Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z gorilí samice Bikiry se vyloupla baletka. Nadchla i profesionálku

  1:04aktualizováno  1:04
Nikdo už dnes nepochybuje o tom, že gorilí samice Bikira z pražské zoo disponuje mimořádnou povahou i schopnostmi. Teď překvapila téměř baletním vystoupením.

Dokonce dokázala využít i toho, že ji chovatelé občas vypouštějí do expozice dříve. Aniž by kdokoliv cokoliv tušil, pokaždé než ostatní přešli z ložnic do expozice za ní, trénovala zatím ve volném prostoru baletní figury.

Fotogalerie

Vodičům kamer se pak podařilo zaznamenat krátké taneční vystoupení, které si Bikira připravila nejen pro gorilí skupinu, ale i pro diváky z řad nic netušících návštěvníků.

Lze spekulovat, jestli za vším nestojí snaha Bikiry výrazněji zaujmout samce Richarda, a vyšvihnout se tak na vyšší pozici v hierarchii skupiny. V poslední době se totiž v tomto směru u pražských goril množí náznaky možných změn (jak se o pozici první dámy snaží bojovat i samice Kijivu, čtěte zde).

To se však Bikiře nepodařilo, Richard si dovolil tlesknout jen jednou, aby nenahněval ostatní samice ve skupině. Marná sláva, tón a rytmus dění v pavilonu udávají právě ony a také se mu mohlo stát, že by se do něj pustily (jak se samice umějí proti Richardovi semknout, čtěte ve článku s videem zde.)

Jak Bikiřin tanec vidí baletka ND?

Baletku Národního divadla v Praze, Američanku Rebeccu King, výkon gorilí samice...

Američanka Rebecca King

"Bikiřina precizní technika a nádherné dech beroucí piruety mi připomínají Gelsey Kirkland v plné síle. Mimořádně půvabné držení paží i čisté provedení odkazuje na klasickou ruskou taneční školu, kde neexistuje odchylka od dokonalosti. Umělecký projev a hluboké procítění však Bikiru na druhou stranu řadí na roveň těch nejlepších z proslulého amerického baletu," okomentovala taneční techniku i obdivuhodný výkon Rebecca King, sólistka baletu Národního divadla v Praze. 

To téměř čtyřletý sameček Kiburi, který s Bikirou nejvíc kamarádí, neváhal dát svoje nadšení najevo a dokonce se k jejímu vystoupení i přidal (viz video).

Taneční výkon Bikiry to nicméně nijak neumenšuje. "Bikira nám opravdu poslední dobou dělá radost," komentoval její představení kurátor primátů Vít Lukáš. "Víme, že umí překvapit, ale tentokrát nám svým tanečním uměním opravdu vzala dech." Chovatelé goril jsou přitom na leccos zvyklí, například k dorozumívání se samicí Kambou používají znakovou řeč (více zde).

Není vyloučeno, že by Zoo Praha třeba časem mohla začít jednat s baletní scénou Národního divadla o vzájemné spolupráci.

"Bikiru již dlouhodobě vnímáme jako jednu z významných osobností pražské zoo. A jak se nyní ukazuje, měla by co říci i na poli kulturní scény. V osobě Bikiry roste českým baletním umělcům nemalá konkurence, navíc s obrovskou základnou fanoušků," řekla pro IDNES.cz tisková mluvčí pražské zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

Čtyřnásobné matce Kijivu je 25, na krku má dva gorilí puberťáky

Kijivu odpočívající. Jako matka s odrostlými mláďaty si to může dovolit.

Je součástí dobře fungující gorilí skupiny, odchovala čtyři mláďata, z nichž to nejmladší, pětiletého Nurua, ještě...

VIDEO: Gorila Kamba se zotavuje po operaci, celá rodina ji hlídá

Příprava Kamby na vyšetření v anestezii, po kterém následovala náročná...

Nejstarší z goril pražské zoo podstoupila v neděli gynekologickou operaci poté, co ji uprostřed minulého týdne začaly...

Najdete na iDNES.cz