Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gorilí mládě se jmenuje Kiburi. Hrdým jménem ho pokřtil Karel Gott

  16:00aktualizováno  16:00
Malý gorilí sameček konečně dostal jméno. Dnes odpoledne ho pokřtil Karel Gott a dal mu jméno Kiburi. Což česky znamená hrdý.

Křest gorilího mláděte byl vyvrcholením dlouhé anabáze, které předcházelo uzavření spolupráce iDNES.cz se Zoo Praha, kdy se oba subjekty dohodly na spolupráci na projektu Pomáháme gorilám. V rámci této koordinace byly na servery iDNES.cz přeneseny streamy přímého přenosu kamer z pavilonu goril z pražské zoologické zahrady a zpravodajství ze života pavilonu.

"Nebylo to jednoduché vybrat jedno jméno z několika tisíc návrhů, které nám lidé zaslali prostřednictvím iDNES.cz. Po dlouhých poradách jsme se nakonec rozhodli pro svahilské jméno Kiburi, které v překladu znamená hrdý," uvedl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Gorily dostaly mnoho dárků, mezi nimi například prolézačku, lanový žebřík, houpačku či ozdobně vyřezávané melouny. Oslavu si vychutnali všichni členové pavilonu.

Hvězdný gratulant

Karel Gott je příznivcem Zoo Praha. Už v minulosti se rád zúčastnil například křtu želv obrovských. I tentokrát přišel společně s manželkou Ivanou i jednou z dcer.

Karel Gott se dostavil i s manželkou a dcerou

Karel Gott se dostavil i s manželkou a dcerou

"Hlavně bych malému gorilímu miminku přál, aby ho sourozenci nezlobili," popřál v rámci svého křtícího projevu. "A hlavně bych mu přál, aby z něho vyrostl taky takový gorilí gentleman a důstojný stříbrohřbetý samec jako z jeho otce Richarda," osvědčil znalosti z problematiky gorilích druhů.

Bílá se dotýkala goril

Slavnost nezapomněla ani na třetí narozeniny prostředního mláděte gorily Kijivu. Lucie Bílá, která křtila chlapečka Tatu, ho neopustila ani v této slavnostní chvíli a přišla mu popřát ke třetím narozeninám. Sice publiku nezazpívala, nicméně společně se šéfem zoologické zahrady zahráli pěknou scénku, kdy se prostřednictvím videokamer pokoušeli dostat se virtuálně dovnitř gorilího pavilonu a dotknout se jednotlivých goril.

Lucie Bílá oslavila třetí narozeniny Tatu

Lucie Bílá oslavila třetí narozeniny Tatu

"Richard se moc nesměje, radši od něj dál," reagovala Bílá. Samec Richard je totiž známý tím, že z povzdálí sleduje dění v pavilonu a rázně zasahuje v okamžiku, kdy by situace hrozila nějakou rozmíškou mezi členy jeho rodiny.

Vařili i africký guláš

V rámci křestu malé gorilky se vařily i africké speciality

V rámci křestu malé gorilky se vařily i africké speciality

V rámci křtu se zoologická zahrada převlékla do afického hávu. Vařila se africká jídla, během odpoledne se vyprávěly africké pohádky. Děti mohly vytvářet opičí masky, pohádky vyprávěl pták Afrikán. Ředitel zoo Miroslav Bobek poutavě přednášel o cestě do Afriky za gorilami, večer by měl být zakončen lekcemi afrických bubeníků s výukou tradičních tanců.

iDNES.cz naděluje

Redakce se dnes zúčastnila křtu nejen proto, že na projektu Pomáháme gorilám spolupracuje. Čtenáři se zúčastnili výběru jména pro malou gorilku. Poslali přes 900 SMS s návrhem jména, e-maily ale většinou obsahovaly ne jedno, ale hned několik jmen.

Program zahájili bubeníci

Program zahájili bubeníci

Do Zoo Praha se tak dostaly zprávy obsahující přes 3 000 návrhů jmen pro malou gorilu. Z nich vedení zahrady vybralo deset finalistů. Čtenáři pak mohli hlasovat a tipovat, které ze jmen nakonec bude to pravé a které Karel Gott nakonec během křtu vysloví.

Ze skupiny hlasujících, kteří se strefili, redakce vylosovala vítěze. Ten vyhraje volnou vstupenku do pražské zoo a pozvánku na "exkurzi" do iDNES.cz, kde se bude moci zúčastnit všedního dne v redakci a podívat se, jak vzniká zpravodajství v tak velkém zpravodajském portálu, jako je iDNES.cz.

Vítěz hlasování iDNES.cz

Vítězem hlasování se stává Martina Vranovičová. Vítězce blahopřejeme, budeme ji co nejdříve kontaktovat prostřednictvím e-mailu.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

VIDEO: Zmrzliny zavěšené na laně vydržely pražským gorilám pár hodin

Richard olizuje zavěšenou zmrzlinu. I pro něj je to v tropických dnech příjemné...

Výjimečné horko vyžaduje výjimečné nápady. Své o tom vědí chovatelé goril v Zoo Praha, kteří se snaží svým svěřencům...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Najdete na iDNES.cz