Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gorilí samec Niky se poprvé spářil s Mojou. A Chelewa brzy porodí

  9:35aktualizováno  9:35
"Moja se ve skupině goril ve španělském Cabárcenu adaptovala velmi dobře a podle aktuálních informací ji samec Niky už poprvé pářil. Občas vyslovované obavy, že by Niky, který pochází ještě z volné přírody, mohl být neplodný, se ukázaly jako zcela liché: porod další ze samic, Chelewy, je v Cabárcenu očekáván již koncem března," uvedl Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo.

Fešák Niky ve venkovním výběhu | foto: Teresa Cobo, El Diario Montané

Velkorysá expozice goril ve španělském Cabárcenu je ideálně připravená na to, aby mohla poskytovat domov početné gorilí rodině. Takové, jakou bude tvořit několik generací dospělých a různě stará mláďata, stejně jako ve volné přírodě.

Fotogalerie z Cabárcena

"Víc jsme si pro Moju nemohli přát, tenhle výběh je pro gorilí rodinu jako stvořený," řekl hned po příjezdu Moji do Cabárcena loni v listopadu chovatel Martin Vojáček.

Cabárcenský výběh do té doby obývaly pouze tři gorily: dvaatřicetiletá Nadia, starší klidná gorila, která nemá ráda změny, mladičká Chelewa, která před rokem přišla o matku, a klidný pětadvacetiletý stříbrohřbetý samec Niky. Moja se po svém příchodu do Španělska stala dalším nezbytným článkem při budování plnohodnotné gorilí skupiny. 

Chelewa je mladší než Moja, přesto bude brzy matkou

Již v době, kdy Moja do Cabárcena přijela, měli chovatelé podezření, že je Chelewa březí. Vzhledem k nízkému věku i pochybám, zda je Niky vůbec plodný, jen moudře sledovali vývoj a tiše doufali, že domnělá březost bude skutečností. Před několika dny pak Přírodní park v Cabárcenu oficiálně potvrdil, že Chelewa koncem března porodí své první mládě.

Porod chovatelé očekávají s velkým napětím. Chelewa je totiž nejen prvnička, ale navíc nikdy neviděla narození mláděte tak, jak ho mohla pozorovat třeba Moja.

Na druhou stranu stranu o Chelewu do necelých pěti let pečovala vlastní matka Wima, takže lze předpokládat, že se o potomka bude umět postarat. Podobným úvahám nahrává i fakt, že Chelewa je sebejistá samice, která v Cabárcenu žije již několik let a zastává pozici první dámy ve skupině. Nic by tak nemělo bránit tomu, aby se svého prvního potomka ujala a správně o něj pečovala.

Skupina by měla být mladičké matce po porodu oporou

Ošetřovatelé důvěřují i ostatním členům malé cabárcenské rodiny. Niky sice ještě otcem nebyl, jeho něžná a mírná povaha však dává tušit, že ani ve vztahu k mláděti nebude mít problém. Vzhledem k tomu, jak správně se choval po příjezdu Moji, mohl by dokonce při případných potížích pomoci napětí vyřešit.

Největší zkušenosti s mláďaty má samice Nadia, která porodila vlastní mládě a Nikyho a Chelewu později v podstatě adoptovala. Nikymu se věnovala, když přišel jako šestiletý do Zoo Madrid a začal žít s ostatními gorilami, Chelewě pak po smrti její matky Wimy. Svým chováním dodává Nadia skupině stabilitu a dá se očekávat, že Chelewě bude v nové situaci oporou.

Moja (nahoře) s březí Chelewou ve venkovním výběhu

Moja s Chelewou

Nadia

Nadia

Březí Chelewa

Březí Chelewa

Mládě by bylo nesmírně cenné nejen pro Cabárceno, které by potvrdilo svou rostoucí mezinárodní prestiž, ale také pro celoevropský chov goril nížinných. Nicky totiž pochází z volné přírody a doposud neměl šanci předat své geny. Vzhledem k tomu, že není příbuzný s žádnou gorilou v lidské péči, jeho potomci by mohli v záchraně tohoto ohroženého druhu v budoucnu sehrávat klíčovou roli.

