Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gorilí samec Niky se poprvé spářil s Mojou. A Chelewa brzy porodí

  9:35aktualizováno  9:35
"Moja se ve skupině goril ve španělském Cabárcenu adaptovala velmi dobře a podle aktuálních informací ji samec Niky už poprvé pářil. Občas vyslovované obavy, že by Niky, který pochází ještě z volné přírody, mohl být neplodný, se ukázaly jako zcela liché: porod další ze samic, Chelewy, je v Cabárcenu očekáván již koncem března," uvedl Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo.

Fešák Niky ve venkovním výběhu | foto: Teresa Cobo, El Diario Montané

Velkorysá expozice goril ve španělském Cabárcenu je ideálně připravená na to, aby mohla poskytovat domov početné gorilí rodině. Takové, jakou bude tvořit několik generací dospělých a různě stará mláďata, stejně jako ve volné přírodě.

Fotogalerie z Cabárcena

"Víc jsme si pro Moju nemohli přát, tenhle výběh je pro gorilí rodinu jako stvořený," řekl hned po příjezdu Moji do Cabárcena loni v listopadu chovatel Martin Vojáček.

Cabárcenský výběh do té doby obývaly pouze tři gorily: dvaatřicetiletá Nadia, starší klidná gorila, která nemá ráda změny, mladičká Chelewa, která před rokem přišla o matku, a klidný pětadvacetiletý stříbrohřbetý samec Niky. Moja se po svém příchodu do Španělska stala dalším nezbytným článkem při budování plnohodnotné gorilí skupiny. 

Chelewa je mladší než Moja, přesto bude brzy matkou

Již v době, kdy Moja do Cabárcena přijela, měli chovatelé podezření, že je Chelewa březí. Vzhledem k nízkému věku i pochybám, zda je Niky vůbec plodný, jen moudře sledovali vývoj a tiše doufali, že domnělá březost bude skutečností. Před několika dny pak Přírodní park v Cabárcenu oficiálně potvrdil, že Chelewa koncem března porodí své první mládě.

Porod chovatelé očekávají s velkým napětím. Chelewa je totiž nejen prvnička, ale navíc nikdy neviděla narození mláděte tak, jak ho mohla pozorovat třeba Moja.

Na druhou stranu stranu o Chelewu do necelých pěti let pečovala vlastní matka Wima, takže lze předpokládat, že se o potomka bude umět postarat. Podobným úvahám nahrává i fakt, že Chelewa je sebejistá samice, která v Cabárcenu žije již několik let a zastává pozici první dámy ve skupině. Nic by tak nemělo bránit tomu, aby se svého prvního potomka ujala a správně o něj pečovala.

Skupina by měla být mladičké matce po porodu oporou

Ošetřovatelé důvěřují i ostatním členům malé cabárcenské rodiny. Niky sice ještě otcem nebyl, jeho něžná a mírná povaha však dává tušit, že ani ve vztahu k mláděti nebude mít problém. Vzhledem k tomu, jak správně se choval po příjezdu Moji, mohl by dokonce při případných potížích pomoci napětí vyřešit.

Největší zkušenosti s mláďaty má samice Nadia, která porodila vlastní mládě a Nikyho a Chelewu později v podstatě adoptovala. Nikymu se věnovala, když přišel jako šestiletý do Zoo Madrid a začal žít s ostatními gorilami, Chelewě pak po smrti její matky Wimy. Svým chováním dodává Nadia skupině stabilitu a dá se očekávat, že Chelewě bude v nové situaci oporou.

Moja (nahoře) s březí Chelewou ve venkovním výběhu

Moja s Chelewou

Nadia

Nadia

Březí Chelewa

Březí Chelewa

Mládě by bylo nesmírně cenné nejen pro Cabárceno, které by potvrdilo svou rostoucí mezinárodní prestiž, ale také pro celoevropský chov goril nížinných. Nicky totiž pochází z volné přírody a doposud neměl šanci předat své geny. Vzhledem k tomu, že není příbuzný s žádnou gorilou v lidské péči, jeho potomci by mohli v záchraně tohoto ohroženého druhu v budoucnu sehrávat klíčovou roli.

Nikyho potomci budou nesmírně geneticky cenní

Pro všechny tři cabárcenské gorily je typické, že i při občasných konfliktech se chovají mnohem mírněji než gorily v Praze. Velmi často k uklidnění atmosféry stačí jen Nikyho hluboké broukání, a když tu dojde k nějaké neshodě, samice často útok jen letmo naznačí, zabuší si do hrudi a proběhnou několik metrů od sokyně. Po pár minutách je šarvátka pryč a ze sokyň jsou opět kamarádky.

Rvačky, kde dojde na rány a kousance, jak je známe z Prahy, dalších zoo i z volné přírody, jsou tu téměř neznámé. I tato mírná a klidná atmosféra v celé skupině určitě bude pro první cabárcenské gorilí mládě velkou výhodou.

Nejmrzutější je z Chelewiny březosti vlastně Moja, protože ta by nejraději spolu se svou kamarádkou dováděla stejně jako to dělávala v Praze s bratry Tatuem a Kiburim. Chelewa už ale na divoké hry nemá pomyšlení, a tak si Moja musí často vystačit sama. Ani u ní ale nemají chovatelé obavy, že by mohla působit potíže. Moja má bohaté zkušenosti s péčí o své mladší bratry.

Připomeňte si, jak se Moja starala před dvěma lety o malého brášku Kiburiho:

Poprvé se do péče o Tatua zapojila, když Kijivu přestala o tříměsíčního samečka jevit zájem kvůli své nemoci a celkové slabosti. Moja jej tehdy chovala a nosila na břiše stejně jako ostatní samice, přestože ona sama byla ještě mládě. Kiburiho si začala od matky půjčovat ještě dříve a kromě vození na zádech ho i čistila a brzy dokázala zastat všechnu péči kromě kojení. Je tak velmi dobře připravena na to, aby se stala vzornou tetou a brzy také matkou.

K tomu může ostatně dojít velmi brzy: vzápětí poté, co Přírodní park v Cabárcenu oficiálně potvrdil Chelewinu březost, přišla další skvělá zpráva. Nicky před několika dny poprvé pářil Moju. Přestože u ní zatím chovatelé nepozorovali známky pravidelného cyklu, pravděpodobně to znamená, že po vysazení hormonální antikoncepce se u Moji stabilizují a normalizují hladiny hormonů. Cabárcenský sen o výběhu, kde společně dovádí početná gorilí rodina, se tak začíná blížit k naplnění. A Moja je u toho. 

Autoři:Nejčtenější

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...

Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: Gorila Kamba se zotavuje po operaci, celá rodina ji hlídá

Příprava Kamby na vyšetření v anestezii, po kterém následovala náročná...

Nejstarší z goril pražské zoo podstoupila v neděli gynekologickou operaci poté, co ji uprostřed minulého týdne začaly...

VIDEO: Gorilí instruktáž, jak se umýt, když chovatelé zapnou mlžení

Ajabu si nejprve nechal pořádně namočit záda a pak dal prostor Kiburiho péči.

Vzácnou chvilku se podařilo zachytit v jednom z teplých dubnových dní v Pavilonu goril pražské zoo. Gorilí prcek Ajabu,...

Gorilí omladina ze Zoo Praha slaví narozeniny, hodovat bude na zelenině

Sameček Ajabu, který v neděli oslaví své druhé narozeniny, venkovnímu výběhu...

Dvouletý sameček Ajabu, nečekané mládě jara 2016, se gorilí samici Shindě narodil 23. dubna. O šest let dříve přišel na...

Najdete na iDNES.cz