Gorilí sameček Tano je ve Stuttgartu, Moja může vyrazit do Španělska

  • 49
Tano již nemusí být v inkubátoru, na cestu do Stuttgartu ale musel být vzhledem ke chladnému počasí dobře oblečený, aby nenastydl. Odjel v náručí zkušeného zdravotníka, který o něj pečoval v podstatě o narození. Odjezd Tana je ovšem paraoxně přínosem pro jeho sestru Moju: teď už jí nic nebrání, aby ještě tento měsíc odjela za novou rodinou do Španělska.

Gorilí mládě, které se minulé úterý narodilo samici Bikiře (čtěte Gorilí samice Bikira porodila, mládě ale odložila a skončilo v inkubátoru), v pondělí v pořádku odcestovalo do Stuttgartu, kde mají s odchovem gorilích mláďat bohaté zkušenosti. Tano je už 59. mládětem, které zde vyroste. "První noc ve Stuttgartu měl Tano výbornou a za dobu svého pobytu zde vypil už 290 mililitrů mléka," sdělila dnes ráno do Prahy doktorka Marianne Holtkötterová.

Brzy bude také jasno, jestli jde skutečně o samečka. "Kolegové ve Stuttgartu jsou také na 99 % přesvědčeni, že je to kluk. A do konce týdne by to měly potvrdit - doufejme - i genetické testy," řekl Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo.

Ve Stuttgartu už Tano zůstane až do dospělosti

Jiné mládě, věkově srovnatelné s mládětem Bikiry, ve Stuttgartu v současné době nemají. Nicméně s dalšími gorilami začne být v kontaktu okamžitě po skončení karantény, tedy zhruba za dva týdny. Nejprve půjde o kontakt čistě vizuální, teprve později - zhruba po půl roce, jakmile začne Tano chodit - se setkají i fyzicky. Už za dva týdny ale Tano (spolu se svou ošetřovatelkou) začne trávit maximum času v těsné blízkosti skupiny, oddělený pouze pletivem. 

Tano ve Stuttgartu

Zkušení němečtí chovatelé plánují, že nejprve se Tano setká se samičkou Claudií, které je něco přes dva roky a bude se v nejbližší době integrovat do stejné skupiny.

První dospělou gorilou, se kterou přijde sameček z Prahy do kontaktu, bude 48letá Mimi. Ta je nesmírně přátelská k mláďatům a navzdory věku u ní nevymizely mateřské instinkty. Setkávat se s ní Tano bude nejprve přes pletivo. Teprve až se naučí chodit, což by mělo být zhruba v šesti měsících, setká se s Mimi i fyzicky. Pokud všechno proběhne bez problémů, může se začít integrovat do skupiny, kde jsou ještě dvě další, přirozeně odchovávaná mláďata. Stuttgart by tak měl být jeho domovem minimálně osm až devět let, než dospěje.    

Zatím má Tano ve Stuttgartu svůj pokojíček, kde se o něj budou nepřetržitě starat dvě chovatelky: Bea Jarczewski a Margot Federerová. Budou se v péči o něj po 12 hodinách střídat. Pokojíček ve Stuttgartu je vybaven tak, aby s ním nepřetržitě mohl někdo být.

Tanův pokojíček ve Stuttgartu je vybaven tak, aby s ním nepřetržitě mohl někdo
Ve Stuttgartu se u Tana budou nepřetržitě střídat dvě chovatelky: Bea
Po skončení karantény zde budou návštěvníci sledovat, jak dává chovatelka

Tano se svými novými chovatelkami. Vpravo expozice, kde návštěvníci uvidí Tana při krmení.

Návštěvníci stuttgartské zoo Tana poprvé uvidí také až po skončení karantény. Pak ale budou moci sledovat jeho pravidelné krmení, odděleni pouze sklem.  

V Praze se o gorilí mládě starala celá řada odborníků

V podstatě ve dne v noci se o Tana od minulého týdne staral anesteziolog Miroslav Hmirák, který pracuje jako staniční sestra na anesteziologicko-resuscitačním oddělení motolské nemocnice. Právě na jeho hrudi cestovalo mládě i do Německa. Aby nenastydlo, muselo být pořádně oblečené a zabalené. "Byl mláděti po celou dobu doslova nejblíž a patří mu za to velký dík," řekl Miroslav Bobek.

Tano byl na veterinární kliniku v pražských Stodůlkách převezen hned první noc po narození, protože toto pracoviště disponuje kompletně vybavenou jednotkou intenzivní péče. "Mládě jsme umístili do inkubátoru s možností řízené ventilace a  resuscitace, protože nikdo nemohl vědět, jaký bude další vývoj situace," vysvětlil Lukáš Duchek, ředitel Vetcentra ve Stodůlkách. (Více ZDE.) Inkubátor gorilku také pravidelně zahříval. Tano dostal okamžitě žilní výživu, později přešel na mléčnou.

Přitom neustále probíhaly konzultace s odborníky z evropských zoo, které mají s odchovem gorilích mláďat zkušenosti, s veterináři i s odborníky z různých oborů humánní medicíny, například s neonatologem Thomayerovy nemocnice Jiřím Zachem. "To bývá při řešení zdravotních problémů lidoopů běžný postup," vysvětlil veterinární lékař pražské zoo Roman Vodička. 

Miroslav Hmirák byl Tanovi v podstatě tátou, který ho udržoval v teple, sledoval neustále jeho vitální projevy, první ho krmil - nejprve ze stříkačky přes prst, později savičkou. On ho také v náručí odvezl do Stuttgartu. "Na citovou vazbu se mě neptejte," hlesl jenom na čtvrteční tiskové konferenci.

Co bude dál s Bikirou? "Bikira bude dostávat antikoncepci do té doby, než na vlastní oči uvidí a zažije porod a následnou péči o mládě u jiné samice ve skupině. Vysadí se jí tedy až po dalším porodu Kijivu, aby měla šanci péči o mládě odkoukat," vysvětlil kurátor savců Pavel Brandl. Situace s odložením mláděte by se totiž u Bikiry v případě dalšího porodu zřejmě opakovala.  

Tano je ve školce, Moja tedy může odjet do Španělska

Situace v pražské skupině goril nyní umožňuje uspíšit odchod Moji do španělského Cabárcena, který se původně musel odložit kvůli rýmě (více ZDE); vzhledem k blížícímu se porodu Bikiry bylo navíc jasné, že odjezd Moji se posune někdy na jaro. Pokud by Bikira o mládě pečovala, bylo by to dané - během péče a novorozeně by nebylo vhodné skupinu stresovat odchodem jednoho z členů.

Vzhledem k tomu, jak to ale s novorozeným mládětem nakonec dopadlo - kdy Tano odcestoval do gorilí školky a Bikira se připojila zpět ke skupině - se otevřela možnost, aby Moja odcestovala ještě letos, ke konci listopadu. Tento víkend tak bude pravděpodobně poslední, kdy ji mohou pražští návštěvníci vidět.