici vůdčí samice, která dokonce zastupuje Richarda, pokud v některých situacích jako hlava rodiny selže. Její výchova prvorozeného syna je od počátku spartánská, ale Ajabu se projevuje spíš jako ufňukánek.

Šestnáctiměsíční sameček Ajabu je momentálně nejmladším a tedy i nejmenším gorilím mládětem Zoo Praha. Je silný a pohybově velmi zdatný, vždyť na zádech mámy Shindy se ocitl už krátce po porodu (vice zde). Shinda prostě s ničím nedělá cavyky a její mládě se tomu muselo přizpůsobit.

Povahově to však vypadá, že Ajabu bude spíš opatrnější, podobně jako jeho táta Richard. Jakmile se totiž dostane do jakýchkoliv potíží, začne pobrekávat a očekává okamžitou záchrannou akci ze strany své mohutné mámy. A ona tak činí. Alespoň zatím, přece jen je Ajabu ještě malý, takže s ním má trpělivost.

Například přes potok ve venkovním výběhu ho stále ještě přenáší (více zde), protože Ajabu vodu stále ještě jen obchází. A úpí tak dlouho, až Shindě dojde trpělivost a přijde si pro něj; i proto, že Richard bývá z jeho breku nervózní. Podobně Ajabovi vadí i obyčejná tráva, takže pokud se ho venku neujme některý z gorilích bráchů a nehrají si s ním, nemá Shinda šanci si pod širým nebem na chvilku oddychnout.

Jen na udusané hlíně blízko šubru do vnitřní expozice se Ajabu evidentně cítí bezpečněji a v klidu si tam dokáže hrát. Tím hodně připomíná svého otce Richarda, který má „svůj dvorek“ u šubru z venkovního prostoru také nejraději. Na trávu vybíhá jen tehdy, když tam chovatelé gorilám naházejí krmení.

Na tetičky si Ajabu zatím moc nepotrpí

U ostatních gorilích samic Ajabu útočiště moc nehledá. Výjimečně s Kambou posedí v hamace (jako na úvodním videu), případně k samici Kijivu či Kambě prostě přijde a osahává je. Na sebe však sáhnout nenechá, to raději uteče. Prostě se od ostatních raději drží dál.

Nechá se Ajabu pohladit?

„Důležitému kontaktu s chovateli se Ajabu teprve pomalu začíná učit. Pít z lahve k mříži chodí bez problémů, dokonce už se nechá pohladit. Ze strany chovatelů přitom nejde o žádné mazlení se s mláďaty, je to žádoucí základ pro jeho budoucí trénink,“ konstatuje kurátor primátů Vít Lukáš. (Proč je kontakt chovatelů s mláďaty důležitý, čtěte zde, o tréninku samce Richarda pak zde.)

Ajabu už si poradí, vyleze i na vysoký pařez.
Nuru s Kuburim se musí při krmení držet od Richarda zpět, ovšem malého Ajabu...

Občas se stane, že si ho Kamba bere na záda, když se chce pochlubit před Richardem nebo jít s malým do zázemí. Většinou jí však Ajabu ze zad zdrhá, jakmile se Kamba zastaví.

Za samicí Bikirou zatím přišel jen párkrát, když výjimečně našel odvahu. Bikira už i zájem o kontakt s Ajabuem projevila, ale ze strachu před Shindou se raději drží zpátky. Od jejího syna se tak maximálně dočká zastrašujícího poplácání, pak jí ten gorilí prcek zase rychle zmizí za mámou.

K otci Richardovi si Ajabu zatím může dovolit téměř cokoliv. Stříbrohřbetý samec si od svého nejmladšího dokonce nechá téměř z ruky sebrat svoje milované větve (opět viz úvodní video), i na hlavolamu mu dovolí viset a šátrat po granulích. Zatímco ostatní mohou v bezpečné cca dvoumetrové vzdálenosti na hlavolam jen koukat.

Vztah gorilího batolete se dvěma staršími bratry pak je vedle vztahu s matkou asi nejintenzivnější. S Nuruem a Kiburim si Ajabu hraje poměrně dost, do party ho vzali už dávno (více zde), ale jakmile začnou být divočejší, maže pryč. Jen když mu škubou chlupy na hlavě, což je zlozvyk, který odkoukali od své matky Kijivu (a také to můžete vidět na úvodním videu), raději drží.

Vyfotografujte zvířata chovaná v Zoo Praha a přihlaste své nejlepší snímky do soutěže (v článku zde najdete podrobnosti a informace, kam nahrát soutěžní snímky). Ty nejlepší se objeví i na bilboardech. (Níže pár zaslaných soutěžních fotografií.)

Ukázky z prvních zaslaných soutěžních snímků
Ukázky z prvních zaslaných soutěžních snímků
Ukázky z prvních zaslaných soutěžních snímků