Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gorilí mládě dostalo jméno Tano, novou rodinu najde ve Stuttgartu

  10:52aktualizováno  15:29
Vedení pražské zoo se rozhodlo pojmenovat prvorozené mládě Bikiry Tano, což ve svahilštině znamená pátý. "Přidělení" jména je prvním krokem k řešení další budoucnosti mláděte, oznámila Zoo Praha v pondělí dopoledne. Odpoledne už prozradila i to, že mládě v pořádku odcestovalo do gorilí školky ve Stuttgartu.

Krmení gorilího mláděte | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Pátý proto, že je to páté mládě goril v pražské zoo. "Počítáme samozřejmě i mládě gorilí samice Kamby, přestože se nenarodilo živé," vysvětluje mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová.

Fotogalerie

Ředitel zoo Miroslav Bobek se také při této příležitosti rozhodl podrobněji informovat o pokusu vyzkoušet, zda se náhodou Bikira "nechytí". "Je jenom náhoda, že se odložené gorilí novorozeně přisálo k prsu své spící matky Bikiry právě 11. 11. 2011 v 11 hodin. Pokud by jí někdo chtěl přikládat magický význam, mýlil by se," říká Bobek. "Ale ani osm jedniček nepomohlo. Bikira krátce poté, co se probrala z narkózy, své mládě opět odložila a přestala o ně jevit zájem. Naděje, byť nepatrná, pohasla," dodává.

Podle něj se ale všem v zahradě ulevilo. "Byl to velmi riskantní pokus. Museli jsme počítat nejen s tím, že jej mládě nepřežije, ale znamenal i jisté nebezpečí pro Bikiru. Přesto jsme se rozhodli jej podstoupit. Chceme, aby z Bikiřina mláděte vyrostla gorila, která prožije plnohodnotný život, a nikoli domácí mazlíček odsouzený k osamění," osvětluje hlavní důvod počínání zahrady.

Dalším krokem bude umělý odchov a snaha o integraci do skupiny goril, která je pro tento účel neskonale vhodnější než pražská. To ale znamenalo velmi obtížné rozhodování.

"Formovala ho nejen znalost našich goril, poznatky z jiných zoologických zahrad i z přírody, ale taky v čase se měnící informace o stavu mláděte a zprávy o možnostech jiných pracovišť. K tomu si přičtěte někdy velmi rozdílná doporučení našich a zahraničních zoologů, chovatelů, veterinářů a pediatrů. To všechno probíhalo pod velkým časovým tlakem," popisuje ředitel zoo.

Malý Tano vyroste ve Stuttgartu

Mládě nyní podle Miroslava Bobka působí nesmírně životaschopně: "Tím víc se nad ním svírá srdce. Jeho život nezačal dobře a naše možnosti jsou již vyčerpány. Přesto opět cítím naději. Vyrůstá z poznání nesmírného nasazení všech, kdo se podíleli na jeho záchraně a snaží se mu zajistit budoucnost. Pevně věřím tomu, že – na rozdíl od magie čísel – se nasazení i víra těchto lidí musí někde projevit a zúročit".

Držme malému palce," vzkazuje Miroslav Bobek, který v pondělí krátce před druhou hodinou odpolední potvrdil, že gorilí mládě bylo úspěšně převezeno do Stuttgartu. Právě tam, v gorilí školce, vyrůstala i jeho matka, samice Bikira (více v článku Gorilí samec Richard se může těšit na novou partnerku.)

Odborníci se domnívají, že právě tam mohla Bikira odkoukat například to, že se po dešti utírá dřevitou vlnou, jako kdyby používala ručník. Viz článek s videem Bikira po dešti ručník nesežene, tak se utírá dřevitou vlnou.    

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

VIDEO: Zmrzliny zavěšené na laně vydržely pražským gorilám pár hodin

Richard olizuje zavěšenou zmrzlinu. I pro něj je to v tropických dnech příjemné...

Výjimečné horko vyžaduje výjimečné nápady. Své o tom vědí chovatelé goril v Zoo Praha, kteří se snaží svým svěřencům...

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Najdete na iDNES.cz