Nikyho potomci budou nesmírně geneticky cenní

Pro všechny tři cabárcenské gorily je typické, že i při občasných konfliktech se chovají mnohem mírněji než gorily v Praze. Velmi často k uklidnění atmosféry stačí jen Nikyho hluboké broukání, a když tu dojde k nějaké neshodě, samice často útok jen letmo naznačí, zabuší si do hrudi a proběhnou několik metrů od sokyně. Po pár minutách je šarvátka pryč a ze sokyň jsou opět kamarádky.

Rvačky, kde dojde na rány a kousance, jak je známe z Prahy, dalších zoo i z volné přírody, jsou tu téměř neznámé. I tato mírná a klidná atmosféra v celé skupině určitě bude pro první cabárcenské gorilí mládě velkou výhodou.

Nejmrzutější je z Chelewiny březosti vlastně Moja, protože ta by nejraději spolu se svou kamarádkou dováděla stejně jako to dělávala v Praze s bratry Tatuem a Kiburim. Chelewa už ale na divoké hry nemá pomyšlení, a tak si Moja musí často vystačit sama. Ani u ní ale nemají chovatelé obavy, že by mohla působit potíže. Moja má bohaté zkušenosti s péčí o své mladší bratry.

Připomeňte si, jak se Moja starala před dvěma lety o malého brášku Kiburiho:

Poprvé se do péče o Tatua zapojila, když Kijivu přestala o tříměsíčního samečka jevit zájem kvůli své nemoci a celkové slabosti. Moja jej tehdy chovala a nosila na břiše stejně jako ostatní samice, přestože ona sama byla ještě mládě. Kiburiho si začala od matky půjčovat ještě dříve a kromě vození na zádech ho i čistila a brzy dokázala zastat všechnu péči kromě kojení. Je tak velmi dobře připravena na to, aby se stala vzornou tetou a brzy také matkou.

K tomu může ostatně dojít velmi brzy: vzápětí poté, co Přírodní park v Cabárcenu oficiálně potvrdil Chelewinu březost, přišla další skvělá zpráva. Nicky před několika dny poprvé pářil Moju. Přestože u ní zatím chovatelé nepozorovali známky pravidelného cyklu, pravděpodobně to znamená, že po vysazení hormonální antikoncepce se u Moji stabilizují a normalizují hladiny hormonů. Cabárcenský sen o výběhu, kde společně dovádí početná gorilí rodina, se tak začíná blížit k naplnění. A Moja je u toho. 

Autoři:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Ochranáře trápí „zloději“ mláďat, která vůbec neměla být zachráněna

Takto velký zdravý ježek vy za normálních okolností pomoc nepotřeboval. Tohoto...

Ochránci zvířat se už připravují na jarní měsíce, kdy se rodí nejvíce mláďat, kterým kvůli neznalosti lidí hrozí...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí matky slouží jako trampolína pro batole i výrostky

Malí goriláci si dělají z mámy trampolínu.

Skákat plnou vahou těla na své matky, v tom jsou roční Ajabu i téměř pětiletý Nuru opravdoví přeborníci. Nuru se...

Gorilí samice Bikira se s mláďaty stále oťukává, i s Ajabuem

Když Ajabua přestane Bikiřino oždibování bavit, klidně se po ní ožene.

Tvrdohlavá gorilí samice Bikira je a vždy bude tak trochu jiná než ostatní. Jednoduše proto, že ji vychovali lidé. A...

Toulavý autobus slaví 5 let a Zoo Praha má novou podporu in situ projektů

Toulavý autobus pomáhá šířit osvětu v Kamerunu.

Založení chovu řekomyší na maso v Kamerunu, nákup člunu pro gaviálí hlídku v Indii, výstavba studny v mongolské stepi...

Najdete na iDNES.cz