Kamba si pamatuje pár posunků ze znakové řeči, využívá je při krmení

  • 38
Jednačtyřicetiletá samice Kamba pochází z volné přírody. Do lipské zoo ji prodali jako dvouletého sirotka, kterému pytláci zabili rodiče. Přesto na lidi nezanevřela a je velmi komunikativní, což dokazuje hlavně při krmení. Za odměnu si ráda vzpomene i na znakovou řeč, kterou ji kdysi naučili její ošetřovatelé.

Kamba vystřídala několik zoologických zahrad (její příběh čtěte zde), než zakotvila v Praze, kde dostala šanci založit vlastní rodinu. V podstatě se povedlo, i když nakonec pečuje o mláďata, která nejsou její: o ročního Nurua a tříletého Kiburiho. Navzdory svému věku zvládá péči o oba bratry s přehledem, dokonce je i kojí. 

Tetička Kamba s mláďaty

Kamba má ve skupině vůbec zajímavé postavení. Zdánlivě je v hierarchii skupiny někde na chvostu (i proto, že nemá vlastní mládě, více o loňském porodu mrtvého mláděte zde), ale přitom ji všichni členové pražské gorilí rodiny respektují.

Je sebevědomá, ale nepotřebuje si nic dokazovat a drží se stranou. V případě potřeby ale sama umí dát jasně najevo, co chce, a to i chovatelům.

Ti také potvrzují, že Kambě sebevědomí nechybí. "Kamba se ráda předvádí, a nejen Richardovi, kdy ho vyloženě svádí a při tom dlouze mručí. Dlouhým mručením se dokonce pokouší svádět i svého oblíbeného chovatele, pokud má zrovna službu," vypráví kurátor primátů pražské zoo Vít Lukáš.

To, že Kamba skvěle komunikuje, chovatelé využívají při tréninku, který je součástí krmení, jak je patrné ze záznamu. Trénink, který konkrétně na tomto videu provádí s chovateli, není nic jiného, než procvičování znakové řeči.

A pomalu začínají s tréninkem i obě mláďata, která během krmení lezou na mříže. "Jakákoliv hra je cenná pro celou gorilí skupinu, protože se zvířata zabaví," dodává Lukáš (více o tom, proč se různé hry a hlavolamy nejen gorilám připravují, čtěte například  zde).