Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gorilí mládě dostalo jméno Tano, novou rodinu najde ve Stuttgartu

  10:52aktualizováno  15:29
Vedení pražské zoo se rozhodlo pojmenovat prvorozené mládě Bikiry Tano, což ve svahilštině znamená pátý. "Přidělení" jména je prvním krokem k řešení další budoucnosti mláděte, oznámila Zoo Praha v pondělí dopoledne. Odpoledne už prozradila i to, že mládě v pořádku odcestovalo do gorilí školky ve Stuttgartu.

Krmení gorilího mláděte | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Pátý proto, že je to páté mládě goril v pražské zoo. "Počítáme samozřejmě i mládě gorilí samice Kamby, přestože se nenarodilo živé," vysvětluje mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová.

Fotogalerie

Ředitel zoo Miroslav Bobek se také při této příležitosti rozhodl podrobněji informovat o pokusu vyzkoušet, zda se náhodou Bikira "nechytí". "Je jenom náhoda, že se odložené gorilí novorozeně přisálo k prsu své spící matky Bikiry právě 11. 11. 2011 v 11 hodin. Pokud by jí někdo chtěl přikládat magický význam, mýlil by se," říká Bobek. "Ale ani osm jedniček nepomohlo. Bikira krátce poté, co se probrala z narkózy, své mládě opět odložila a přestala o ně jevit zájem. Naděje, byť nepatrná, pohasla," dodává.

Podle něj se ale všem v zahradě ulevilo. "Byl to velmi riskantní pokus. Museli jsme počítat nejen s tím, že jej mládě nepřežije, ale znamenal i jisté nebezpečí pro Bikiru. Přesto jsme se rozhodli jej podstoupit. Chceme, aby z Bikiřina mláděte vyrostla gorila, která prožije plnohodnotný život, a nikoli domácí mazlíček odsouzený k osamění," osvětluje hlavní důvod počínání zahrady.

Dalším krokem bude umělý odchov a snaha o integraci do skupiny goril, která je pro tento účel neskonale vhodnější než pražská. To ale znamenalo velmi obtížné rozhodování.

"Formovala ho nejen znalost našich goril, poznatky z jiných zoologických zahrad i z přírody, ale taky v čase se měnící informace o stavu mláděte a zprávy o možnostech jiných pracovišť. K tomu si přičtěte někdy velmi rozdílná doporučení našich a zahraničních zoologů, chovatelů, veterinářů a pediatrů. To všechno probíhalo pod velkým časovým tlakem," popisuje ředitel zoo.

Malý Tano vyroste ve Stuttgartu

Mládě nyní podle Miroslava Bobka působí nesmírně životaschopně: "Tím víc se nad ním svírá srdce. Jeho život nezačal dobře a naše možnosti jsou již vyčerpány. Přesto opět cítím naději. Vyrůstá z poznání nesmírného nasazení všech, kdo se podíleli na jeho záchraně a snaží se mu zajistit budoucnost. Pevně věřím tomu, že – na rozdíl od magie čísel – se nasazení i víra těchto lidí musí někde projevit a zúročit".

Držme malému palce," vzkazuje Miroslav Bobek, který v pondělí krátce před druhou hodinou odpolední potvrdil, že gorilí mládě bylo úspěšně převezeno do Stuttgartu. Právě tam, v gorilí školce, vyrůstala i jeho matka, samice Bikira (více v článku Gorilí samec Richard se může těšit na novou partnerku.)

Odborníci se domnívají, že právě tam mohla Bikira odkoukat například to, že se po dešti utírá dřevitou vlnou, jako kdyby používala ručník. Viz článek s videem Bikira po dešti ručník nesežene, tak se utírá dřevitou vlnou.    

Autor:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

Gorilák Nuru je pořád roztomilý a kojený i na prahu puberty

Krátká chvilka odpočinku (vlevo mladší z bratrů Nuru)

Nuru je prostřední z pražských gorilích mláďat, na Vánoce oslaví své páté narozeniny a je to asi nejlepší parťák pro...

Kambě je už 46 let. Jako mláděti jí zabili rodiče, pak prodali do zoo

Zamyšlená Kamba

Nejstarší gorilí samice z pražské zoo je dnes nenápadnou postarší členkou Richardovy rodiny, nicméně její životní...

Gorilákovi Nuruovi bude pět. Není nejbystřejší, ale lumpárny mu jdou

Nuruovi jsou tři a chovatelům dělá jen radost.

Narodil se o Vánocích, narozeniny bude slavit o Zlaté neděli, tedy 17. prosince. Čekají ho první půlkulatiny, stejně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz