Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Gorile Moje se ve španělském Cabárcenu daří a vypadá šťastně

aktualizováno 
Moje to v novém domově evidentně svědčí, viditelně roste a sílí. Samec Niky vedle ní omládl a rád si s ní hraje, s mladičkou březí samičkou Chelewou jsou kamarádky a se starší samicí Nadiou se také naučila vycházet.

Ještě donedávna si Moja tvořila velká hnízda z dřevité vlny, nyní se jí zalíbily hadříky nejstarší samice Nadii a bere jí je. Poslední dobou spí vedle Chelewy.

Jak se Moja měla na konci prosince (tedy po měsíci v Cabárcenu) najdete v článku Moja přibrala tři kila a dobrala antikoncepci.

V Cabárcenu je teď kolem nuly a překvapivě i sněžilo, ale gorily se bez problémů zabaví. Celodenní pobyt v pavilonu jim totiž chovatelé zpestřují nejrůznějšími úkoly. Testují na nich schopnosti goril řešit neobvyklé situace. A Moja si umí poradit. 

Ve výškách je Moja ve svém živlu i ve Španělsku

Při hledání skrýší s pamlsky se Moja rozhodně nenechá zahanbit zbytkem cabárcenské gorilí skupiny a zúročuje všechno, co se naučila v Praze.

Mnozí pamatují, jak se v Praze snažila skákat z nejvyššího parkosu a utrhnout převislou zeleň na ochozu. Směrem vzhůru metala i klacky a nutno říci, že často úspěšně. Aby se dostala do výšky, používala Moja v Praze i košíky, více zde. Dokázala se vyšplhat i po betonové zdi a zkoumat zavěšenou kameru. Jednou dokonce se samicí Shindou lezla ve výběhu vysoko na stromy, skákala z nich dolů a nezabránil jí v tom ani elektrický ohradník.

Fotogalerie

Není tedy divu, že Mojinou nejoblíbenější zábavou jsou i v Cabárcenu skoky a šphání ve výškách. Brzy objevila, jak se dostat na pamlsky umístěné vysoko na zdech pavilonu. Ty jsou asi nejzajímavější formou zdejšího enrichmentu (= obohacení životního prostředí zvířat tak, aby to maximálně vyplnilo jejich volný čas – pozn. red.): ve zdech jsou porůznu otvory, do kterých chovatelé vloží klacek a na něj pomocí bambusové tyče zavěšují kelímky a látkové uzlíčky s pochutinami, opatřené provazovou smyčkou. Po příchodu do pavilonu je hledá celá skupina.

Moja nejdřív likviduje suché dobroty, na které bez problémů dosáhne a těžší skrýše si nechává na později. Dobře ví, že ostatní ze skupiny nejsou soutěživí, a i ty hůře dosažitelné poklady pro ni tedy stejně zbydou.

Nejdříve se k nim pokouší dostat rukou z lanoví, na kterém mistrně udržuje rovnováhu. Když to nejde, opatří si dlouhou větev a tou šmátrá tak dlouho po zdi, až se jí odměnu podaří shodit, jak je také patrné z videa. Chovatelé ji v žertu podezírají, že si vzala příklad z jejich bambusové tyče, kterou potravu zavěšují.

Moja je přemýšlivá, trpělivá a pomalu si zvyká

Moja je velmi trpělivá. Přestože někdy její snažení trvá celý den, nevzdává ho. Při jednom z posledních pokusů jí po shození kelímku sebrala burský oříšek Chelewa, ale ani to Moju nerozladilo. A vlastně na tom vydělala, protože za svou snahu dostala od chovatelů celý pomeranč.

Moja ale mívá i chvilky rozjímání, ve kterých možná vzpomíná na svou pražskou rodinu. Občas totiž bývá po ránu nesvá a přikládá si obě tlapy na uši stejně, jako to dělává její matka Kijivu. Chovatelé si myslí, že je to tím, že se probouzí na místě, které ještě zcela nepovažuje za svůj domov. Ale hned po snídani dostane dobrou náladu a začíná si hledat zábavu, u které vydrží celý den.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Další z rubriky

Pomlázce z vrbového proutí se na Velikonoční pondělí nevyhnou ani gorily

Kiburi si za pomlázkou neomylně vyšplhal na parkosy. Čerstvé jarní proutí totiž...

Na Velikonoční pondělí si vajíčka, pomlázky i čerstvé proutí jako takové užijí do sytosti nejen pražské gorily. Na své...

Kiburi je gorilí specialista na hlavolamy. Malý Ajabu asistuje i škodí

Kiburi vzal toto sprchování nejmladšího člena gorilí rodiny za své.

Rok a půl už mají gorily možnost řešit hlavolam, který dostaly k předloňským Vánocům. Ve skutečnosti do něj chovatelé...

VIDEO: Gorilí instruktáž, jak se umýt, když chovatelé zapnou mlžení

Ajabu si nejprve nechal pořádně namočit záda a pak dal prostor Kiburiho péči.

Vzácnou chvilku se podařilo zachytit v jednom z teplých dubnových dní v Pavilonu goril pražské zoo. Gorilí prcek Ajabu,...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz