Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gorilí mládě se jmenuje Kiburi. Hrdým jménem ho pokřtil Karel Gott

  16:00aktualizováno  16:00
Malý gorilí sameček konečně dostal jméno. Dnes odpoledne ho pokřtil Karel Gott a dal mu jméno Kiburi. Což česky znamená hrdý.

Křest gorilího mláděte byl vyvrcholením dlouhé anabáze, které předcházelo uzavření spolupráce iDNES.cz se Zoo Praha, kdy se oba subjekty dohodly na spolupráci na projektu Pomáháme gorilám. V rámci této koordinace byly na servery iDNES.cz přeneseny streamy přímého přenosu kamer z pavilonu goril z pražské zoologické zahrady a zpravodajství ze života pavilonu.

"Nebylo to jednoduché vybrat jedno jméno z několika tisíc návrhů, které nám lidé zaslali prostřednictvím iDNES.cz. Po dlouhých poradách jsme se nakonec rozhodli pro svahilské jméno Kiburi, které v překladu znamená hrdý," uvedl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Gorily dostaly mnoho dárků, mezi nimi například prolézačku, lanový žebřík, houpačku či ozdobně vyřezávané melouny. Oslavu si vychutnali všichni členové pavilonu.

Hvězdný gratulant

Karel Gott je příznivcem Zoo Praha. Už v minulosti se rád zúčastnil například křtu želv obrovských. I tentokrát přišel společně s manželkou Ivanou i jednou z dcer.

Karel Gott se dostavil i s manželkou a dcerou

Karel Gott se dostavil i s manželkou a dcerou

"Hlavně bych malému gorilímu miminku přál, aby ho sourozenci nezlobili," popřál v rámci svého křtícího projevu. "A hlavně bych mu přál, aby z něho vyrostl taky takový gorilí gentleman a důstojný stříbrohřbetý samec jako z jeho otce Richarda," osvědčil znalosti z problematiky gorilích druhů.

Bílá se dotýkala goril

Slavnost nezapomněla ani na třetí narozeniny prostředního mláděte gorily Kijivu. Lucie Bílá, která křtila chlapečka Tatu, ho neopustila ani v této slavnostní chvíli a přišla mu popřát ke třetím narozeninám. Sice publiku nezazpívala, nicméně společně se šéfem zoologické zahrady zahráli pěknou scénku, kdy se prostřednictvím videokamer pokoušeli dostat se virtuálně dovnitř gorilího pavilonu a dotknout se jednotlivých goril.

Lucie Bílá oslavila třetí narozeniny Tatu

Lucie Bílá oslavila třetí narozeniny Tatu

"Richard se moc nesměje, radši od něj dál," reagovala Bílá. Samec Richard je totiž známý tím, že z povzdálí sleduje dění v pavilonu a rázně zasahuje v okamžiku, kdy by situace hrozila nějakou rozmíškou mezi členy jeho rodiny.

Vařili i africký guláš

V rámci křestu malé gorilky se vařily i africké speciality

V rámci křestu malé gorilky se vařily i africké speciality

V rámci křtu se zoologická zahrada převlékla do afického hávu. Vařila se africká jídla, během odpoledne se vyprávěly africké pohádky. Děti mohly vytvářet opičí masky, pohádky vyprávěl pták Afrikán. Ředitel zoo Miroslav Bobek poutavě přednášel o cestě do Afriky za gorilami, večer by měl být zakončen lekcemi afrických bubeníků s výukou tradičních tanců.

iDNES.cz naděluje

Redakce se dnes zúčastnila křtu nejen proto, že na projektu Pomáháme gorilám spolupracuje. Čtenáři se zúčastnili výběru jména pro malou gorilku. Poslali přes 900 SMS s návrhem jména, e-maily ale většinou obsahovaly ne jedno, ale hned několik jmen.

Program zahájili bubeníci

Program zahájili bubeníci

Do Zoo Praha se tak dostaly zprávy obsahující přes 3 000 návrhů jmen pro malou gorilu. Z nich vedení zahrady vybralo deset finalistů. Čtenáři pak mohli hlasovat a tipovat, které ze jmen nakonec bude to pravé a které Karel Gott nakonec během křtu vysloví.

Ze skupiny hlasujících, kteří se strefili, redakce vylosovala vítěze. Ten vyhraje volnou vstupenku do pražské zoo a pozvánku na "exkurzi" do iDNES.cz, kde se bude moci zúčastnit všedního dne v redakci a podívat se, jak vzniká zpravodajství v tak velkém zpravodajském portálu, jako je iDNES.cz.

Vítěz hlasování iDNES.cz

Vítězem hlasování se stává Martina Vranovičová. Vítězce blahopřejeme, budeme ji co nejdříve kontaktovat prostřednictvím e-mailu.

Autor:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

Gorilák Richard se neohroženě vydává na venkovní pastvu s celou rodinou

Když už gorily nedostávají čerstvé olistěné větve (jen mražené), je Richard...

Stříbrohřbetý, majestátní. Milující otec. Neoblomný strážce své rodiny, ovšem opatrný v případě čehokoliv neznámého. To...

Toulavý autobus slaví 5 let a Zoo Praha má novou podporu in situ projektů

Toulavý autobus pomáhá šířit osvětu v Kamerunu.

Založení chovu řekomyší na maso v Kamerunu, nákup člunu pro gaviálí hlídku v Indii, výstavba studny v mongolské stepi...

Téměř dospělý gorilí samec Kiburi umí řádit i být něžný. Prostě puberťák

Kiburi má plné hrsti výhonků sotva vyrostlé trávy, kterou gorily mají velmi...

Sedmiletý dospívající gorilí samec Kiburi je čím dál větší a silnější, takže zkouší, co si může dovolit. Rád ostatní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz