Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sama vyrostla na kojenecké lahvi, o své mládě už se ale postarat umí

aktualizováno 
Její matka Gája, která v sedmdesátých letech žila v Praze, pocházela z volné přírody. Odchovali ji lidé, zhruba jako roční se dostala do zoo. Když se Gáje narodila samička Kwanza, neuměla se o ni postarat. Chovatelé jí vrátili až osmiměsíční mládě, které si umělo dojít k mříži pro lahev. Kwanza se už o svoje mládě postarat umí.

Nový přírůstek je sameček, narodil se matce Kwanze a otci Gugasovi. | foto: Belfast Zoo

V Belfast Zoo se gorilí mládě narodilo po dlouhých šestnácti letech a do samečka narozeného 3. srpna tu vkládají velké naděje. Irští chovatelé jsou nadšeni hned z několika důvodů. Výhrou je už to, že ačkoliv je Kwanza prvorodička a její vlastní dětství nebylo bez obtíží, o svoje mládě se pečlivě stará a to dobře prospívá. 

I lidmi odchovaná gorila může zvládnout péči o mládě

Českým fanouškům goril není samice Kwanza neznámá díky tomu, že její matka Gája patřila k prvním pražským gorilám a v 70. letech žila v Praze. Později se přesunula do francouzské zoo v La Valée des Singes, kde se Kwanza narodila.

Fotogalerie

Jenže Gája byla v podstatě odchována lidmi: pocházela z volné přírody a do Prahy přišla jako zhruba roční mládě. Neuměla tedy Kwanzu kojit, protože to neměla kde odkoukat, a Kwanza jí musela být odebrána.

Chovatelé ji mohli Gáje vrátit až ve věku kolem osmi měsíců, kdy si byla schopna sama dojít k mříži pro lahev s mlékem. Naštěstí ji Gája přijala zpět a Kwanza tak vyrůstala ve své rodině. Je tedy jen částečně uměle odchovaná. A teď se definitivně ukazuje, že postup, který francouzští chovatelé zvolili, byl správný: umožnil Kwanze osvojit si to nejdůležitější samičí chování, tedy péči o mládě.

Důvodem k radosti je také na první pohled prostá skutečnost, že se další gorilí mládě narodilo do funkční gorilí rodiny v lidské péči. Jenže i když se gorily nížinné daří chovat stále většímu počtu zoologických zahrad, úspěšné odchovy mláďat ještě zdaleka nejsou samozřejmostí (například uměle odchovaná samice Bikira se o své první mládě také neuměla postarat a po porodu je odložila, více zde).

Otcem je - podle testů neplodný - samec z volné přírody

A do třetice je možné za obrovský úspěch chovatelů v belfastské zoo považovat, že toto mládě vůbec bylo zplozeno. Jeho otec, devatenáctiletý Gugas, je nejmladším evropským samcem pocházejícím z volné přírody. Jako velice mladý byl propašován do portugalského cirkusu a málem tuto anabázi nepřežil. Ve velmi zuboženém stavu se dostal do lisabonské zoo a teprve intenzivní péče chovatelek ve Stuttgartu mu pomohla dostat se z nejhoršího.

V Belfastu se úspěšně začlenil do tamní skupiny, dlouho ale s žádnou samicí nezplodil potomka. Proto se chovatelé rozhodli jeho plodnost otestovat a výsledky ukázaly, že je téměř neplodný. Mládě Kwanzy je ale důkazem, že ani testy vědecké laboratoře nelze brát jako dogma. A evropský chov goril je díky novému přírůstku obohacen o velmi cenné geny z volné přírody.

I v zajetí se gorilám daří uchovat si přirozené chování

Zajděte se podívat na gorilí mláďata v Praze

V pražské zoo můžete momentálně vidět hned dvě gorilí mláďata: samečka Kiburiho, kterému byly v dubnu tři roky, a samečka Nurua narozeného loni o Vánocích. Oba lze zastihnout jak ve vnitřní, tak ve venkovní expozici Pavilonu goril ve spodní části zoo.

Zváni jste i na sobotu 28. září, kdy Zoo Praha oslaví 50 let chovu goril a 82 let otevření. 

Pouhý měsíc staré mládě Kwanzy v sobě spojuje dvě témata významná pro chov goril. Je příkladem, jak se dá v jedné generaci goril chovaných v lidské péči úspěšně odstranit přímý vliv člověka a jak si samice díky tomu může zpětně osvojit přirozené chování goril, včetně toho mateřského. V evropských chovech je tak čím dál méně uměle odchovávaných mláďat, a i navzdory životu zajištěnému lidskou péčí jsou v zajetí chované gorily stále více samy sebou.

Zároveň v sobě nese silný příběh upytlačeného, do Evropy propašovaného mláděte a zmasakrované gorilí rodiny. Takové případy se ale stále ještě dějí, protože vybíjení goril v Africe bohužel stále pokračuje; upytlačená mláďata míří na černé trhy do zemí jihovýchodní Asie. Pomoci to zastavit mohou všichni, kdo podporují ochranu goril v Africe, jejich původní domovině.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: Masité šťavnaté hamburgery v Ostravě ze šéfa vymáčkly tři hvězdy

Ani burger s kuřecím masem vůbec nemusí být nuda, dokázali šéfovi v ostravském...

Zbytečně sladké housky, nic moc lokalita a na Ostravu poměrně vysoké ceny čekaly na šéfovy spásné rady tentokrát. Dva...

Pohlreich v dětském koutku: Kdybyste jim vařili modré z nebe, nesnědí to

Zdeněk Pohlreich vysvětluje rozdíl mezi běžnou a panko strouhankou.

Zdeněk Pohlreich se dostal v poslední řadě pořadu Ano, šéfe! do pekla dětského koutku, který evidentně nesnáší. V...Problémy s plasty mají nejen v Asii, řeší je i v USA. Chytají je do sítí

Sbírání odpadků u vyústění dešťové kanalizace

Kvůli plastům vznikají iniciativy i v rozvinutých státech, jako jsou Spojené státy americké. Vyvinuli tam systém, který...

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

Rostou? Pochlubte se svými aktuálními houbařskými úlovky

Miroslav Sovadina (na snímku) a další houbaři v regionu se vracejí z lesů s...

Někde lesy připomínají vyschlou poušť. Někde však bylo dost vláhy, aby houby mohly začít růst. Přitom by právě v této...

Další z rubriky

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

VIDEO: Gorila Kamba se zotavuje po operaci, celá rodina ji hlídá

Příprava Kamby na vyšetření v anestezii, po kterém následovala náročná...

Nejstarší z goril pražské zoo podstoupila v neděli gynekologickou operaci poté, co ji uprostřed minulého týdne začaly...

Najdete na iDNES.cz