VIDEO: Gorilí mládě má spartánskou výchovu milující drsné matky Shindy

  • 9
S podobnou suverénností, s jakou gorilí samice Shinda minulou sobotu porodila své první mládě, se o něj teď stará jako vzorná matka. Ovšem matka, která se s ničím nemaže. A tak si už třetí den hodila mládě na chvíli na záda a nosí ho na břiše, kde ho nechává volně viset. Ať se snaží a drží se samo.

Shinda mládě porodila v zázemí pavilonu v sobotou po poledni, a protože porod proběhl naprosto bez problémů, chovatelé ji spolu s ostatními mohli už krátce po něm pustit s ostatními do expozice (o porodu více zde).

Podívejte se na video, které Shindu zachytilo, jak poprvé vstoupila do expozice s mládětem v náruči. Ještě mělo pupeční šňůru:

Opatrně, ale pečlivě ho svírala, jen si hlídala Nurua, aby se od nich držel v bezpečném odstupu. To jí nebránilo, aby se u toho nekrmila čerstvými větvemi s mladými listy. Už pár hodin po porodu tak vše najelo do obvyklých kolejí.

Mládě je úžasně žravé a silné, mámu nezapře

Jako každé několikadenní mládě i Shindino gorilátko se většinu času buď krmí mateřským mlékem nebo spí. Apetit má v každém případě pořádný, v tom nezapře ani geny matky Shindy, ani otce Richarda.

K radosti chovatelů je také zřejmé, že je velice silné a houževnaté. „Shinda už ho vozí i na břiše, kdy se ho sice snaží přidržovat, ale občas ho i pustí. A pak je čistě na něm, aby se udrželo jen za její chlupy. A zvládá to na jedničku, což znamená, že má velice dobrý úchopový reflex i sílu,“ konstatuje kurátor primátů Vít Lukáš. (Viz úvodní video.)

V pondělí večer, tedy pouhé dva dny po porodu, už Shinda své mládě dokonce chvíli vozila na zádech, což samice sice dělají, většinou ale později. (I tento okamžik se podařilo zachytit kamerám v pavilonu a najdete ho na úvodním videu, jen má vzhledem k večerní hodině záznam sníženou kvalitu.)

Chovatele to moc nepřekvapilo, protože Shinda si momentálně tříletého Nurua poprvé hodila na záda, když mu byl zhruba týden. Tehdy tím chovatele trochu vyděsila, i když věděli, že by mláděti vědomě neublížila. Prostě jen s razancí sobě vlastní využila toho, že Kijivu ostatním samicím Nurua často doslova vnucovala, aby si mohla sama odpočinout (článek s videem najdete zde).

Svoje mládě si Shinda často pozorně prohlíží.
Zatím má Shindino mládě růžové dlaně i plosky nožiček, časem i jemu ztmavnou.
Ručičky mláděte ji zřejmě nepřestávají fascinovat.

Shinda se mláděte nemůže nabažit, často si ho fascinovaně prohlíží.

Shindě mateřství evidentně svědčí, je vidět, že si ho užívá a sebevědomě mládě ukazuje. Sama si ho neustále fascinovaně prohlíží. Pokud zatouží po chvíli klidu, zaleze si s mládětem do zadní části expozice a nenechá se nijak rušit. Nevadí jí, že je gorilí pavilon otevřený pro návštěvníky.

Po pár dnech je jasné, že se pražská gorilí skupina od počátku sžívá s novým přírůstkem úplně bez problémů, protože je na porody zvyklá. Richard má jako obvykle rád svůj klid, Kamba se od mláděte drží zpátky, protože ji Shinda nemá moc ráda, a kluci Kiburi s Nuruem spolu dovádějí, nebo si s Kiburim hraje Bikira. Zatím se jen samice Kijivu může těšit na to, že jí Shinda na chvíli mládě půjčí, když potřebuje volné ruce.

O pražském přírůstku už se dozvěděla i Moja ve Španělsku

O fascinujícím sobotním porodu Shindy, u které byla březost překvapením, už se díky gorilím fanouškům dozvěděla i gorilí samice Moja.

Ta se narodila v Praze samici Kijivu a otci Richardovi, ale svoji novou rodinu našla v listopadu 2011 ve španělském Cabárcenu. Vychovává tu svoje tříleté mládě, samičku Duni (o jejím narození v dubnu 2013 více zde).

Fanoušci jí přes sklo expozice ukázali fotku Shindy s mládětem v náruči a Moja si je se zájmem prohlížela:

27. dubna 2016

Pražský kurátor potvrdil, že gorily se navzájem poznají, pamatují si na sebe, a jsou schopné poznat podobu podle fotografie. Nakolik si ale Moja uvědomuje, že mládě, které Shinda svírá, je její první novorozeně, to ví jen ona sama.

Jak lze pomáhat gorilám?

Ochrana goril ve střední Africe je jedním ze stěžejních in-situ projektů pražské zoo.Aktivity na pomoc gorilám, jejichž těžištěm je environmentální vzdělávání zvláště nejmladší generace, může Zoo Praha rozvíjet díky prostředkům sdružovaným na sbírkovém kontě POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT, číslo účtu: 43 - 680 466 0247 / 0100.

Nejvýznamnější součástí ochranářských aktivit Zoo Praha ve střední Africe je již několik let projekt Toulavý autobus, který převá­ží děti žijící v okolí kamerunské pralesní rezervace Dja do záchranných center primátů, kde se děti účastní vzdělávacích programů. Tam teprve zjišťují, že gorily i ostatní zvířata si zaslouží naši ochranu a samy se pak podílejí na osvětě (více například zde).