Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gorilí samice Kijivu se hrne na pozici první dámy. A vychází jí to

aktualizováno 
Únorové a březnové zápisky v deníku chovatelů primátů výrazně ovlivnila mírná zima, která dovolila některá zvířata vypustit ven už v době, kdy ještě za okny bývá sníh a mráz. I u goril se dějí věci: Nuru a Bikira utěšeně přibírají a Kijivu získala po čtyřech mláďatech tolik sebevědomí, že se pod vedoucí samicí Shindou houpe trůn.

Čtvrtek 6. února
Nuru doslova roste před očima. Povedlo se nám ho zvážit a ukázalo se, že už překonal 9 kilogramů. Malý gorilák ale nepřibývá jenom na váze. Dnes si také úplně sám přišel pro oběd v podobě vitaminových koulí, které gorily tolik milují.

Pátek 7. února
Dnes se nechala zvážit Bikira a jejích 76,3 kilogramu je velice uspokojivý výsledek. Brzy by se mohla dostat zpět na svoji obvyklou váhu.

Fotogalerie

Letošní zima je mimořádně mírná, rozhodli jsme se proto otevřít lemurům kata průchozí ostrov. Jakmile zbystřili sluníčko, skvěle si tu časnou vycházku užívali.

Otužovat začínáme i guerézy a postupně jim snižujeme přitápění a otevíráme ventilace. Po zhruba třech týdnech budou opice moci ven. Obvykle guerézy chodí ven až do doby, než zamrzne vodní příkop. K tomu letos sice ani nedošlo, zimní vycházky ale omezilo mládě, které se narodilo ještě v povodňovém azylu ve Dvoře Králové.

Neděle 9. února 
Bikira pokračuje ve své ´spanilé jízdě´ (viz úvodní video minulého deníku zde). Její včerejší optimistické vážení doplňuje trvale dobrá nálada a spousta energie, kterou ráda vybíjí směrem k návštěvníkům: radostně buší na sklo a baví se jejich reakcemi. Kdo v zoo nějakou dobu nebyl, možná by Bikiru ani nepoznal.

Naši orangutani si dnes užili symbolickou oslavu prvních narozenin mláděte Diriho, skutečné narozeniny totiž mládě mělo již 4. února. Diri a její rodina dostaly provazové žebříky, které si oblíbil hlavně Gempa, a spoustu dobrot. S radostí a jistotou  jsme také konečně mohli oznámit, že Diri je samička. Jistotu jsme získali po konzultacích s kolegy z jiných zoo, kde orangutany chovají.

Pondělí 10. února 
Na váhu si dnes vlezl Richard. I on je na jedné z nejvyšších hmotností, která kdy u něj byla v Praze zaznamenána. Displej ukázal 162 kilogramů.

V Indonéské džungli se rychle zabydlují vydry hladkosrsté, jsou mimořádně inteligentní a obratné (více čtěte zde). Ačkoli jde o vodní šelmy, hned si našly cestu i na větve stromů v expozici a pozorujeme je při šplhání třeba čtyři metry nad zemí. Bez sebemenších problémů lezou i po dost tenkých větvích.

Malá orangutaní samička Diri dnes sebrala chovatelům rozinky a moc si na nich pochutnávala. Gempa a Mawar jí ale většinu z nich zabavili, takže se z loupeže neradovala moc dlouho. Rozinky orangutani dostávají výjimečně a považují je za delikatesu.

Pátek 14. února
Velká událost se dnes stala u orangutanů: roční samička Diri dnes přijela do boxů na zádech devítiletého Gempy. Sbližování se starším bratrem je stále zřejmější a Gempa je vůči Diri velmi jemný a opatrný. V expozici zato rád provádí lumpárny s provazovými žebříky, motá je do parkosů a má určitě velkou radost, když je musíme dlouho rozplétat.

Diri zelenina chutná, takhle se láduje červenou řepou, v bezpečí u matky Mawar.
Gempa se začal sbližovat se svou roční sestrou Diri.

Vlveo Diri s matkou Mawar, vpravo se starším bratrem Gempou

Sobota 15. února
Již nějakou dobu pozorujeme proměny vztahů mezi našimi gorilími samicemi. Kijivu si začala dovolovat na Shindu. Občas na ni "huhlá" a někdy ji dokonce tímto způsobem odežene od krmné mříže. Podobná situace by ještě před pár týdny byla úplně nemyslitelná. Kijivu si je dobře vědomá pozice první dámy samce Richarda a začíná toho intenzivně využívat (podívejte se na úvodní video, jak Kijivu vytlačila Shindu od okna přípravny a Kamba jí v tom vydatně pomáhala).

Neděle 16. února
Samička kotula Elfinka dnes přišla do říje. Obvyklé je, že se samice v říji synchronizují, ale vzhledem ke složitému vývoji situace ve skupině teď nic podobného nečekáme. Na klídek a pohodu si budeme my i nový chovný samec José ještě počkat.

Kotul veverovitý

Kotul veverovitý

Lemur běločelý

Lemur běločelý

Situace plná zvratů je i u lemurů běločelých. Samec Drákula a jeho syn Dráče mají složitý vztah a ještě nedávno jsme nacházeli po šarvátkách vytrhané chuchvalce chlupů. Dnes jsou nejlepší kamarádi, ovšem uvidíme, jak se situace vyvine. Někdy mohou samci zůstat i v dospělosti pohromadě, jindy je nutné je definitivně oddělit.

Pondělí 17. února
Ráno nebyla Bikira ve své kůži, dokonce se držela zkříženýma rukama za břicho. Smíšek Kiburi si s ní stále chtěl hrát, jeho oblíbená parťačka ho ale tentokrát odháněla. Situace se ale během dne úplně obrátila a odpoledne už Bikira dováděla a spolu s Kiburim rozhazovala dřevitku na všechny strany.

Bikiře sebevědomí nechybí.

Bikiře sebevědomí nechybí

Úterý 18. února
Dnes jsme se dočkali dalšího velkého překvapení. Vzorná pacientka Bikira byla vzteklá a protivná. Chovateli Martinovi dokonce sebrala lžičku, kterou jí podáváme léky, a zahodila ji do kouta. Potřebný lék však už naštěstí měla v sobě.

Středa 19. února
Překvapivá škatulata mezi samicemi pokračují. Když se dříve otevřel šubr, přivalila se Shinda spolehlivě první jako velká voda. Jiné samice, a občas ani Richard, neměly šanci. Dnes Shinda přichází úplně poslední a v naprostém klidu. Kijivu pokračuje v postupném přebírání nadvlády a připojuje se k ní i Kamba. Shinda jakoby z vrcholu přešla na chvost hierarchie. Otázkou je, jak dlouho bude tato "situace naruby" trvat.

Úterý 25. února
Shinda se dnes opakovaně pářila s Richardem.

Chápani si užívají pěkné počasí a bez potíží vyrážejí i s nejmenším přírůstkem do zázemní voliéry. Letošní zima úseku primátů vyloženě svědčí.

Pátek 28. února

Dospívající Gempa
Gempa umí vymýšlet psí kusy, někdy se chovatelé nestačí divit.

Dospívající mladý samec Gempa prokazuje typickou orangutaní inteligenci a vynalézavost.

Dnes prokázal typickou orangutaní chytrost a vynalézavost sameček Gempa: přinesl si z expozice větev, a když chovatelé odešli z chodby, použil ji na shození misky plné rozinek.

Byl to obdivuhodný výkon, protože miska byla asi od mříží asi dva metry daleko. Chovatelé Gempu přistihli, až když se snažil - opět s pomocí větve - přitáhnout misku i rozsypané rozinky k mříži.

Neděle 2. března
Bikira je k naší radosti na své maximální váze, má 79 kilogramů.

Neděle 9. března

Oproti jiným letům mohly letos díky teplému počasí guerézy pláštíkové do...
Do koruny stromu si spolu s dospělými s chutí vylezla i mláďata gueréz.

Oproti jiným letům mohly letos díky teplému počasí guerézy pláštíkové do venkovního výběhu už 9. března.

Guerézy dnes díky nádhernému počasí mohly ven. Stalo se tak výrazně dříve, než obvykle. Ihned po vypuštění se všechny nadšeně vrhly na mladé pupeny a hodovaly.

Hojně běhaly i po zemi a v oblíbené jamce sbíraly hlínu. Tu polykají, aby jim pomohla při neutralizaci jedů, které by mohly přijmout s nevyzrálými listy a další potravou. Zejména díky mláďatům se hašteření neslo daleko do areálu.

Samice Kijivu zaměstnaná vybíráním rozinek z lavoru s vodou.

Kijivu zaměstnaná vybíráním rozinek z lavoru s vodou.

Pondělí 10. března
Abychom gorilám opět trochu zpestřili den a donutili je při získávání potravy přemýšlet, naservírovali jsme jim plastové lavory s vodou. Ve které ovšem byly nasypané rozinky. Každá z goril si s tím poradila po svém, jejich technika se výrazně lišila.

Úterý 11. března
Dnes jsme se rozhodli spojit do jedné skupiny samce tamarína bělovousého se dvěma samicemi, přestože se tyto drápkaté opice většinou chovají v páru. S každou ze samic totiž tento samec již nějaký čas v páru žil, ani s jednou se ovšem nepářil, ačkoliv je jinak v pořádku. Zřejmě byl odebrán od matky jako velmi mladý, takže toto přirozené chování neměl od koho odkoukat.

Nově sestavená skupina - jednoho samce a dvou samic tamarínů běločelých (samice...
Tamaríni běločelí žili v páru, jak je obvyklé, ale nově k nim chovatelé...
Samice tamarínů běločelých si po spojení do jedné skupiny chvíli hlasitě...

K páru tamarínů běločelých se chovatelé rozhodli připojit i druhou samici a zdá se, že se skupina sžije.

Necháme tedy všechna tři zvířata nějaký čas pohromadě, jestli to pro samce nebude dostatečný impulz ke změně chování. Sehnat dalšího chovného samce, který by mohl problém vyřešit, není jednoduché. V amerických a evropských zoo je těchto zvířat necelá desítka. 

Autoři:
Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.