Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gorilí samec Niky se poprvé spářil s Mojou. A Chelewa brzy porodí

  9:35aktualizováno  9:35
"Moja se ve skupině goril ve španělském Cabárcenu adaptovala velmi dobře a podle aktuálních informací ji samec Niky už poprvé pářil. Občas vyslovované obavy, že by Niky, který pochází ještě z volné přírody, mohl být neplodný, se ukázaly jako zcela liché: porod další ze samic, Chelewy, je v Cabárcenu očekáván již koncem března," uvedl Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo.

Fešák Niky ve venkovním výběhu | foto: Teresa Cobo, El Diario Montané

Velkorysá expozice goril ve španělském Cabárcenu je ideálně připravená na to, aby mohla poskytovat domov početné gorilí rodině. Takové, jakou bude tvořit několik generací dospělých a různě stará mláďata, stejně jako ve volné přírodě.

Fotogalerie z Cabárcena

"Víc jsme si pro Moju nemohli přát, tenhle výběh je pro gorilí rodinu jako stvořený," řekl hned po příjezdu Moji do Cabárcena loni v listopadu chovatel Martin Vojáček.

Cabárcenský výběh do té doby obývaly pouze tři gorily: dvaatřicetiletá Nadia, starší klidná gorila, která nemá ráda změny, mladičká Chelewa, která před rokem přišla o matku, a klidný pětadvacetiletý stříbrohřbetý samec Niky. Moja se po svém příchodu do Španělska stala dalším nezbytným článkem při budování plnohodnotné gorilí skupiny. 

Chelewa je mladší než Moja, přesto bude brzy matkou

Již v době, kdy Moja do Cabárcena přijela, měli chovatelé podezření, že je Chelewa březí. Vzhledem k nízkému věku i pochybám, zda je Niky vůbec plodný, jen moudře sledovali vývoj a tiše doufali, že domnělá březost bude skutečností. Před několika dny pak Přírodní park v Cabárcenu oficiálně potvrdil, že Chelewa koncem března porodí své první mládě.

Porod chovatelé očekávají s velkým napětím. Chelewa je totiž nejen prvnička, ale navíc nikdy neviděla narození mláděte tak, jak ho mohla pozorovat třeba Moja.

Na druhou stranu stranu o Chelewu do necelých pěti let pečovala vlastní matka Wima, takže lze předpokládat, že se o potomka bude umět postarat. Podobným úvahám nahrává i fakt, že Chelewa je sebejistá samice, která v Cabárcenu žije již několik let a zastává pozici první dámy ve skupině. Nic by tak nemělo bránit tomu, aby se svého prvního potomka ujala a správně o něj pečovala.

Skupina by měla být mladičké matce po porodu oporou

Ošetřovatelé důvěřují i ostatním členům malé cabárcenské rodiny. Niky sice ještě otcem nebyl, jeho něžná a mírná povaha však dává tušit, že ani ve vztahu k mláděti nebude mít problém. Vzhledem k tomu, jak správně se choval po příjezdu Moji, mohl by dokonce při případných potížích pomoci napětí vyřešit.

Největší zkušenosti s mláďaty má samice Nadia, která porodila vlastní mládě a Nikyho a Chelewu později v podstatě adoptovala. Nikymu se věnovala, když přišel jako šestiletý do Zoo Madrid a začal žít s ostatními gorilami, Chelewě pak po smrti její matky Wimy. Svým chováním dodává Nadia skupině stabilitu a dá se očekávat, že Chelewě bude v nové situaci oporou.

Moja (nahoře) s březí Chelewou ve venkovním výběhu

Moja s Chelewou

Nadia

Nadia

Březí Chelewa

Březí Chelewa

Mládě by bylo nesmírně cenné nejen pro Cabárceno, které by potvrdilo svou rostoucí mezinárodní prestiž, ale také pro celoevropský chov goril nížinných. Nicky totiž pochází z volné přírody a doposud neměl šanci předat své geny. Vzhledem k tomu, že není příbuzný s žádnou gorilou v lidské péči, jeho potomci by mohli v záchraně tohoto ohroženého druhu v budoucnu sehrávat klíčovou roli.

Nikyho potomci budou nesmírně geneticky cenní

Pro všechny tři cabárcenské gorily je typické, že i při občasných konfliktech se chovají mnohem mírněji než gorily v Praze. Velmi často k uklidnění atmosféry stačí jen Nikyho hluboké broukání, a když tu dojde k nějaké neshodě, samice často útok jen letmo naznačí, zabuší si do hrudi a proběhnou několik metrů od sokyně. Po pár minutách je šarvátka pryč a ze sokyň jsou opět kamarádky.

Rvačky, kde dojde na rány a kousance, jak je známe z Prahy, dalších zoo i z volné přírody, jsou tu téměř neznámé. I tato mírná a klidná atmosféra v celé skupině určitě bude pro první cabárcenské gorilí mládě velkou výhodou.

Nejmrzutější je z Chelewiny březosti vlastně Moja, protože ta by nejraději spolu se svou kamarádkou dováděla stejně jako to dělávala v Praze s bratry Tatuem a Kiburim. Chelewa už ale na divoké hry nemá pomyšlení, a tak si Moja musí často vystačit sama. Ani u ní ale nemají chovatelé obavy, že by mohla působit potíže. Moja má bohaté zkušenosti s péčí o své mladší bratry.

Připomeňte si, jak se Moja starala před dvěma lety o malého brášku Kiburiho:

Poprvé se do péče o Tatua zapojila, když Kijivu přestala o tříměsíčního samečka jevit zájem kvůli své nemoci a celkové slabosti. Moja jej tehdy chovala a nosila na břiše stejně jako ostatní samice, přestože ona sama byla ještě mládě. Kiburiho si začala od matky půjčovat ještě dříve a kromě vození na zádech ho i čistila a brzy dokázala zastat všechnu péči kromě kojení. Je tak velmi dobře připravena na to, aby se stala vzornou tetou a brzy také matkou.

K tomu může ostatně dojít velmi brzy: vzápětí poté, co Přírodní park v Cabárcenu oficiálně potvrdil Chelewinu březost, přišla další skvělá zpráva. Nicky před několika dny poprvé pářil Moju. Přestože u ní zatím chovatelé nepozorovali známky pravidelného cyklu, pravděpodobně to znamená, že po vysazení hormonální antikoncepce se u Moji stabilizují a normalizují hladiny hormonů. Cabárcenský sen o výběhu, kde společně dovádí početná gorilí rodina, se tak začíná blížit k naplnění. A Moja je u toho. 

Autoři:
Hlavní zprávy

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.