Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gorilka Moja oslavila Vánoce, přibrala tři kila a dobrala antikoncepci

aktualizováno 
Je to přesně měsíc, co gorilka Moja poprvé stála tváří v tvář gorilí skupině ve španělském Cabárcenu, a už do nové rodiny krásně zapadla. A kupodivu jí chovatelé neříkají Mocha, jak by se její jméno mělo ve španělštině vyslovovat, ale volají na ni podobně jako v Praze: "Moji, Mojina." A vypadá to, že se Moja v Cabárcenu cítí jako doma.

Počasí v severním Španělsku je stále poměrně příznivé, teploty se drží nad deseti stupni nad nulou. Proto Moja strávila i úterý po Štěpánu ve venkovním výběhu a se samcem Nikym a březí samičkou Chelewou se venku i nakrmili.

Fotogalerie z Cabárcena

Chovatelé z Cabárcena s nadšením tvrdí, že to skoro vypadá, jako by Moja v Cabárcenu žila po celý svůj dosavadní život. Přitom svoji původní rodinu v pražské zoo opustila teprve na konci listopadu, více o důvodech ZDE.  

Jsou dny, kdy si Moja s mladičkou Chelewou hrají celé dny a Moja bývá dokonce tou aktivní, která Chelewu ke hře vyzývá. K jejich dovádění by se někdy rád přidal i hravý gorilí samec Niky. Neudrží se a přiběhne k nim, ale nechce je od sebe oddělit. Naopak by se rád do hry zapojil, tak žertovně mručí, aby jeho touha po hře byla evidentní.

Více o Nikym, který by se měl stát otcem Mojiných mláďat, si přečtěte v článku Partner gorilky Moji má pestrou minulost, ale táta by měl být skvělý.

Jenže Moja není z Prahy zvyklá, aby si dospělý stříbrohřbetý samec s ostatními ve skupině hrál. Takže jakmile se Niky přiblíží, Moja ve hře ustane, což samce evidentně mrzí. Aby si to vynahradil, snaží se ke hře vyprovokovat chovatele. A ti mu vycházejí vstříc: za sklem na něj dělají grimasy a naznačují útěk. Niky je šťastný a dělá, že je podél skla honí. Když to Moja vidí, občas se zabuší do prsou, takže je vidět, že jejich hru dobře chápe.

K třicetileté samici Nadie, která se většinou drží stranou, má ovšem Moja stále ještě respekt, i když napětí mezi nimi už pominulo. A když se Moja starší samice občas zlehka dotkne, Nadie to nevadí. 

Moja se cpe dobrotami jako o život

Když Moja zjistí, že je někde ukrytého něco dobrého ke snědku, chytře se pokouší dostat k prémii jako první a velmi často se jí to daří. Na Chelewu v tomto případě nebere ohledy, ale aby jí to vynahradila, často jí probírá kožíšek. Což se Chelewě líbí a drží jako přibitá.

Není tedy divu, že Moja díky svým úlovkům od svého příjezdu přibrala už tři kila a váží teď 59 kilogramů. "Za chvíli bude jako kulička," libují si chovatelky.

V duchu dobrého jídla se koneckonců nesla i vánoční oslava 23. prosince, kdy kromě jiného zavěsily chovatelky na větve jehličnanů zavázané látkové balíčky plné chuťovek. Zajímavou součástí enrichmentu v Cabárcenu je i ukrývání potravy do hrsti dřevítky, kdy si ji gorily musí nejprve najít a pak z dřevítky vydolovat.

Niky by se často rád přidal ke hře Moji a Chelewy, Moja ale není od Richarda
Do Nadji se dala zima, tak se zabalila.

Samec Niky, v pozadí Moja s Chelewou. Vpravo Nadia zabalená do pytlů.

Moja dřevítku vůbec miluje, v Praze si z ní stavěla hnízda, ale tolik dřevítky jako v pražské Troji k dispozici zdaleka nemá. Zato se naučila používat pytle, ze kterých si vyrábí rozměrná hnízda. Občas spí Moja společně s Chelewou na nejvyšší plošině a ráno po nich nahoře zůstane jen hromádka pytlů. Moja se dokonce někdy snaží ostatní strašit, když si pytel přehodí přes hlavu.

Antikoncepci už Moja nedávno dobrala a bude ještě nějakou dobu trvat, než se jí definitivně upraví menstruační cyklus. Zatím si ani nikdo v Cabárcenu nevšiml, že by se s ní Niky už pářil. Což vůbec nevadí, všechno má svůj čas.  

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Čtyřnásobné matce Kijivu je 25, na krku má dva gorilí puberťáky

Kijivu odpočívající. Jako matka s odrostlými mláďaty si to může dovolit.

Je součástí dobře fungující gorilí skupiny, odchovala čtyři mláďata, z nichž to nejmladší, pětiletého Nurua, ještě...

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

Najdete na iDNES.cz