Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gorilky Moja a Tatu se ze žárlivosti perou, Richard má vše pod kontrolou

  13:00aktualizováno  27. dubna 13:00
Přestože porod gorily Kijivu proběhl překvapivě rychle a gorilí miminko se má čile k světu, v pavilonu to občas vře. Starší sourozenci Moja a Tatu mají pocit, že dostávají od matky méně péče, než byli zvyklí. Otec všech tří mláďat situaci jistí zpovzdálí.

Průběh dění nejlépe zachycují poznámky lidí, kteří často sledují gorilí pavilon on-line a sdílejí své postřehy společně na chatu iDNES.cz či na Facebooku.

To je ostatně v současné době jediná možnost, jak gorilí rodinu na vlastní oči vidět vzhledem k tomu, že je pavilon dočasně uzavřený. "Teď jsme pavilon goril pro návštěvníky bohužel museli uzavřít. Přednost má Kijivu a její miminko. Měly by mít klid," řekl už v sobotu odpoledne ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

sledujte gorilí pavilon on-line

Moja a Tatu spolu boxovali

Dobře to vystihuje například příspěvek čtenářky Daniely: "V průběhu večera Moja "řádila". Domáhala se Kambiny náruče. Tatu ustrašeně jezdil Kambě na zádech, nebo se u ní choulil. Moja si sedla blízko, z dřevité vlny si udělala "kouli" a házela ji do obličeje Tatua a pak i Kamby. Když neuspěla, šla " žalovat" k Richardovi na palandu. Protože nereagoval, začala smotky dřevité vlny házet i po něm. Ten šel večer situaci několikrát kontrolovat (což po večerech nedělá)," popisuje situaci ve výběhu.

Kijivu s miminkem v neděli 25. dubna 2010

Kijivu s miminkem v neděli 25. dubna 2010

Moja rozčilovala Kambu tak dlouho, až ji s řevem prohnala po pavilonu, dokonce za nimi vyběhl i Richard. Žárlivé projevy Moji se objevovaly dlouho do noci.

"Jednu chvíli pohlavkovala Tatua na Kambiných zádech. Pak to ti dva řešili boxem. Pozdě večer Moja seděla poblíž Kamby a dlouze houkala," pokračuje.

Tatu se podle ní večer párkrát pokoušel schoulit i u Shindy, ale ta si ho u sebe nechala vždy jen chvilku a pak ho vyšoupla. Zkoušel to i u Kijivu, ta mu nedala napít, tak jí alespoň olizoval ruce a pusinkoval i miminko.

podívejte se na video z porodu KIJIVU

Jak to popisují chovatelé

Podle personálu zahrady byly hodně zajímavé i další okamžiky. "Internetové přenosy zprostředkovaly všem zájemcům pohled na klidnou Kijivu, která se i s miminkem odstěhovala do nejvyššího bodu expozice, ustlala hnízdo z dřevitky a nechala ostatní, ať se chodí na ten zázrak opatrně podívat, popisuje Romana Anděrová.

"Však je to všechny nesmírně zajímalo, očichávali miminko, ale sáhnout si netroufli. Mládě je neobyčejně zdatné a šikovné. Hned se pevně chytilo máminy srsti a hledalo struky. V poledne sice Kijivu nepřišla na oběd, ale večer už se v ložnici nechala nalákat na chleba a s chutí si dala večeři," popisuje.

Kijivu s miminkem v neděli 25. dubna 2010

Kijivu s miminkem v neděli 25. dubna 2010

Už v neděli nastal v pavilonu běžný režim. Mládě pilně saje, Kijivu má mléka spoustu. Ráno začalo obvyklým pitím, Kijivu do něj dostává supradyn, což je běžná vitaminová směs.

Richard se sice zatím k samici s mládětem neodváží přijít příliš blízko, ale ostražitě hlídá, aby měl veškeré dění pod kontrolou. Dokonce se zdráhá nechat se na jídlo oddělit do ložnice. Prostě se opět chová jako vzorný stříbrohřbetý vůdce skupiny. Řádí s Mojou a Tatuem, hrají si na honěnou a mají z toho všichni obrovskou švandu.

navrhujte jméno PRO mládě GORILY kijivu

Šanci navrhnout ideální jméno pro nové mládě gorily Kijivu máte i vy. Pošlete svůj návrh na e-mail magazínu Hobby a zúčastněte se tak soutěže o exkluzivní návštěvu redakce iDNES.cz, kde se můžete detailně seznámit s chodem redakce internetového deníku, a o další ceny.

Dnes je pavilon zatím stále zavřený, ale situace je nadále klidná. Kijivu si kromě vitaminů občas zamlsá nějakou dobrotu obohacenou kalciem, k obědu měla kaši. "Máme pro ni připravené i nějaké oříšky a celozrnné sušenky. Pro jídlo si už chodí úplně normálně a vždycky při tom ukáže i miminko," prozrazuje Anděrová (viz Dubnový deník chovatele goril).

Tipujete čerstvě narozené mládě Kijivu na kluka, nebo na holku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. května 2010. Anketa je uzavřena.

KLUK 2980
HOLKA 2249
Autoři:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

Gorilák Nuru je pořád roztomilý a kojený i na prahu puberty

Krátká chvilka odpočinku (vlevo mladší z bratrů Nuru)

Nuru je prostřední z pražských gorilích mláďat, na Vánoce oslaví své páté narozeniny a je to asi nejlepší parťák pro...

Toulavý autobus slaví 5 let a Zoo Praha má novou podporu in situ projektů

Toulavý autobus pomáhá šířit osvětu v Kamerunu.

Založení chovu řekomyší na maso v Kamerunu, nákup člunu pro gaviálí hlídku v Indii, výstavba studny v mongolské stepi...

Gorilí samice Bikira se s mláďaty stále oťukává, i s Ajabuem

Když Ajabua přestane Bikiřino oždibování bavit, klidně se po ní ožene.

Tvrdohlavá gorilí samice Bikira je a vždy bude tak trochu jiná než ostatní. Jednoduše proto, že ji vychovali lidé. A...

Najdete na iDNES.cz